Rodzaje deskorolek – jaki model wybrać dla początkujących?

Sylwia Stwora-Petela 28.04.2023 ( 22.03.2024 )

Dla osoby wchodzącej do świata skatingu, wybór odpowiedniego modelu deskorolki może być dość problematyczny, zwłaszcza gdy podczas poszukiwań pojawiają się nazwy typu: longboard, waveboard czy cruise, które niewiele Ci nie mówią. W poniższym artykule scharakteryzujemy najpopularniejsze rodzaje deskorolek i podpowiemy, która odmiana sprawdzi się dla początkującego skatera.

Krótka historia deskorolki

Początki deskorolki, która pierwotnie była kawałkiem deski z zamontowanymi od spodu kółkami od wrotek, sięgają lat 50. XX wieku. Jej pomysłodawcami są kalifornijscy surferzy, którzy szukali alternatywy do treningów, gdy nie było odpowiednich warunków do surfowania. Jednym z propagatorów nowej formy wysiłku fizycznego był Larry Stevenson, który opracował pierwszą profesjonalną deskorolkę oraz wymyślił kicktail – wykrzywiony koniec umożliwiający wykonywanie różnych trików. W latach 70’ skateboarding zaczął się rozpędzać, dzięki dwóm czynnikom – kołom z poliuretanu oraz ewolucji ollie, czyli podskokowi, którego pionierem był Alan Gelfand. Kolejne nazwisko, które jest dobrze znane miłośnikom deskorolki, to legendarny Tony Hawk. Jako pierwszy wykonał on obrót o 900 stopni na deskorolce (2,5 obrotu) oraz ewolucję 360 Varial McTwist, w której deska obraca się o 900 stopni a zawodnik o 540 stopni. Ponadto w 1998 roku we współpracy z firmą activision powstała słynna seria gier Tony Hawk’s. Aktualnie skateparki oraz riderzy to stały element krajobrazu dużych i mniejszych miasta, a rynek jest pełen specjalistycznego sprzętu, odzieży i butów dedykowanych jeździe na deskorolce na różnych poziomach zaawansowania.

Rodzaje deskorolek

Longboard, waveboard, cruise, klasyczna czy elektryczna – to tylko część z najpopularniejszych rodzajów deskorolek, które można spotkać na ulicy czy w skateparku. Każda wersja ma swoje unikalne cechy i przeznaczenie umożliwiające jazdę w konkretnym stylu lub wykonywanie różnego typu trików.

Tradycyjna deskorolka

Ma owalny kształt i wyposażona jest w deskę o szerokości 7-9 cali oraz długości 30-32 cali, 5 kółek (miękkie – do jazdy miejskiej lub twarde – do ewolucji w skateparkach) i dwie osie. Tradycyjna deskorolka zwana też skateboardem sprawdzi się przede wszystkim do jazdy po płaskim terenie, ale, dzięki pokrycie decku papierem ściernym zapewniającym wysoką przyczepność, można na niej wykonywać flipy czy podskoki (ollie).

Longboard

Ma dłuższe osie i większe kółka w porównaniu z klasyczną deską. Umożliwia szybszą jazdę i świetnie nadaje się do pokonywania dłuższych dystansów. Longboardy z powodzeniem można wykorzystać  do jazdy po terenie z niewielkimi wzniesieniami lub jako środek transportu. To uniwersalny rodzaj deskorolki, który jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych riderów. Longboardy mogą również być stosowane do jazdy w stylu carving, czyli pokonywania zakrętów.

Cruiser

Ten typ deskorolki ma krótszy deck i większe kółka niż standardowa wersja. Dodatkowo wyróżnia się ergonomiczną konstrukcją, która ułatwia manewrowanie. Cruiser jest przeznaczony głównie do jazdy miejskiej oraz na krótkich dystansach.

Fiszka

Tzw. fishboard to mniejsza wersja cruisera. Deska w kształcie ryby posiada stabilne koła, a kompaktowa budowa ułatwia transport i przenoszenie (zmieści się np. w plecaku). Wysokość fiszki jest odpowiednia dla młodszych użytkowników, ale również dorośli mogą jej używać w jeździe po mieście.

Waveboard

Dzięki kółkom obracającym się o 360 stopni, na waveboardzie nie używasz stóp do odpychania się. W tym przypadku, aby poruszać się w odpowiednim kierunku, należy odpowiednio balansować ciałem, co przekłada się na lepszą koordynację ruchów i zwinność. Waveboard umożliwia tzw. streetsurfing, czyli surfowanie po lądzie.  

Downhill

Downhill to deska dedykowana jeździe z dużymi prędkościami po stromych zboczach. Ma dłuższy i szerszy deck, większe kółka i szeroko rozstawiona oś, co przekłada się na świetną stabilność i umożliwia lepsze przyspieszenie niż w klasycznej wersji. To również odpowiedni sprzęt do udziału w zawodach typu slopestyle (zawody freestylowe).

Deskorolka elektryczna

Wyposażona w silnik elektryczny deska ułatwia przemieszczanie się i nie wymaga wkładania w jazdę dużego wysiłku fizycznego. Kontrolowanie prędkości (do 10 km/h) odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania. Deskorolka elektryczna sprawdzi się jako środek transportu – na jednym ładowaniu zwykle można przejechać do 25 km.

Freestyle

Deskorolka typu freestyle służy do wykonywania trików i ewolucji. Ma krótszy deck i mniejsze kółka, dzięki czemu umożliwia wykonywanie precyzyjnych ruchów i skoków.

Mountainboard

Skonstruowana z myślą o jeździe terenowej, np. górach czy piasku. Mountainboard posiada długi deck, pompowane koła w rozmiarze 8 cali z bieżnikiem i felgami.

Jaka deskorolka dla początkującego miłośnika skatingu?

Początki jazdy na desce to przede wszystkim praca nas techniką i stylem jazdy. To również czas, w którym będziesz mógł sprecyzować swoje oczekiwania czy preferencje odnośnie wykorzystania deski i jazdy po konkretnej nawierzchni. Aby ułatwić sobie wejście w świat skatingu, najlepiej sięgnąć po deskorolkę typu longboard czy cruiser. Ich budowa ułatwia utrzymanie równowagi i zapewnia stabilność jazdy, co jest ważne w nabywaniu podstawowych umiejętności riderskich. Ponadto cruiser gwarantuje dobrą zwrotność, co docenisz podczas jazdy po mieście, a longboard wybierz, gdy chcesz pokonywać długie dystanse i jeździć po nierównym terenie. Ponadto te rodzaje deskorolek na początku warto wybrać w rozmiarach między 32 a 42 cale, które sprzyjają nauce balansu.

Jeśli Twoim celem jest nauka różnych ewolucji w skateparku, sięgnij po klasyczną deskorolkę wyposażoną w twarde kółka. Dla dziecka na początek skateboardowej przygody warto wybrać dla nich fiszkę, która pozwoli swobodnie przemieszczać się po chodnikach czy asfaltowych ścieżkach. Więcej przeczytasz w naszym poradniku: Jak deskorolka na początek?

Polecane produkty