Strój triathlonowy – co jest potrzebne i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

admin 22.05.2023 ( 02.04.2024 )

Triathlon to bardzo wszechstronna, która wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania fizycznego i sprzętowego. Aby sprostać udziałowi w trzech konkurencjach: pływaniu, jeździe na rowerze oraz bieganiu i osiągnięciu jak najlepszych wyników, niezbędny jest odpowiedni strój triathlonowy. Podpowiadamy, co jest potrzebne triathloniście w zakresie ubioru.

Jak wygląda strój triathlonowy?

Kupując odzież triathlonową, warto pamiętać, że mamy do czynienia ze sportem składającym się z trzech konkurencji: pływania, biegania i jazdy na rowerze. Przebieranie się za każdym razem w dedykowany komplet ubrań oczywiście nie jest zabronione, ale bardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnego stroju triathlonowego, czyli trisuitu. Może mieć on postać jednoczęściowego kombinezonu lub zestaw koszulka i spodenki. Komfort podczas zawodów czy treningu ma ogromne przełożenie na jego wyniki, a właściwie dobrany stój triathlonowy pozwoli osiągnąć odpowiednią wydajność oraz rezultat.

W przypadku wyboru koszulki triathlonowej, kluczowy jest materiał, z którego została wykonana. Musi być lekki, oddychający, zapewniać sprawne odprowadzanie wilgoci oraz szybko schnąć. Koszulki triathlonowe najczęściej są produkowane z nylonu, neoprenu lub lycry i występują w wariantach z krótkim lub długim rękawem. Dzięki temu zawodnicy mogą dopasować strój zarówno do panujących w trakcie wyścigu warunków atmosferycznych, jak i własnych preferencji. Wybór modelu zależy od indywidualnych potrzeb, nie ma żadnej różnicy poza samym wyglądem i kolorystyką koszulki.

Kolejny element stroju triathlonowego stanowią spodenki, które mogą być połączone z koszulką (jednoczęściowy strój triathlonowy) lub stanowić osobny element dwuczęściowego stroju triathlonowego. Oba warianty są dopuszczone w tej dziedzinie sportu, wybór wariantu zależy do zawodnika i jego poczucia komfortu. Do wykonania spodenek triathlonowych wykorzystuje się cienki, elastyczny materiał, który zapewnia wygodę i swobodę ruchu. Ich długość pozwala zakryć większą część ud, co stanowi dobrą ochronę przed np. otarciami w trakcie jazdy na rowerze czy biegu. W spodenkach znajduje się specjalna wkładka zwana skórą chamois, która redukuje tarcie, jakie pojawia się przy długim kontakcie ciałą z siodełkiem. Może być ona zrobiona z żelu, pianki lub innej funkcjonalnej tkaniny. 

Stroje triathlonowe wyposażone są w proste do obsługi zapięcia, które umożliwiają jak najszybsze rozbieranie się i przebranie podczas zmiany konkurencji. Na rynku dostępne są modele strojów triathlonowych, które poprzez ścisłe przyleganie do ciała i specjalne rowki, zwiększają aerodynamikę zawodnika w trakcie wyścigu, co może się przełożyć na lepsze rezultaty czasowe. 

Strój triathlonowy jedno- a dwuczęściowy

Triathloniści często wybierają jednoczęściowy kombinezon, ponieważ zapewnia on komfort i swobodę ruchów przy wszystkich konkurencjach. Sprawdzi się świetnie na początku przygody z triathlonem oraz na krótkich dystansach. Ważne jest, aby strój wykonany był z oddychających materiałów, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, szybko schną i pomagają utrzymać właściwą temperaturę ciała w trakcie zawodów czy treningu. 

Stroje triathlonowe dwuczęściowe posiadają specjalną wkładkę, tzw. skórę chamois, która poprawia komfort w trakcie jazdy na rowerze. W spodenkach wbudowany jest również specjalny pas, która pozwala lepiej dopasować je do indywidualnej sylwetki. Strój triathlonowy dwuczęściowy ma lepszą wentylację, łatwiej go dostosować do indywidualnych potrzeb, można również ubrać na trening wybraną część, np. tylko spodenki i dobrać do tego dowolną koszulkę. Model dwuczęściowy jest zalecany na długie dystanse, ponieważ daje dużą swobodę w manewrowaniu ubiorem (np. przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych).

Oba typy strojów triathlonowych zarówno te jedno-, jak i dwuczęściowe, często są zaopatrzone w dodatkowe kieszonki. Pozwala to zawodnikowi umieścić w nich różne drobiazgi oraz przekąski, które zapewnią energię w trakcie całego wyścigu, np. żele energetyczne, które są łatwe w transporcie i można je spożyć podczas wyścigu bez robienia przerw.  

Strój triathlonowy damski i męski

Ze względu na budowę ciała, stroje triathlonowe dla kobiet i mężczyzn różnią się od siebie. Damskie stroje wyposażone są w odpowiednia wycięcia na biust, a ich krój jest bardziej dopasowany do sylwetki, co podnosi zarówno komfort, jak i zapewnia ładny wygląd. Męskie stroje triathlonowe mają luźniejszy i prostszy krój. Przeważnie na górze mają krótki rękaw, natomiast damskie występują równie często z krótkim, jak i z długim rękawem. Materiały wybrane do uszycia zarówno damskich jak i męskich strojów triathlonowych, są podobne. 

Pianka triathlonowa – potrzebna czy nie?

Pianka neoprenowa nie jest niezbędnym elementem stroju triathlonisty, jednak w niektórych warunkach może być wymagana, np. przy bardzo głębokiej lub zimnej wodzie. Zapis o obowiązku posiadania pianki znajdziesz w regulaminie konkretnych zawodów. Z pewnością warto rozważyć pływanie w piance, jeśli ta forma aktywności nie jest naszą najmocniejszą stroną – dzięki wyporności neoprenu łatwiej będzie Ci utrzymać odpowiednią pozycję bioder i nóg. Więcej przeczytasz w naszym poradniku: Pianka do wody.

Dodatkowe akcesoria do stroju triathlonowego

Czepek do pływania, okularki pływackie, okulary przeciwsłoneczne na rower i do biegania, kask rowerowy oraz pas (lub agrafka) do przypięcia numeru startowego to kolejne elementy stroju triathlonisty. W niektórych zawodach czepek jest częścią pakietu startowego. W trakcie zawodów warto używać te same okularki pływackie, co podczas przygotowań. Niezbędne wskazówki znajdziesz w naszych poradnikach: Jakie okularki do pływania wybrać oraz Jaki kask rowerowy wybrać?

Zarówno początkujący triathloniści, jak i profesjonaliści znajdą wysokiej jakości, funkcjonalną odzież triathlonową na Sportano.pl. Oferujemy szeroki wybór strojów do triathlonu, w tym: koszulki, pianki, kombinezony, spodenki neoprenowe oraz stroje startowe od takich marek, jak: Orca, Alé, Funkita, CEP, ASSOS, Dare2Tri, HUUB, Incrediwear, sailfish, Sportful czy ZONE3.

Polecane produkty