Jakie buty do biegania po lesie wybrać? Praktyczne wskazówki
Jakie buty do biegania po lesie wybrać? Praktyczne wskazówki
Sylwia Stwora-Petela
25.06.2025
Najważniejsze informacje w artykule:
Buty trailowe są stworzone z myślą o bieganiu w terenie. Wysokie wypustki zapewniają doskonałą przyczepność na śliskim i luźnym podłożu, a specjalna konstrukcja bieżnika zapobiega gromadzeniu się błota między wypustkami, co pozwala zachować stabilność i lekkość.
Wytrzymała cholewka butów do biegania w terenie chroni przed przetarciami i uszkodzeniami od gałęzi czy kamieni. Dodatkowo trailówki często są wyposażone w ochronę palców, która zabezpiecza stopę przed uderzeniami o naturalne przeszkody.
Wiele modeli butów do biegania w terenie posiada wodoodporne membrany, takie jak Gore-Tex® lub powłokę DWR, które skutecznie odpycha wodę, utrzymując stopy suche w deszczu lub na podmokłych trasach.
Ponieważ naturalne podłoże pochłania część wstrząsów, trailowe buty mają niższą amortyzację niż modele asfaltowe, co zapewnia lepsze czucie terenu i precyzję ruchów.
Uniwersalne buty all terrain to hybryda między modelami asfaltowymi a trailowymi. Sprawdzą się, jeśli często zmieniasz rodzaj podłoża lub biegasz w terenie o niewielkiej trudności. Przykładowe modele butów do biegania ATR to HOKA Challenger ATR 7, Brooks Caldera 6 oraz New Balance 410 V8.
Jak dopasować buty do konkretnej trasy? Na utwardzone, równe ścieżki wybierz np. Salomon Sense Ride 5. Na trasy techniczne postaw na np. Altra Lone Peak 9+ lub Mizuno Wave Daichi 9. Do biegania po błotnistych, mokrych szlakach odpowiednie bedą np. Salomon Speedcross 6 GTX.
Czy można biegać po lesie w butach na asfalt? Buty asfaltowe są zaprojektowane z myślą o płaskich, twardych nawierzchniach, dlatego ich użycie w lesie powinno być ograniczone do krótkich, suchych i równych tras bez błota, korzeni czy kamieni, utwardzonych leśnych duktach lub ścieżek bez stromych zbiegów i podbiegów.
Bieganie po lesie to nie tylko świetny sposób na poprawę kondycji, ale również okazja do bliskiego kontaktu z naturą. Aby jednak w pełni cieszyć się treningiem w terenie, potrzebujesz odpowiedniego obuwia, które zapewni komfort, bezpieczeństwo i przyczepność na różnych nawierzchniach. Jak wybrać buty do biegania po lesie, które sprostają Twoim wymaganiom? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki, dzięki którym wybierzesz model idealny na leśne trasy.
W jakich butach biegać po lesie? Buty do biegania w terenie
Do biegania w lesie najlepiej sprawdzą się
buty trailowe
, czyli takie, które powstały z myślą o nierównym, często śliskim i błotnistym podłożu. Wyróżnia je:
agresywny bieżnikw postaci korków lub wypustków mających ok. 4-7 mm. W ten sposób zapewniają przyczepność na błocie, mokrych korzeniach i śliskich kamieniach. Ponadto podeszwa butów do biegania w terenie zaprojektowana jest tak, aby błoto nie zalegało między korkami. Dzięki odpowiedniemu kształtowi, nachyleniu i rozstawowi wypustek, podeszwa jest w stanie sama się oczyścić. Tym samym nie tracisz przyczepności ani nie dźwigasz zbędnego obciążenia, a bieżnik cały czas pracuje „na czysto”, nawet w najbardziej błotnistych warunkach;
cholewka z wytrzymałego, oddychającego materiału, która będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne i zapewni stopom odpowiednią cyrkulację powietrza;
wodoodporna membrana Gore-Tex® albo powłoka DWR(Durable Water Repellent) o właściwościach hydrofobowych, dzięki którym stopy pozostają suche nawet w wilgotnych czy deszczowych warunkach;
wzmocniona osłona palców, która chroni przed uderzeniami o naturalne przeszkody typu kamienie, korzenie itp.;
wzmocniony zapiętek i boczne usztywnienia zapobiegają skręceniom na nierównym, grząskim czy mokrym gruncie;
mniejsza amortyzacja niż w modelach na twarde nawierzchnie, co wynika z tego, że naturalne podłoże absorbuje część energii uderzenia stopy. Dzięki niskiej amortyzacji, możesz precyzyjniej czuć podłoże, a tym samym lepiej kontrolować ruch, np. szybciej zareagujesz na wystający korzeń czy kamyk.
Kiedy rozważyć bieganie po lesie w uniwersalnych butach do biegania (all terrain)?
Uniwersalne buty biegowe, czyli modele all terrain (ATR) to hybrydowa kategoria, łącząca cechy butów do biegania po asfalcie i wersji trailowych. Oferują kompromis między przyczepnością a dynamiką, dzięki czemu świetnie sprawdzą się u biegaczy, którzy często zmieniają rodzaj nawierzchni – od asfaltu i utwardzonych ścieżek, przez leśne dukty, aż po szutrowe lub polne trakty.
Wyglądają z pozoru jak zwykłe buty biegowe na asfalt. Są lekkie, mają umiarkowaną amortyzację i sprężystą podeszwę, ale pod spodem skrywają szereg drobnych „ulepszeń”, które pozwalają im pewnie radzić sobie również poza miastem. Podeszwa w modelach ATR ma nieco głębszy bieżnik. To pozwala zapewnić przyczepność na luźnym szutrze czy wilgotnym podłożu. Jednocześnie jest on płytszy niż w trailówkach, abyś mógł zachować płynność kroku na twardej nawierzchni. Specjalna mieszanka gumy zapewnia trwałość i przyczepność zarówno na mokrych liściach, jak i na miejskich chodnikach (np. Contagrip, Vibram Megagrip czy Michelin).
Cholewka butów biegowych all terrain wykonana jest z przewiewnej siatki, często pokrytej cienką warstwą impregnatu DWR, który odpycha wilgoć, poranną rosę czy niewielkie opady deszczu, ale nie jest tak nieprzepuszczalny jak membrana Gore-Tex®. Drobne wzmocnienia TPU przy palcach i zapiętku chronią stopę przed kamieniami czy wystającymi korzeniami, nie dodając przy tym zbędnej wagi. Dzięki temu buty zachowują komfort obuwia biegowego na asfalt, ale w razie potrzeby pozwalają zejść z twardej nawierzchni na ubite dukty, szutry lub łagodne singletracki bez ryzyka kontuzji czy szybkiego zużycia. Średnia amortyzacja i stabilizacja są wystarczające, aby chronić stawy na zmiennym podłożu, ale nie spowalniać biegu.
Dla kogo są buty all terrain?
To idealna opcja, gdy biegasz zarówno po parku, asfaltowych ścieżkach, jak i szutrowych drogach w terenie, planujesz dystanse typu urban trail czy weekendowe wybieganie, gdzie trasa wiedzie przez miasto, ścieżki parkowe i peryferyjne dukty. Warto je wypróbować również, gdy szukasz uniwersalności, bo nie chcesz inwestować w dwie pary butów biegowych (na asfalt i trailowe), ale potrzebujesz pewnej ochrony oraz przyczepności.
Dobierz buty do biegania po lesie do konkretnej trasy
Wybór butów do biegania po lesie zależy od rodzaju podłoża, długości trasy i warunków pogodowych. Przygotowaliśmy propozycje, które sprawdzą się na określonych typach leśnych tras.
Utwardzona, równa ścieżka (ubity grunt)
Trasa przebiega przez równe, ubite ścieżki bez dużej ilości przeszkód, jak korzenie czy kamienie. Podłoże jest suche, a teren stosunkowo płaski, bez stromych podbiegów i zbiegów. W tym przypadku warto postawić na:
Salomon Sense Ride 5
– z podeszwą All Terrain Contagrip®, cholewką wyposażoną w technologię SensiFit oraz oddychającą siateczkę 3D Mesh;
On Running Cloudsurfer Trail Waterproof
– mają podeszwę Missiongrip™ oraz technologię CloudTec Phase®, czyli tzw. chmurki, które odpowiadają za amortyzację;
ASICS Gel-Trabuco 13
– oferują wytrzymałą podeszwę z gumy ASICSGRIP, piankę amortyzującą FF BLAST PLUS ECO oraz płytkę chroniącą stopę przed uderzeniami o naturalne przeszkody.
Jeśli trasa jest pełna przeszkód, takich jak wystające korzenie, luźne kamienie czy śliska ściółka, a teren jest nierówny i wymaga dobrej przyczepności oraz stabilności, wypróbuj:
HOKA Speedgoat 6
– ich wyróżnikiem jest Vibram® MegaGrip z wypustkami Traction Lug mającymi 5 mm wysokości, wewnętrzne podparcie Internal Support Chassis oraz ochronę palców Protective Toe Bumper
Altra Lone Peak 9+
– oferują podeszwę Vibram® Megagrip®, zerowy drop oraz anatomiczne dopasowanie z większą przestrzenią na palce;
Mizuno Wave Daichi 9
– ich atuty to podeszwa Vibram Megagrip, technologia MIZUNO WAVE odpowiadająca za amortyzację oraz MIZUNO ENERZY dająca dynamiczny zwrot energii.
Błotniste trasy i mokre podłoże
Jakie buty wybrać, gdy na trasie czeka grząskie błoto, mokra ściółka, kałuże, liczne odcinki podmokłe lub wilgotne zarośla, a także śliskie zbocza? W takim terenie dobrze poradzą sobie:
Salomon Speedcross 6 GTX
– wyposażone w podeszwę Mud Contagrip® z głębokim bieżnikiem oraz cholewkę z membraną Gore-Tex®;
Saucony Peregrine 13
– mają podeszwę z gumy PWRTRAC z bieżnikiem wyposażonym w wielokierunkowe kołki o wysokości 5 mm;
DYNAFIT Feline SL
– z podeszwą POMOCA® S Path, solidną cholewką, otokiem na palce oraz szybkim system wiązań.
Długie wybiegania w zmiennym terenie
Trasa łączy różne nawierzchnie – od szutru i błota, przez kamienie, po krótkie fragmenty asfaltu, a bieg jest długi? Buty powinny łączyć cechy trailówek (bieżnik, stabilność) z wygodą modeli na asfalt (amortyzacja, przestronność). Liczy się również niska waga i przewiewność, dlatego wypróbuj:
HOKA Challenger ATR 7
– z podeszwą zewnętrzną z wytrzymałej gumy Durabrasion wyposażonej w kołki 4 mm,
New Balance 410’s V8
– mają podeszwę AT Tread, która zapewnia świetną trakcję w zróżnicowanym terenie,
Brooks Caldera 6
– oferują podeszwę TrailTack oraz miękką amortyzację DNA LOFT v3 bazującą m.in. na azocie.
Czy w butach na asfalt można biegać po lesie?
To pytanie często pojawia się w głowach początkujących biegaczy, którzy zamiast monotonnego asfaltu chcą poczuć świeże powietrze i miękkość leśnych ścieżek. Odpowiedź brzmi: tak, ale… wtedy gdy warunki będą maksymalnie zbliżone do tych, do których obuwie jest przeznaczone. Przede wszystkim
buty do biegania po asfalcie
zostały zaprojektowane z myślą o gładkim, twardym podłożu. Mają płaską podeszwę z bieżnikiem rzędu 1-2 mm oraz miękką piankę amortyzującą, która na asfalcie zapewnia świetne odbicie i komfort. Kiedy tylko wejdziesz w nich na miękką, pokrytą liśćmi ścieżkę albo trawersujesz korzenie i kamyki, poczujesz, że każdy krok staje się mniej pewny. Wilgotne liście czy mokre kamyki mogą ślizgać się pod płaską podeszwą, a to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i kończyć się urazem lub kontuzją. Biegając po lesie, Twoje potrzeby są inne: potrzebujesz przyczepności, ochrony przed naturalnymi przeszkodami oraz stabilizacji na nierównym gruncie.
Kiedy zatem możesz śmiało wyjść w butach do biegania po asfalcie na leśną ścieżkę?
krótka przebieżka (2-3 km) po suchym, utwardzonym dukcie;
idealnie suchy i równy grunt, np. twardy szuter lub ubity, suchy piasek bez błota, liści i wystających korzeni,
brak stromych zbiegów i podbiegów.
Podsumowując, jeśli chcesz jedynie od czasu do czasu wyskoczyć na krótki, rekreacyjny odcinek leśną drogą, a ścieżka jest sucha, twarda i płaska, możesz spróbować w swoich ulubionych butach asfaltowych. Gdy jednak planujesz dłuższe wybiegania w zmiennym terenie, na mokrych lub technicznych trasach, lepiej postaw na buty trailowe lub all terrain (ATR).