Worek bokserski – jaki wybrać? Rodzaje, waga i rozmiar worków treningowych do boksu, MMA i innych sztuk walki 

Sylwia Stwora-Petela 14.09.2023

Wybór worka bokserskiego do domowej siłowni to jeden z pierwszych kroków w drodze do doskonalenia swoich umiejętności w boksie lub innych sportach walki. To nie tylko narzędzie treningowe, ale także partner, który pomoże Ci rozwijać technikę, siłę i wytrzymałość. Jednak przed zakupem worka treningowego warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. Podpowiadamy, jakie są rodzaje worków treningowych, jak dostosować rozmiar i wagę tego sprzętu bokserskiego do swoich potrzeb i stopnia wytrenowania oraz na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. 

Do czego służy worek bokserski? 

Worek bokserski inaczej worek treningowy to narzędzie używane przede wszystkim w trakcie treningów różnych sportów walki, które służy przygotowaniu kondycyjnemu i umożliwia doskonalenie techniki uderzeń oraz kopnięć. Dla bokserów, zawodników MMA (mieszane sztuki walki), Muay Thai czy kickboxingu, trening na worku jest nieodłącznym elementem przygotowań do walk. Angażuje wiele grup mięśniowych, co pomaga w rozwoju siły i wytrzymałości. Ponieważ niezbędna jest tu dokładność i pełna koncentracja na ruchach, doskonale sprawdza się jako sprzęt służący do poprawy precyzji uderzeń i szybkości reakcji, jak również pomaga rozwijać równowagę i koordynację ruchową.  

Warto zaznaczyć, że worek bokserski jest wszechstronnym narzędziem, które może być dostosowane do różnych poziomów zaawansowania i celów treningowych. Ćwiczenia na worku bokserskim mogą być również przydatne w treningu samoobrony, pozwalając na rozwijanie technik obronnych i reakcji na ataki, jak i w zajęciach fitness – to świetna forma treningu cardio, który sprzyja poprawie wydolności krążeniowo-oddechowej i spalaniu dużej ilości kalorii. Ponadto trening na worku może pomóc w redukcji stresu i napięcia, umożliwiając wyładowanie negatywnej energii i poprawę samopoczucia. Podczas treningu na worku bokserskim zaleca się używanie odpowiednich rękawic bokserskich, aby chronić dłonie i nadgarstki. Więcej w poradniku: Jak dobrać rękawice bokserskie

Rodzaje worków treningowych 

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym bokserem, zawodnikiem mieszanych sztuk walki czy osobą, która szuka efektywnego narzędzia do ćwiczeń w domu, warto poznać rodzaje worków treningowych, ponieważ każdy z nich ma różne cechy i został zaprojektowany do zastosowania do konkretnych celów. Wyróżniamy worki bokserskie stojące, wiszące, do MMA oraz gruszki bokserskie

Worek bokserski stojący 

Worek bokserski stojący składa się z worka, który jest przymocowany do stabilnej, absorbującej uderzenia podstawy oraz sprężyn, które sprawiają, że worek wraca do użytkownika po uderzeniu. Podstawa wypełniona jest piaskiem lub wodą. Worek stojący jest łatwy do przenoszenia i nie wymaga mocowania do sufitu ani innego mocnego punktu. Można go umieścić w dowolnym miejscu, co sprawia, że jest bardziej praktyczny w użytkowaniu. Długość worka bokserskiego stojącego zwykle mieści się w zakresie 150-180 cm. Waga podstawy zależy od jej pojemności i może wynosić od kilku do kilkunastu kilogramów. Worki bokserskie stojące produkowane są z wytrzymałego materiału, takiego jak trwała tkanina syntetyczna lub sztuczna skóra. Podczas zakupu tego rodzaju worka treningowego warto zwrócić uwagę na obecność przyssawek, które zapewniają lepsze zakotwiczenie stojaka. 

Worek bokserski stojący jest używany do treningu technicznego, skupiającego się na poprawie wykonywania różnego rodzaju ciosów i kopnięć, a także polepszania kondycji fizycznej. Umożliwia doskonalenie kombinacji ciosów i kontrolę dystansu, jak również jest świetnym narzędziem do treningu precyzji. Worek stojący może być używany również do treningu reakcji na ataki oraz obrony przed nimi. 

Worek treningowy wiszący/hakowy 

Worek treningowy wiszący inaczej hakowy składa się z worka (skórzanego lub wykonanego z wytrzymałego materiału syntetycznego), który zwykle jest szerszy u góry, a węższy u dołu. Najczęściej montowany jest do sufitu za pomocą specjalnej konstrukcji lub mocowania. Angle bag dostępny jest w różnych rozmiarach. Może mieć długość od 80 do 150 cm i ważyć 20-60 kg.  

Worek treningowy hakowy jest używany głównie do treningu technik uderzeń, takich jak ciosy prosty, sierpowy, hakowy, podbródkowy oraz kopnięć. Pozwala na rozwój siły, precyzji, szybkości oraz kondycji fizycznej. Podczas treningu na tego typu worku bokserskim, zawodnicy pracują nad poprawą techniki uderzeń oraz kombinacji ciosów, a także uczą się kontrolować dystans między sobą a przeciwnikiem. Praca na worku jest również doskonałym sposobem na spalanie kalorii i poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej.  

Worek treningowy do MMA 

Worek treningowy do MMA to specjalnie zaprojektowane narzędzie treningowe, które ma na celu pomóc zawodnikom mieszanych sztuk walki doskonalić umiejętności techniczne, kondycję, precyzję i szybkość. Wyróżnia go zazwyczaj cylindryczny lub prostokątny kształt z wydłużoną powierzchnią uderzeniową. Najczęściej wykonany jest z wytrzymałego materiału, takiego jak skóra syntetyczna lub mocna tkanina (nylon, poliuretan itp.), która jest odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Zawiesza się go na specjalnym mocowaniu. Długość worka treningowego do MMA najczęściej wynosi około 120-180 cm, a jego waga 20-60 kg, co pozwala na dostosowanie trudności treningu do indywidualnych potrzeb. Niektóre modele posiadają elastyczne lub amortyzujące wypełnienie, które pomaga w absorpcji energii uderzeń i zapewnia bezpieczeństwo treningu. 

Inną opcją dla osób, kto chcą zacząć uprawiać MMA, jest Body Bag, czyli worek przypominający kształtem ludzkie ciało. Posiada on wyprofilowany tułów, ręce i nogi, i świetnie nadaje się do odtworzenia ruchu rzucania przeciwnikiem, co jest przydatnym krokiem dla początkujących adeptów mieszanych sztuk walki. 

Gruszka bokserska 

Gruszka bokserska, inaczej speed bag, to specjalny rodzaj worka treningowego wykorzystywanego w boksie i innych sztukach walki do treningu szybkości ciosów, koordynacji ruchowej i precyzji. Głównie jest przeznaczona do treningu ciosów hakowych i podbródkowych. Ciosy w gruszkę są zazwyczaj rytmiczne, krótkie i dynamiczne, co pozwala na doskonalenie umiejętności wyprowadzenia szybkiego i dokładnego uderzenia. 

Gruszka bokserska ma charakterystyczny, spiczasty kształt przypominający gruszkę, stąd jej nazwa. Składa się z okrągłej skórzanej lub syntetycznej kuli zamocowanej do zamka błyskawicznego i zawieszanej na specjalnej ramie lub wieszaku. Rozmiar gruszki bokserskiej może wpływać na poziom trudności treningu. Większy model jest bardziej wyrozumiały dla początkujących, podczas gdy mniejszy wymaga większej precyzji. 

Worek treningowy czy gruszka bokserska – co lepsze na początek? 

Wybór między workiem treningowym a gruszką bokserską zależy od celów treningowych, preferencji i umiejętności. Oba te narzędzia treningowe mają swoje zalety i zastosowania. Worek treningowy jest wszechstronny i można go wykorzystać do treningu różnych rodzajów ciosów i kopnięć. Jest idealny do treningu siły, wytrzymałości i kondycji ogólnej. Gruszka bokserska jest doskonała do treningu precyzji i szybkości. Zmusza do dokładności i skoncentrowanych ruchów. Trening na gruszce bokserskiej rozwija zwinność i koordynację ruchową. Często używana jest przez bokserów i zawodników MMA do doskonalenia technik specjalistycznych. Niektórzy zawodnicy korzystają z obu narzędzi, aby uzyskać różnorodność treningu i doskonalić różne aspekty uprawianej sztuki walki. Ostateczny wybór zależy od Twoich celów i preferencji treningowych. 

Jak dobrać rozmiar worka treningowego? 

Wybór odpowiedniego rozmiaru worka bokserskiego zależy od twoich celów treningowych, poziomu zaawansowania i preferencji. Jeśli jesteś początkującym, zaleca się rozpoczęcie treningu na krótszym (ok. 130 cm długości) i lżejszym (30-50 kg) worku o średnicy 35-40 cm, aby opanować podstawy techniki. Z czasem, gdy zyskasz pewność siebie i umiejętności, możesz przechodzić na dłuższy i cięższy worek, aby rozwijać swoją siłę i wytrzymałość. 

Długość worka bokserskiego 

Krótsze worki bokserskie (około 90-130 cm) są odpowiednie do treningu ciosów hakowych i podbródkowych. Są bardziej wymagające w kwestii precyzji. Dłuższe worki (około 140-160 cm) są lepsze do treningu technik ciosów prostych i sierpowych oraz kopnięć. Są bardziej przeznaczone do treningu szybkości i techniki. 

Waga worka treningowego 

Waga worka bokserskiego waha się między 20 a 60 kg. Lżejsze worki są odpowiednie dla początkujących oraz do treningu techniki, szybkości i precyzji. Z kolei cięższe worki umożliwiają ćwiczenia skupiające się na wypracowaniu odpowiedniej siły oraz wytrzymałości. To dobry wybór dla zaawansowanych bokserów. Przy wyborze worka do treningów stosuje się zasadę mówiącą o tym, że powinien on w przybliżeniu być równy połowie masy ciała użytkownika. Przykładowo, jeśli ważysz 80 kg, sięgnij po 40-kilogramowy worek treningowy. Doświadczeni zawodnicy mogą wybrać cięższe modele stanowiące nawet 80% masy ich ciała. 

Worek bokserski – na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

Kiedy dobierzesz już odpowiedni rodzaj i rozmiar worka bokserskiego do swoich umiejętności i potrzeb, warto przyjrzeć się innym ważnym kwestiom, takim jak: 

  • materiał – najczęściej do produkcji worków treningowych używa się skóry naturalnej, skóry syntetycznej, poliuretanu, plawilu czy PVC. Skórzane worki bokserskie są wytrzymałe, odporne na wodę i zabrudzenia, ale również droższe. Modele wyprodukowane z syntetyków to tańsza, odporna na uszkodzenia i odkształcenia opcja. Warto wybrać model ze wzmacnianymi szwami, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń. Wiodący producenci worków treningowych stosują również zaawansowane technologie zwiększające trwałość i komfort użytkowania. Na przykład, Everlast stworzył technologię NEVATEAR™ opartą na połączeniu skóry syntetycznej z winylem, która pozwala uzyskać odpowiedni stosunek trwałości i sprężystości; 
  • wypełnienie – zwykle worki bokserskie są wypełnione drobnym piaskiem, trocinami, pianką czy ścinkami materiałów. Na rynku dostępne są worki treningowe ze stałym lub zmiennym wypełnieniem (umożliwia manewrowanie zakresem wypełnienia, twardością i ciężarem worka); 
  • system zamknięcia – najczęściej worki bokserskie są zamykane na zamek lub sznurowanie z zakładką zabezpieczającą (bardziej zalecana opcja);  
  • sposób montażu – jeśli masz mało miejsca w domu/mieszkaniu, wybierz worek stojący, który możesz ustawiać w dowolnym miejscu. Z kolei decydując się na wiszący worek bokserski, upewnij się, że będzie zawieszony na odpowiedniej wysokości (30-40 cm nad podłożem), abyś mógł na niego wygodnie uderzać. Używaj tylko oryginalnych, dołączonych do worka mocowań (np. prostokątnych) i łańcuchów umożliwiających jego zawieszenie. W każdym przypadku worek powinien znajdować się w bezpiecznej odległości od ścian, mebli czy innych przedmiotów.  

Podsumowując, worek treningowy jest niezbędnym narzędziem dla zawodników i pasjonatów sztuk walki, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności, rozwijać kondycję i pozostawać w dobrej formie. Wybór odpowiedniego worka zależy od Twoich celów treningowych i preferencji. Jeśli jesteś początkującym bokserem czy zawodnikiem MMA, warto skonsultować się z doświadczonym trenerem, aby ustalić plan treningowy i poprawić technikę z pomocą odpowiedniego worka bokserskiego. Solidne worki bokserskie od takich renomowanych producentów, jak: Everlast, DIVISION B-2, LEONE 1947, adidas czy TREXO, znajdziesz na Sportano.pl. 

Polecane produkty