Spis treści:
Pływanie na desce SUP z psem może być niesamowitą przygodą i doskonałym sposobem na aktywne spędzenie czasu. Nie wiesz, czy Twój czworonożny przyjaciel będzie dobrym kompanem w trakcie wodnych wypraw? Oto kilka działań, które warto podjąć przed rozpoczęciem pływania na SUP-ie z psem, aby dla Was obojga było to przyjemne, satysfakcjonujące i bezpieczne doświadczenie. Podpowiadamy też, na jakim paddleboardzie pływać, jakie miejsce wybrać, co ze sobą zabrać oraz na co zwracać uwagę, gdy już będziecie na wodzie.
Jeśli uwielbiasz stand up paddle, a zarazem chcesz spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu ze swoim psem, warto spróbować wspólnych przygód na desce z wiosłem. Pływanie na SUP-ie to doskonała okazja, aby wzmocnić więź z czworonogiem, pracować nad wzajemnym zaufaniem i razem zrobić dobry trening. Konieczność utrzymywania równowagi i zaangażowania mięśni stabilizujących postawę przynosi efekty w postaci lepszej koordynacji ruchowej oraz dobrej postawy ciała. Dokładając do tego Twoje wiosłowanie lub wspólne pływanie, dbasz o kondycję, wzmacniasz mięśnie i poprawiasz wytrzymałość zarówno swoją, jak i czworonoga. Pomoże też w budowaniu pewności siebie i zdolności do zachowania równowagi w różnych sytuacjach. Kolejnym powodem, dla którego warto nauczyć psa wspólnego pływania na desce SUP to możliwość odkrywania nowych miejsc, podziwiania krajobrazów i przyrody oraz doświadczania spokoju i harmonii w kontakcie z naturą. W towarzystwie swojego psa możesz się zrelaksować i oderwać od codziennych problemów. Ponadto wspólne wyprawy sprawią, że zniknie problem poszukiwania opiekuna do czworonoga na czas Twojej nieobecności czy martwienia się, jak sobie radzi pies pozostawiony sam w domu. Pobyt na wodzie i wspólne zabawy w nowym otoczeniu mogą być dla Twojego psa ciekawym doświadczeniem i dają mu możliwość eksploracji nieznanych terenów.
Nie ma żadnych ograniczeń, co do rasy czy wielkości psa, którego można zabrać na SUP-a. Możesz też pływać na paddleboardzie z kilkoma zwierzakami równocześnie. Wystarczy dobrać odpowiedni sprzęt, zadbać o bezpieczeństwo psa i dostosować aktywność do jego umiejętności oraz komfortu. Jednak niezależnie od tego, czy Twój czworonożny przyjaciel to mały maltańczyk lub jack russel terrier, średniej wielkości basset lub buldog francuski czy pokaźnych rozmiarów owczarek berneński lub nowofunland, należy pamiętać, że każdy pies jest inny. Niektóre zwierzęta mogą potrzebować więcej czasu, aby przyzwyczaić się do pływania na desce, a część z nich już od pierwszych chwil będzie pewnym towarzyszem wiosłowania na stojąco. W każdym przypadku, bądź cierpliwy, pozwól ukochanemu zwierzakowi stopniowo przyzwyczajać się do wody i deski, a przede wszystkim ciesz się wspólnie spędzonym czasem. W przypadku szczeniaków, starszych psów lub zwierzaków, które niedawno zmagały się jakimś urazem, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub zoofizjoterapeutą, który podpowie, czy pływanie z nimi jest dozwolone.
Najlepsze deski do SUP z psem to szersze i dłuższe modele, które zapewniają większą stabilność oraz wystarczająco dużo miejsca. Wybierając SUP-a dla siebie i pupila, warto postawić na model Allround lub Touring o długości co najmniej 300 cm i szerokości minimum 80 cm. Zwróć również uwagę na wyporność paddleboarda, czyli maksymalne dopuszczalne obciążenie. Uwzględnij wagę swoją i psa, a także dodatkowego bagażu, który będzie Wam potrzebny na wspólną wyprawę. Warto pamiętać, że im większy pies w porównaniu do SUP-a, tym bardziej paddleboard będzie niestabilny. Ze względu na obecność psa, warto sięgnąć po deskę z wytrzymałych i odpornych na zarysowania materiałów, np. PVC lub wykonanych w technologii Drop Stitch (oferuje świetny stosunek sztywności do wytrzymałości). Dobrym rozwiązaniem będzie deska z pełną lub przynajmniej przedłużoną powierzchnią antypoślizgową z pianki EVA zapewniającą wysoką przyczepność psim łapom. Alternatywą są tutaj maty do jogi lub maty łazienkowe z przyssawkami. Zwróć również uwagę na to, czy deska ma odpowiednie miejsce do przypięcia bagażu (elastyczne linki).
Więcej przeczytasz w naszym poradniku:
Deska SUP – jaką wybrać ?Pierwszym krokiem do pływania na paddleboardzie z psem jest stwierdzenie, że sam komfortowo i pewnie czujesz się pływając na desce SUP. Powinieneś mieć dobrze opanowane stanie, wiosłowanie, skręcanie czy upadanie i podnoszenie się z wody. Pies wyczuje Twój dyskomfort czy stres i sam będzie zachowywać się niepewnie, co w przypadku gdy dopiero zaczynasz przygodę ze stand up paddle będzie dodatkowym utrudnieniem i może skutecznie zniechęcić Was obu do wspólnych przejażdżek.
Istotną kwestią jest to, czy Twój czworonożny przyjaciel w ogóle lubi wodę i potrafi pływać. Jeśli jest słabym pływakiem lub boi się wody, towarzyszenie Ci podczas wiosłowania na stojąco może nie być dla niego przyjemnym doświadczeniem. Warto wybrać się kilka razy z pupilem nad wodę i sprawdzić, jak się zachowuje. Jeśli bez wahania wskakuje do wody i samodzielnie pływa, możesz przejść od razu do fazy przygotowań do wspólnych wypraw na SUP-ie. Gdy psiak stroni od wody, można na własną rękę stopniowo przyzwyczajać go do przebywania w niej, tak aby mógł przezwyciężyć wszelkie obawy (w odpowiednim dla psa tempie, bez żadnego przymusu i stosowania kar) lub skonsultować się z trenerem psów i uzyskać fachową pomoc. Może być tak, że Twój pupil nie przełamie obaw przed woda i będziesz musiał zrezygnować ze wspólnego pływania na desce.
Paddle boarding może być przytłaczającym doświadczeniem dla psa, dlatego tak ważne jest, aby stopniowo zaznajamiać go z nowym sprzętem i sytuacją. Zani wejdziecie na wodę, najpierw zapoznaj psa z deską na twardym podłożu. Połóż SUP-a w takim miejscu w domu, w którym zwierzę czuje się komfortowo i bezpiecznie. Pozwól, aby ją obwąchał i zbadał według własnych potrzeb. Nie martw się, jeśli od razu nie wskoczy na deskę – daj mu czas. Możesz spróbować umieszczać na paddleboardzie smakołyki, aby zachęcić psa do wejścia na pokład. Gdy już tak się stanie, powiedz, aby usiadł i daj mu kolejny przysmak. Powtarzanie tego schematu powinno sprawić, że pies poczuje się nieco lepiej przebywając na desce. I ponownie pamiętaj, aby zachować zdrowy rozsądek, pracować z psem powoli i nie zmuszać go do niczego. To powinna być dla zwierzaka zabawa, a nie sytuacja wywołująca strach czy presję. Kolejny etap to zakładanie kamizelki asekuracyjnej, kiedy pies będzie się już pewnie zachowywać będąc na desce oraz imitowanie wspólnego pływania na SUP-ie na sucho.
Zanim wyjdziesz z psem na wodę, upewnij się, że opanował on podstawowe komendy posłuszeństwa, czyli „siad” i „zostań”. Przećwicz również specjalne polecenie zejścia z deski (np. „hop”) i nagradzaj pupila wyłącznie wtedy, gdy wykona polecenie. Jeśli np. zejdzie z deski bez komendy, zaprowadź go z powrotem i ponów próbę. Z czasem zwierzę powinno załapać, o co chodzi.
Na pływanie z psem na
desce SUP wybierz spokojne i bezpieczne wody. Unikaj obszarów zatłoczonych, ze sporym ruchem łodzi i motorówek, silnym prądem czy dużymi falami. Zwróć uwagę na warunki pogodowe i wodne, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojemu psu.Przed zbliżającą się wyprawą, zadbaj o to, aby pies miał krótkie i nieostre pazury. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko zarysowania wykończenia deski lub rozdarcia podkładki z pianki EVA.
Będąc nad wodą z psem, możesz poprosić go, aby został na brzegu np. z kimś z rodziny lub znajomym, a sam zacznij pływać w jego pobliżu na desce. Wołaj do niego, pokazuj, że się cieszysz i dobrze bawisz, tak aby zwierzę wiedziało, że to forma zabawy, a nie nic strasznego.
Jeśli Twój pupil jest bardzo energicznym zwierzęciem, zanim wsiądziecie na pokład, warto go trochę zmęczyć, np. aportowaniem lub innymi zabawami. Pozwoli to uniknąć nadmiernej aktywności na wodzie, która może skutkować wywrotką.
Gdy masz już przygotowaną deskę i bagaż, ustaw SUP-a nieruchomo na płytkiej wodzie i pozwól psu na nią wsiąść. Małe psy mogą siedzieć na nosie deski, większe ustaw bliżej tylnej części lub przed sobą. Przeprowadź Was na głębszą wodę, wejdź na deskę i zacznij wiosłować na kolanach dla lepszej równowagi. Jeśli chcesz wstać, zrób to z psem między lub u Twoich stóp. Wstawaj na desce tylko na otwartej i głębokiej wodzie, z dala od doków, płytkiej wody, łodzi, ludzi lub innych potencjalnych zagrożeń. Wypracuj taki sposób wiosłowania, aby przypadkowo nie uderzyć zwierzęcia wiosłem. Bądź przygotowany na to, że pies może w każdej chwili zeskoczyć lub spaść z deski. Jeśli tak się stanie, pomóż mu wrócić na pokład, np. łapiąc za uchwyty kamizelki asekuracyjnej. Pierwsza wyprawa powinna być krótka. Po powrocie na brzeg, pochwal psa i daj mu smakołyk w nagrodę. Opłucz mu łapy i sierść ze słonej wody czy piasku. Jeśli jesteś na piaszczystej plaży, staraj się trzymać psa w cieniu lub nawet w wodzie po kostki – gorący piasek może uszkodzić mu łapy.
Nieodzownym elementem pływania na SUP-ie z psem, również gdy czworonóg jest dobrym pływakiem, jest kamizelka asekuracyjna. W trakcie wyprawy zwierzę może się czegoś przestraszyć i zacząć się poruszać w sposób utrudniający utrzymanie paddelboarda w stabilnej pozycji lub warunki pogodowe czy na wodzie drastycznie się zmienią, prowadząc do wywrotki. Pies skaczący z wywracającej się deski może stracić orientację, a to może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Załóż kapok w domu, aby upewnić się, że pasuje i aby pies mógł się do niego przyzwyczaić przed wejściem do wody.
Pozostałe niezbędne wyposażenie na wiosłowanie na stojąco z psem to:
Pływanie na desce SUP z psem może być doskonałą przygodą i formą aktywności na świeżym powietrzu zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila, o ile zadbasz o powyższe kwestie. Unikaj przymuszania zwierzęcia do czegokolwiek, bądź czujny i obserwuj zachowanie swojego psa podczas pobytu na wodzie. Odpowiednio reaguj na oznaki niepokoju lub lęku i zawsze staraj się dostosować do potrzeb oraz ograniczeń swojego czworonożnego przyjaciela.