Speed hiking – co to jest, jak zacząć?

Rafał Czarnecki 21.02.2024 ( 22.02.2024 )

Góry przyciągają miłośników różnych aktywności. Do dyscyplin, które nie są jeszcze szeroko znane, ale systematycznie zyskują popularność, zaliczyć należy speed hiking. Na czym polega ta forma spędzania czasu wolnego? Kogo może zainteresować i jak zacząć przygodę ze speed hikingiem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Speed hiking – co to jest?

Gdy po górach wędruje się w większej grupie, zwykle znajdą się turyści, którzy wyrywają do przodu, zostawiając za sobą cały “peleton”. Nie tracą czasu na robienie zdjęć, czy zbyt długie przerwy. Pierwsi meldują się na szczycie i na długo przed umówioną godziną docierają do mety. Osoby preferujące szybsze pokonywanie górskich tras mogą nawet nie wiedzieć, że ich styl zdobywania gór ma własną nazwę. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że na tym właśnie polega speed hiking.

Miłośników tej dyscypliny spotkamy na różnych szlakach. Czasami będą to leśne dukty w niższych górach typu beskidzkiego, innym razem strome ścieżki w skalistym, technicznym terenie. Wspólnym mianownikiem będzie szybkie tempo, ale też chęć wykręcenia jak najlepszego czasu.

Speed hiking z “klasycznym” hikingiem łączy sposób poruszania się na trasie – nie ma tu mowy o bieganiu, a jedyną dozwoloną opcją jest marsz. Można powiedzieć, że jest to coś pomiędzy spokojnym spacerem, podczas którego kontempluje się przyrodę, a wyczynowym trail runningiem.

Dla kogo jest speed hiking?

Speed hiking to aktywność, którą można polecić dosyć szerokiej grupie osób. Co prawda, by nieco szybciej poruszać się po szlaku, potrzebna jest dobra kondycja, ale nie musisz mieć umiejętności technicznych, jak w przypadku dyscyplin biegowych. Jest to także dziedzina mniej kontuzjogenna niż trail running.

Speed hiking przypadnie do gustu turystom potrzebującym wyzwań. Takim, których nie zadowoli sam fakt wejścia na szczyt. To dobra aktywność dla osób, które pragną to zrobić w dobrym stylu, czyli w najkrótszym możliwie czasie. Szkoda im dnia na wolny marsz i długi odpoczynek pod leśną wiatą. Chcą wykorzystać do maksimum pobyt w górach –  dotrzeć dalej, wejść wyżej, zobaczyć więcej.

Speed hiking będzie dla Ciebie ciekawą opcją, jeśli kochasz góry i masz w sobie żyłkę sportowca. Gdy chcesz mierzyć się z własnymi słabościami i przesuwać kolejne granice, a rekord trasy jest idealnym zwieńczeniem udanej wycieczki.

To także propozycja skrojona pod osoby bardziej… zabiegane. Speed hiking jest bowiem wyborem miłośników gór, którzy nie mają czasu na całodniowe wyjazdy. Mogą pozwolić sobie na krótką aktywność po pracy, czy szybkie wyjście w niedzielne popołudnie i chcą z takiej wycieczki wycisnąć maksimum wrażeń.

Jak ubrać się na speed hiking?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę wybierając się na speed hiking, jest ubiór – odpowiedni dla dyscypliny o dynamicznym charakterze. Powinny to być ubrania lżejsze i zapewniające odpowiednią oddychalność. Podstawą będzie bielizna termoaktywna, która skutecznie odprowadzi pot na zewnątrz, dzięki czemu skóra pozostanie sucha. Dalej – w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych i osobistych preferencji – może przydać się lekka bluza lub cienka kurtka turystyczna chroniąca od wiatru (najlepiej typu softshell). Do tego spodenki lub spodnie turystyczne z elastycznego materiału, który zapewni swobodę ruchów i szybko wysycha. W warunkach jesienno-zimowych można pomyśleć o warstwie termicznej (chociaż nie należy przesadzać z jej grubością) oraz o rękawiczkach i czapce.

Warto dodać, że rosnącą popularność tej dyscypliny zauważyli producenci ubrań outdoorowych. Zaowocowało to kolekcjami takimi jak Salewa Speed Hiking. Znajdziemy tam lekką odzież zaprojektowaną właśnie z myślą o osobach pokonujących górskie szlaki w nieco szybszym tempie.

Minimalizm wskazany jest także podczas wybierania obuwia. Osoby uprawiające speed hiking decydują się na lżejsze buty z niską cholewką (np. na obuwie hikingowe lub podejściowe). Ważne, by miały one przyczepny, górski bieżnik i zapewniały odpowiednią amortyzacją. Często są to wersje bez membrany, co ma zapewnić maksymalną oddychalność.

Speed hiking – niezbędny sprzęt

Dynamiczny krok i lekka odzież nie są jedynymi “znakami”, po których poznamy miłośnika tej aktywności. Fani speed hikingu dbają o to, by ich ekwipunek nie był ciężki. W końcu każdy zbędny kilogram wpływa na tempo marszu oraz poziom zmęczenia. Plecak, do którego można spakować się na weekend w schronisku, będzie zbyt duży. Lepiej zastąpić go jednym z minimalistycznych modeli o mniejszej pojemności (np. plecakiem biegowym). Bez wielu przegródek i wiszących pasków. Wystarczy, że zmieszczą się w nim najbardziej potrzebne rzeczy np.: lekka kurtka przeciwdeszczowa, butelka (a jeszcze lepiej bukłak) z wodą oraz batony energetyczne. Atutem będzie skuteczny system wentylacji pleców.

W szybkim pokonywaniu tras, szczególnie jeśli te poprowadzone zostały w trudniejszym terenie, pomogą kije trekkingowe. I tutaj także warto brać pod uwagę te lżejsze modele. Zaletą będzie też system, który umożliwia szybkie złożenie i sprawne przytroczenie kijów, gdy te nie są już potrzebne. Więcej o kijach trekkingowych przeczytasz w naszym poradniku: Jakie kije trekkingowe?

Dla własnego bezpieczeństwa, warto spakować do plecaka lekką latarkę czołową, która umożliwi powrót po zmroku (więcej w poradniku: Latarka czołowa).

Jak zacząć swoją przygodę ze speed hikingiem?

Jeśli zainteresował Cię speed hiking, to możliwe, że zastanawiasz się jak zacząć. Do tej dyscypliny najlepiej przyzwyczajać się stopniowo. Jeśli wcześniej nie miałeś/-aś do czynienia z górami, dobrze jest najpierw wybrać się parę razy na zwykły hiking, by poznać swoje możliwości. O tym, jak przygotować się na pierwsze wyjście w góry, przeczytasz we wpisie: Góry dla początkujących.

Jeśli masz już doświadczenie z hikingiem lub trekkingiem, wystarczy, że stopniowo zaczniesz zwiększać tempo marszu, mierzyć czasy przejść i porównywać z danymi na drogowskazach czy mapach. Nieco później przyjdzie pora na poprawianie własnych rekordów, a może też rywalizację z innymi miłośnikami tej dyscypliny. Możesz także wprowadzać pewne urozmaicenia. Gdy znudzi Ci się poprawianie wyników na znanych sobie trasach, podejmij wyzwanie polegające na przejściu jak najdłuższego odcinka w danej jednostce czasu. Speed hiking nie ma jednej obowiązującej formy, a wszystko zależy od Twojej kondycji i kreatywności. Z pewnością jest to ciekawy sposób spędzania czasu, umożliwiający kontakt z przyrodą, ale należy podchodzić do niego z głową, zachowując respekt dla gór.

Polecane produkty