Spis treści:
Aby pływanie na SUP-ie było wydajne i przyjemne, oprócz odpowiednio dopasowanego paddleboarda, potrzebujesz wiosło o właściwej długości, sztywności i rozmiarze pióra. Znaczenie ma też konstrukcja, użyty materiał czy rodzaj deski. Dowiedz się, jakie wiosło SUP wybrać w zależności od poziomu zaawansowania, stylu pływania i indywidualnych parametrów.
Prawidłowa długość wiosła SUP jest kluczowa z uwagi na utrzymanie właściwej postawy oraz wydajność pływania. Zbyt krótkie będzie wymuszać nadmierne pochylanie się i pozostawanie w niewygodnej pozycji, aby utrzymać pióro zanurzone w wodzie. To może prowadzić m.in.: do bólów kręgosłupa. Z kolei zbyt długim wiosłem będzie się trudniej manewrować, co może skończyć się np. przeciążeniem mięśni ramion. Aby dopasować optymalną długość wiosła do
deski SUP , ustaw je pionowo, oprzyj o podłoże i złap jego rączkę – ręka w tej pozycji powinna być nieco zgięta w łokciu, a uchwyt ma spoczywać w zgięciu nadgarstka. Ostatecznie długość wiosła należy dopasować do stylu pływania czy typu akwenu.Uniwersalna zasada doboru długości wiosła SUP mówi, że powinno być ono dłuższe o 15-25 cm w stosunku to wzrostu użytkownika. Przykładowo, do celów rekreacyjnych i na spokojną wodę odpowiednie będzie wiosło o 15 cm dłuższe w stosunku do Twojego wzrostu. Jeśli zamierzasz brać udział w wyścigach na długich dystansach, dla uzyskania maksymalnego zasięgu, prędkości i mocy w z każdym pociągnięciem, dodaj do swojego wzrostu 25 cm i wybierz wiosło o takiej długości. Przy sprintach, porywistym wietrze czy łapaniu fal stosuje się najczęściej krótkie wiosło.
Wiosła SUP dzieli się na modele jednoczęściowe, dwuczęściowe oraz trzyczęściowe. Ostateczny wybór rodzaju wiosła zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Modele stałe to najlepsza opcja dla doświadczonych riderów, którzy mają już jasno sprecyzowane preferencje i styl pływania. Z kolei wiosła regulowane (dwuczęściowe) i teleskopowe (trzyczęściowe) dają większe pole manewru w zakresie dopasowania do rodzaju deski SUP czy parametrów użytkownika, co czyni ich bardziej wszechstronnym rozwiązaniem. Konstrukcja umożliwiająca regulację w kilku zakresach to świetny wybór dla rodzin z dziećmi czy znajomych, którzy dzielą się wiosłem. Warto jednak pamiętać, że mechanizm regulacji sprawia, że wiosło jest mniej sztywne niż model o jednolitej konstrukcji.
Wiosła o stałej długości to klasyczne modele produkowane z aluminium, karbonu, drewna lub kompozytu. Wyróżniają się większą sztywnością w stosunku do modeli regulowanych. Są tańsze od nich, ale też zwykle cięższe i mniej zaawansowane technologicznie. Zanim sięgniesz po jednoczęściowe wiosło SUP, warto abyś przetestował warianty o różnej długości i określił, jaki styl pływania oraz długość preferujesz.
Składają się zwykle dwóch części. Wiosła SUP regulowane są wyposażone w łączenie między rączką a łopatką, co pozwala na zmianę ich długości. Zwykle mają mechanizm blokujący, dzięki któremu w szybki i łatwy sposób można dopasować rozmiar wiosła podczas użytkowania. Jeśli dopiero uczysz się pływać na SUP-ie, uprawiasz paddleboarding rekreacyjnie, zamierzasz pływać zarówno po spokojnych wodach, jak i surfować lub z deski SUP będzie korzystać kilka osób, dobrym wyborem może okazać się wiosło regulowane.
Składa się z trzech segmentów, a regulacja długości jest możliwa dzięki zamontowanemu mechanizmowi zatrzaskowemu lub w postaci nakrętek. Teleskopowe wiosła SUP to najbardziej praktyczne rozwiązanie, gdy potrzebujesz kompaktowego sprzętu do przechowywania i transportowania. Dzięki opcji zsuwania poszczególnych segmentów, osiągają rozmiary mniejsze niż modele regulowane.
To, z jakiego materiału wyprodukowano wiosło do stand up paddle, wpływa na jego wagę. Szczególnie na początku przygody z SUP-em zaleca się lekkie wiosło. Podczas kilkugodzinnego pływania wykonasz sporo pociągnięć, a przy zbyt ciężkim sprzęcie nie tylko będziesz odczuwać większe zmęczenie, ale możesz też – przy braku odpowiedniej techniki czy długości wiosła, zwiększyć ryzyko przeciążeń (np. stawu barkowego) czy zniechęcić się do dalszej wyprawy. Lekki model docenisz podczas dłuższych wycieczek czy wyścigów.
Użyty materiał ma znaczenie również w zakresie sztywności wiosła. Warto pamiętać, że sztywne wiosło jest bardziej efektywne w przenoszeniu mocy pociągnięcia, ale wymaga też większej wprawy. Jeśli kiedyś miałeś uraz barku czy nadgarstka, lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie nieco elastyczniejsze wiosło.
Do produkcji wioseł SUP używa się takich materiałów, jak:
Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze wiosła SUP, jest rozmiar oraz pióra (część wiosła zanurzana w wodzie). Te parametry wpływają na sposób zachowania się wiosła. Jeśli chodzi o rozmiar pióra, nie ma sztywnej reguły odnośnie jego doboru. Tutaj pod uwagę należy wziąć własne preferencje, styl wiosłowania czy budowę ciała. Generalnie zaleca się, aby dobierać większe pióro w przypadku mocnej budowy ciała i większej wagi (w stosunku do wzrostu). Warto zauważyć, że duża łopatka będzie bardziej wydajna i pozwoli szybko ustawić pozycję np. podczas łapania fali, ale będzie też wymaga użycia większej siły i przeciwnie. Mały rozmiar pióra przyda się np. sprinterom, osobom mającym problemy np. ze stawami czy preferującym pływanie na długich dystansach po spokojnych zbiornikach wodnych.
Jeśli chodzi o kształt pióra, możesz wybrać:
Podsumowując, to jakie wiosło ostatecznie wybierzesz – stałe czy regulowane, z szerokim czy wąskim piórem, z włókna węglowego czy szklanego, zależy od indywidualnych preferencji, parametrów, stylu pływania i poziomu zaawansowania. Szeroki asortyment
wioseł SUP od renomowanych producentów, m.in.: Aqua Marina, Advanced Elements, Fanatic, JOBE, JP-Australia, AQUASTIC, WATTSUP, Gladiator, Pure4Fun, MOAI czy SPINERA dostępny jest na Sportano.pl. Jeśli zaczynasz przygodę ze stand up paddlingiem, możesz skonsultować wybór odpowiedniego sprzętu z naszymi doświadczonymi sprzedawcami, którzy pomogą dopasować wiosło do danego rodzaju SUP-a, Twoich potrzeb i umiejętności.Aby dobrać odpowiednią deskę do uprawiania stand up paddlingu, przeczytaj nasz poradnik:
Deska SUP – jaką wybrać ?