Rower triathlonowy: jaki wybrać na początek? Czym kierować się przy zakupie roweru do startu w triathlonie?

Sylwia Stwora-Petela 26.05.2023 ( 24.01.2024 )

Na wybór roweru triathlonowego wpływa wiele kwestii, w tym cele, poziom zaawansowania i indywidualne preferencje. Jako początkujący triathlonista z powodzeniem możesz startować na rowerze szosowym, z kolei, gdy zależy Ci na walce o jak najlepszy wynik, postaw na profesjonalny rower triathlonowy, który zapewni odpowiednią aerodynamikę, wydajność i wygodę jazdy. Aby ułatwić Ci zadanie, zebraliśmy niezbędne wskazówki dotyczące doboru roweru do startu w triathlonie.

Rower triathlonowy inaczej rower tri to typ jednośladu skonstruowany specjalnie na potrzeby startu w etapie rowerowym triathlonu, który może oznaczać pokonanie dystansu od 15 km (Triathlon Super Sprint) do nawet 421 km (Ultraman Triathlon). Rower do triathlonu wyróżnia się aerodynamiczną geometrią, która pomaga zmniejszyć opór powietrza i utrzymać komfortowa pozycje na dłuższych dystansach oraz komponentami umożliwiającymi poprawę osiągów poprzez zwiększenie prędkości na odcinku rowerowym i osiąganiu lepszych czasów również na etapie biegowym.

Rower triathlonowy zwykle posiada rurę podsiodłową o kącie między 76 a 78 stopni, co wpływa na wypychanie bioder do przodu w trakcie jazdy i pozwala oszczędzić ścięgna podkolanowe na etap biegowym. Z rurą podsiodłową ustawioną bliżej pionu, Twoje biodra będą znajdować się nad mechanizmem korbowym, co przełoży się na możliwość uzyskania większej mocy pedałowania bez nadmiernego obciążenia mięśni czworogłowych uda. Rury w tego typu jednośladzie są specjalnie wyprofilowane i cienkie, aby zminimalizować opór powietrza. Często przewody są ukryte wewnątrz ramy lub prowadzone, w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszą aerodynamikę. Rower triathlonowy zwykle jest wyposażony w dedykowaną kierownicę (aerobar lub czasówka), która umożliwia oparcie przedramion i zmniejszenie oporu powietrza oraz wąskie koła o głębokim profilu, które obniżają tarcie, a zwiększają prędkość jazdy. Ponadto konstrukcja ramy w rowerze triathlonowym umożliwia przechowywanie w niej odżywek i napojów, dzięki czemu masz do nich szybki i łatwy dostęp. Warto podkreślić, że charakterystyka roweru do trójboju może się różnic w zależności od marki, modelu i indywidualnych preferencji producenta.

Jeśli jesteś na początku przygody z triathlonem, pewnie zastanawiasz się, czy naprawdę potrzebujesz specjalistycznego roweru? Podejmując decyzję o zakupie rodzaju roweru do triathlonu, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:

  • cel – Jaki masz cel? Jednorazowy udział w zawodach? Regularne treningi i starty? Poprawa czasu w rowerowej konkurencji? Poprawa osiągów, uzyskanie lepszej aerodynamiki i wydajności jazdy, aby liczyć się w walce o podium?
  • zaangażowanie – Jaki jest Twój poziom zaangażowania w triathlon? Jesteś początkującym triathlonistą, który trenował wyczynową jazdę kolarską? Przygotowujesz się do pierwszego wyścigu od zera, nie mając dużego doświadczenia w żadnej z trzech konkurencji? Jesteś profesjonalistą, który chce zmierzyć się z kolejnym dystansem Ironmana i walczyć o rekord?
  • preferencje i komfort jazdy – Jakie są Twoje preferencje odnośnie pozycji na rowerze? Czujesz się dobrze w pochylonej pozycji aerodynamicznej czy raczej wolisz jeździć w bardziej pionowym ustawieniu ciała?
  • budżet – Jaką kwotę możesz/chcesz przeznaczyć na rower do trójboju? Czy zależy Ci na jednośladzie z ramą i widelcem z włókna węglowego, czy wystarczy ci model aluminiowy z karbonowym widelcem i wspornikiem siodła? Jaki hamulce preferujesz – tarczowe czy szczękowe? Ile możesz wydać na zestaw kół? Jeśli posiadasz ograniczony budżet, zastanów się, czy zakup roweru tri jest dla Ciebie priorytetem, zwłaszcza jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w triathlonie. Ceny rowerów triathlonowych różnią się w zależności od marki, modelu i wyposażenia.

Jak już wspomnieliśmy, rower tri charakteryzuje się niską wagą i aerodynamiczną geometrią, która umożliwia szybką jazdę przez cały etap kolarski, przez co jest on przeznaczony głównie do ścigania się w triathlonie i określonego rodzaju treningów. Z uwagi na specyficzną budową wymuszającą przyjęcie wysuniętej do przodu i mocno pochylonej pozycji, jego prowadzenie na początku może sprawiać wiele trudności. Podobnie jak mniejsza w stosunku do kolarzówki zwrotność. Ponadto, w rowerze triathlonowym manetki przerzutki mogą być znacznie oddalone od hamulców, co bez odpowiednich umiejętności i doświadczenia w równoczesnym operowaniu nimi może stwarzać poważne zagrożenie w czasie jazdy. Rower triathlonowy sprawdzi się w momencie, gdy zaczniesz profesjonalnie zajmować się tym sportem, będziesz startować na dłuższych dystansach, a za priorytet uznasz walkę o jak najlepsze wyniki czy podium. Z kolei rower czasowy to model dla profesjonalistów dedykowany jeździe indywidulanej na czas przeważnie na krótkich dystansach, który jest skonstruowany tak, aby pozwalał wykręcać jak najlepsze rezultaty.

Jeśli to Twoja pierwsza impreza triathlonowa lub zamierzasz jedynie rekreacyjnie trenować i sporadycznie startować w wyścigach, rower szosowy będzie bardziej uniwersalnym wyborem. Oprócz udziału w trójboju będziesz mógł z niej korzystać również na co dzień, podczas treningów czy startów w zawodach kolarskich. Dodatkowo szosówka daje Ci możliwość montażu lemondki na kierownicy. Tzw. przystawka czasowa pozwala przyjąć pozycję identyczną jak na rowerze triathlonowym. Duże znaczenie ma jej odpowiednie ustawienie, aby np. nie powodowała bólu pleców, kolki czy trudności z bieganiem po zejściu z roweru. Dopasowanie roweru szosowego do triathlonu może też wymagać zakupu sztycy dwupozycyjnej i siodełka dedykowanego do jazdy na „czasówce” (m.in.: ma szerszy nos i jest zintegrowane z koszykiem na bidon), dla zwiększenia komfortu jazdy.

Kolejną istotną kwestią jest regulamin wyścigu triathlonowego, w którym zamierzasz uczestniczyć. Znajdziesz w nim zapis o tym, jaki typ roweru jest dopuszczany do startu. Przykładowo, w niektórych imprezach dozwolony jest drafiting, czyli jazda na kole (jazda obok lub za innym kolarzem w celu zmniejszenia oporu powietrza) w trakcie odcinka rowerowego, a w innych jest on zabroniony. Szosówka umożliwi Ci start w każdego rodzaj zawodach, podczas gdy rower czasowy jest niedozwolony przy startach z draftingiem.

Rower do triathlonu – karbonowy czy aluminiowy?

Decyzja odnośnie materiału, z którego zrobiony jest rower do startów w zawodach triathlonowych zależy od wyboru typ jednośladu. Większość rowerów triathlonowych i czasowych to konstrukcje karbonowe. Materiał ten dominuje ze względu na niską wagę, odpowiednią sztywność i elastyczność, możliwość kształtowania do indywidualnych parametrów i preferencji zawodnika, dobre pochłanianie drgań i zmniejszenie odczuwania zmęczenia.

Inaczej jest w przypadku roweru szosowego, który ma Ci służyć do startów w imprezach triathlonowych. Na rynku nie brakuje aluminiowych kolarzówek, które są niemal tak samo lekkie jak karbonowe rowery tri i doskonale nadają się dla początkujących triathlonistów. Świetnym sposobem na ulepszenie szosówki z aluminiową ramą jest widelec, wspornik siodła oraz zestaw kół z włókna węglowego, co przełoży się na lepszą wydajność, wyczucie i aerodynamikę. Więcej przeczytasz w naszym poradniku: Rower karbonowy czy aluminiowy?

Pamiętaj, że rower jest tylko jedną z wielu części składowych triathlonu. Istnieje wiele innych aspektów, na które musisz zwrócić uwagę podczas przygotowań do startu, w tym odpowiedni trening, technika pływania i biegania oraz sprzęt i odzież dopasowana do tych dwóch konkurencji. Stąd tak ważne jest określenie swoich celów, preferencji i budżetu przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie zakupu roweru do triathlonu.

Jeśli masz wątpliwości, co do wyboru konkretnego modelu roweru lub chcesz poprawić komfort i wydajność jazdy, skonsultuj się z bikefitterem, który w ramach wieloetapowej konsultacji podpowie Ci, m.in. jaki rozmiar ramy wybrać, jak ustawić kierownicę i siodełko, aby pozbyć się problemów z bólem kręgosłupa czy drętwiejącymi palcami w trakcie jazdy, itp. Z usługi bikefittingu możesz skorzystać w stacjonarnym sklepie Sportano.pl mieszącym się w warszawskim Homepark Targówek. Więcej informacji znajdziesz na: Bikefitting w Sportano.pl .

Polecane produkty