Jazda na snowboardzie – od czego zacząć przygodę z deską snowboardową? Poradnik dla początkujących

Sylwia Stwora-Petela 10.11.2022 ( 29.01.2024 )

Jazda na snowboardzie to jeden z najpopularniejszych sposobów aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu w zimie. Ty również postanowiłeś w tym sezonie rozpocząć przygodę ze snowboardem? Nasze wskazówki pomogą ci postawić pierwsze kroki na desce snowboardowej, dzięki czemu będziesz mógł łatwiej i szybciej dołączyć do grona miłośników tego ekstremalnego sportu zimowego.

Snowboard dla początkujących – co warto wiedzieć?

Snowboard kojarzy się przede wszystkim z licznymi ewolucjami w powietrzu, snowparkami i jazdą z dużych wysokości z zawrotnymi prędkościami po puchu, dlatego wiele osób uważa, że jest to zbyt ekstremalny sport i wolą szusowanie na nartach. Tymczasem jazda na jednej desce to nie tylko zastrzyk adrenaliny i endorfin, ale też:

  • dotlenienie organizmu;

  • wzmocnienie mięśni;

  • poprawy równowagi, koordynacji i zwinności;

  • lepsza praca układu sercowo-naczyniowego;

  • spore ilości spalonych kalorii (przez 60 minut jazdy można spalić ok.450-500 kcal, w zależności od wieku, wagi czy intensywności jazdy)

  • mniejsze obciążenie stawów kolanowych w porównaniu do jazdy na nartach.

Jeśli dopiero przymierasz się do sportów zimowych i nie wiesz, która forma aktywności fizycznej będzie dla Ciebie odpowiednia, przeczytaj nasz poradnik: Narty czy snowboard, w którym porównujemy obie dyscypliny.

Jazda na snowboardzie – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia nauki jazdy na desce snowboardowej powinno być przygotowanie fizyczne. Brak kondycji oraz słabe mięśnie nóg i korpusu nie tylko zwiększają ryzyko nadwyrężenia którejś części ciała czy kontuzji. Nieumiejętność utrzymania równowagi i balansowania ciałem, liczne wywrotki, niska wytrzymałość czy zakwasy po pierwszym dniu na stoku mogą skutecznie zdemotywować Cię do nauki jazdy na snowboardzie. Jeśli odpowiednio wcześniej wzmocnisz dolne partie ciała i popracujesz nad stabilizacją tułowia oraz mocnymi mięśniami core łatwiej będzie ci uczyć się prawidłowej techniki jazdy na desce. To z kolei przełoży się na większy zapał i szybsze postępy, poruszanie się coraz dłuższymi trasami i naukę nowych ewolucji, a co za tym idzie – czerpanie sporej frajdy z tego sportu zimowego. Trenujesz systematycznie? Na co najmniej miesiąc przed wyjazdem na narty czy snowboard, skup się w swoich treningach na wzmocnieniu mięśni nóg i tułowia. W przygotowaniach do sezonu snowboardowego możesz wykorzystać ćwiczenia z naszego poradnika: Trening przed nartami.

Naukę jazdy na snowboardzie warto rozpocząć pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który zapozna Cię z podstawowymi zasadami uprawiania tej dyscypliny sportowej, wskaże jak bezpiecznie poruszać się po stoku, pomoże wypracować prawidłową technikę jazdy czy pozbyć się złych nawyków, podpowie jak właściwie ustawić się na desce, która noga powinna być wiodąca, a także jak od A do Z wyglądają poszczególne elementy jazdy oraz zwróci uwagę na detale. Postaw na licencjonowaną szkołę lub instruktora i zajęcia grupowe lub indywidualne (w zależności od potrzeb i możliwości finansowych).

Zastanawiasz się, ile zajmuje nauka jazdy na snowboardzie? To bardzo indywidualna kwestia, w której dużą rolę odgrywa m.in.: sprawność fizyczna i determinacja. Jednej osobie wystarczy kilka godzin lub kilka dni, aby swobodnie poruszać się po stoku, a ktoś inny będzie potrzebować dwóch lub więcej sezonów do sprawnego pokonywania tras snowboardowych czy prawidłowego wykonywania podstawowych ewolucji. Na pewno łatwiej będzie ci opanować jazdę na desce, gdy jesteś doświadczonym narciarzem lub uprawiasz wakeboarding czy kitesurfing.

Jak dobrać deskę snowboardową dla początkujących?

Dobranie odpowiedniej deski snowboardowej to kolejna kluczowa kwestia podczas rozpoczynania przygody ze snowboardem. Sprzęt należy dopasować do wzrostu, wagi, umiejętności i stylu jazdy. Dla początkującego ridera sprawdzi się model Allmountain o konstrukcji Flat lub Rocker i flexie rzędu 1-5, sięgający nieco powyżej brody. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym poradniku: Jak dobrać deskę snowboardową?

Goofy czy Regular, czyli jak sprawdzić nogę prowadzącą?

Sprawdzenie, która noga będzie ustawiona jako wiodąca na desce snowboardowej, a tym samym w jaki sposób ustawisz wiązania snowboardowe, nie wymaga skomplikowanych testów. Wystarczy, że znajdziesz śliską powierzchnię i zaczniesz się ślizgać, kontrolując, która noga zaczyna ruch. Możesz też ustawić się ze stopami na szerokość bioder i zacząć się pochylać do przodu aż stracisz równowagę i jedna z nóg będzie chciała zapobiec upadkowi. Jeśli to prawa noga będzie wykonywać ruch jako pierwsza, to znaczy, że odpowiednia jest dla Ciebie pozycja Goofy. Gdy to lewa noga była wiodąco w teście, wówczas ustawiasz się w pozycji Regular. Pamiętaj, że ten szybki test pomoże ci prawidłowo wyregulować wiązania, ale nie oznacza, że masz w takiej pozycji jeździć zawsze. Na stoku może okazać się, że jednak będziesz musiał zmienić nogę, bo nie czujesz się pewnie w danym ustawieniu.

 

Podstawy jazdy na snowboardzie

Przed postawieniem pierwszych kroków na stoku, warto nauczyć się odpowiednio wpinać w wiązania. Znajdź płaski teren (tzw. oślą łączkę), połóż na nim deskę, włóż nogę wiodącą do przedniego wiązania i dosuń buta snowboardowego do tylnej części wiązania. Następnie dociągnij górny i dolny pasek. Utrzymując równowagę wyprostuj się. Ustaw się prostopadle do stoku i odpychając się powoli tylną nogą, spróbuj przejechać kilka metrów. Ta pozycja przyda się też przy podejściu do miejsca startu czy przy wejściu na orczyk lub kolejkę krzesełkową.

Warto opanować technikę upadania do podparcia na przedramionach – nie tylko zmniejsza to ryzyko urazów twarzy, ale jest bezpieczniejsze dla nadgarstków. Upadając staraj się kierować ciało w stronę stoku, a deskę w dół – umożliwi to sprawniejsze wytracanie prędkości. W momencie utraty równowagi staraj się obniżyć pozycję poprzez ugięcie nóg i zgięcie tułowia.

Wstawanie z pozycji siedzącej polega na odepchnięciu się rękoma od podłoża i wykonaniu szybkiego ruchu do wyprostu nóg i tułowia. Możesz też wykonać zwrot przez przetoczenie – siedząc, wykonaj dynamiczny zamach nóg, tak aby oderwać deskę od podłoża i oprzeć ją tyłem lub przodem o stok. Obróć tułów o 180 stopni i oprzyj ręce o podłoże, jednocześnie wbijając przednią krawędź deski w śnieg. Odepchnij się rękami i staraj się wyprostować tułów i nogi.

Kolejny krok to nauka jazdy z obiema nogami wpiętymi w wiązania. Po wpięciu się, ustaw się prostopadle do stoku, ugnij kolana i pochyl nieznacznie deskę tak, aby zaczęła się ślizgać. Aby się zatrzymać, odchyl się nieco do tyłu i spróbuj wbić tylną krawędź deski w śnieg.

Teraz możesz przejść do jazdy na wprost i do skrętów. W pierwszym elemencie ustaw deskę równolegle do osi stoku i spokojnie zacznij jechać w dół. Aby skręcić, przyjmij pozycję wyjściową na lekko ugiętych kolanach i przenieść ciężar ciała na nogę przednią. Aby skręcić, obróć tułów w wybranym kierunku i przenieść ciężar ciała z pięt na palce.

Snowboard – jak jeździć bezpiecznie?

Podstawą bezpiecznej jazdy na snowboardzie jest prawidłowe dobranie do siebie sprzętu snowboardowego pod względem parametrów fizycznych, umiejętności czy stylu jazdy. Przed wyjściem na stok, sprawdź stan techniczny deski i wiązań, a jeśli wszystko jest w porządku, zadbaj o prawidłowe założenie sprzętu, tak aby uniknąć np. przypadkowego wypięcia się z wiązań. Nie zapomnij o kasku snowboardowym. Postaw na produkty sprawdzonych producentów, takich jak: ATOMIC, HEAD, K2, POC, Quiksilver, RIDE, ROXY, Lib Tech Salomon, Thule czy Union. Znajdziesz je w multibrandowym sklepie sportowym Sportano.pl.

Przed wyjściem na stok, wykonaj rozgrzewkę, dzięki której zminimalizujesz ryzyko kontuzji. Rozgrzej nadgarstki, łokcie i ramiona poprzez wykonywanie krążeń do przodu i do tyłu, aby przygotować ręce na upadki, które często zdarzają się na początku nauki jazdy na snowboardzie. Skup się na nogach, stawach kolanowych, biodrowych i skokowych, które będą wykonywać najwięcej pracy w trakcie pobytu na stoku. Poświęć 10-15 minut na skręty, krążenia, podskoki, pajacyki, trucht w miejscu, przysiady itp.

Ucz się podstaw jazdy na desce oraz poszczególnych elementów na płaskim terenie, a dopiero po ich opanowaniu znajdź szeroki stok o małym nachyleniu i tam poszerzaj swoje umiejętności. Unikaj pośpiechu i skupiaj się na prawidłowym wykonaniu każdego ruchu. Podczas nauki, a zwłaszcza przy wykonywaniu skrętów backside’owch (tyłem do stoku) czy chęci zmiany kierunku, rozglądaj się, aby mieć podgląd tego, co dzieje się wokół Ciebie. Pomoże ci to uniknąć niebezpiecznych sytuacji (np. wpadnięcia w innego snowboardzistę czy w zabezpieczenia stoku). Pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary, żebyś mógł w pełni kontrolować swoje ruchy.

Ważną zasadą pobytu na stoku jest ta dotycząca pierwszeństwo – jeśli dopiero włączasz się do ruchu, ustąp osobom, które już są na trasie. Również podczas zjazdów zachowuj odpowiednią odległość od innych fanów białego szaleństwa, którzy jadę przed lub obok Ciebie. Jeśli potrzebujesz się zatrzymać, zjedź na pobocze i ustaw się twarzą w górę stoku, aby widzieć, co się dzieje powyżej Ciebie i w przypadku konieczności szybko zareagować na niebezpieczną sytuację.

Polecane produkty