Spis treści:
Weekend w górach to nie tylko sposób na chwilę wytchnienia od codziennych spraw i podziwianie malowniczych krajobrazów, ale również doskonała forma aktywności fizycznej. Z naszym poradnikiem: Gdzie w góry na weekend? odkryjesz atrakcyjne miejsca w Polsce na jedno- lub dwudniowy wyjazd, dopasowując trudność trasy do swoich potrzeb i kondycji.
Gęsta sieć szlaków i 4 parki narodowe (po polskiej stronie, w sumie 11 parków ze słowackimi) sprawiają, że Beskidy to doskonałe miejsce na wypad w góry na weekend niezależnie od tego, czy wolimy rekreacyjne wycieczki czy też solidny trekking. Do najpopularniejszych beskidzkich szczytów należą m.in.: Babia Góra (1725 m n.p.m.), Pilsko (Góra Pięciu Kopców 1534 m n.p.m. – najwyższy szczyt Pilska po stronie polskiej); Łysa Góra (1323 m n.p.m.), Turbacz (1315 m n.p.m.), Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Mogielnica (1170 m n.p.m.) oraz Czupel (933 m n.p.m.). Na jedno- lub dwudniowy wyjazd w góry warto wybrać Beskid Śląski z bazą wypadową w Szczyrku, Ustroniu, Istebnej, Brennej lub Wiśle (czyli tzw. Beskidzka 5), albo Beskid Żywiecki, gdzie dobrą opcją jest nocleg w Węgierskiej Górce, Rajczy, Zawoi czy Korbielowie. Oprócz wyżej wymienionych szczytów, ciekawą i wymagającą dobrej kondycji propozycją na weekend w Beskidzie Żywieckim jest czerwony szlak prowadzący od Zwardonia przez Wielką Raczę, Przełęcz Przegibek i Wielką Rycerzową do Rycerki. Z kolei w Beskidzie Śląskim warto wybrać się na jeden z najbardziej atrakcyjnych widokowo szlaków prowadzących na Skrzyczne i Baranią Górę (1220 m n.p.m.) – trasa od Szczyrku do Węgierskiej Górki. Inne propozycje to trasa Skrzyczne – Malinowska Skała – Klimczok czy Błatnia – Klimczok z Brennej Spalonej.
Na weekend w góry z dziećmi warto wybrać się do Wisły, gdzie oprócz skoczni słynnego polskiego skoczka Adama Małysza (na górę można wjechać wyciągiem krzesełkowym, mieści się tam wieża widokowa i kawiarnia) można aktywnie spędzić czas spacerując Wielką Pętlą Cieńkowską. Atrakcyjna będzie też wycieczka do Bielska-Białej, skąd kolejką linową o długości 1,8 km w żółtych przeszklonych gondolach wjedziemy na Szyndzielnię (1028 m n.p.m.) z wieżą widokową. Stamtąd można udać się na Klimczok (ok. 45 min), Krzywą Chatę nad zaporą jeziora Wielka Łąka w Wapienicy (ok. 1,5 h) lub wrócić na Dębowiec, gdzie mieści się m.in.: sztuczny tor saneczkowy.
Magicznym miejscem na weekendowy wypad są Góry Stołowe. Koniecznie wybierz się na najwyższy szczyt tego pasma, czyli Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), który zdobywa się wchodząc po 665 schodach. Magiczna panorama, Labirynt Skalny z Piekiełkiem (szczelina o głębokości 20 m i długości ok. 100 m), Fotel Pradziada o wysokości 12 metrów i inne formacje skalne pobudzające wyobraźnię i przywodzące na myśl bajeczne postacie oraz zwierzęta (tutaj nakręcono drugą część słynnych „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”) czy Schronisko PTTK „ Na Szczelińcu” funkcjonujące od 1845 roku zachwycą zarówno rekreacyjnych górołazów, jak i zaawansowanych piechurów. Na listę obowiązkowych miejsc podczas weekendowego pobytu w Górach Stołowych dodaj: Błędne Skały z unikalnymi formacjami skalnymi (np. Kurza Stopka, Skalne Siodło), Łężyckie Skałki na łące górskiej przypominającej step (stąd nazwa „Sawanna Afrykańska”), Wodospady Pośny oraz Wambierzyce z Sanktuarium Maryjnym, Górą Kalwarią i Ruchomą Szopką. Zwiedzając tzw. śląskie Jeruzalem z dziećmi koniecznie wybierzcie się do skansenu i mini zoo.
Inna propozycja wyjazdu w góry na weekend to Karkonosze z szeregiem tras dla pasjonatów górskich wędrówek oraz rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania. Bazą wypadową może być tu Szklarska Poręba, Karpacz czy Jelenia Góra. Jedną z najpopularniejszych i pełną niezapomnianych widoków tras w tej części Sudetów jest 10-kilometrowy odcinek między Świątynią Wang w Karpaczu a Śnieżką (1602 m n.p.m.), który wiedzie przez m.in.: schroniska PTTK Samotnię (położna nad Małym Stawem w Kotle Małego Stawu) oraz Strzechę Akademicką. Inna propozycja na aktywny weekend w górach to wejście na Szrenicę od strony Szklarskiej Poręby (ok. 6 km) z wizytą na Wodospadzie Kamieńczyk oraz przejściem ze szczytu do Śnieżnych Kotłów (skalne kotły polodowcowe). Stamtąd można wrócić przez Schronisko Pod Łabskim Szczytem do Szklarskiej Poręby. Na Szrenicę można wyjechać też kolejką krzesełkową.
Na jednodniowy wypad w góry polecamy Ścieżkę nad Reglami, czyli zielony szlak wiodący z Hali Szrenickiej przez Śnieżne Kotły i Przełęcz Karkonoską do Pielgrzymów (Karpacz) o długości 28 km. Podczas weekendu w górach z dziećmi warto poświęcić czas na wejście na Zamek Chojnik z przepiękną panoramą na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską lub przejście trasy z Przełęczy Okraj do Schroniska Jelonek przez Skalny Stół.
Weekendowy wypad w Tatry może uwzględniać najpopularniejsze miejsca, czyli Giewont, Kasprowy Wierch (możliwość wjazdu kolejką linową), Morskie Oko, Dolinę Kościeliska czy Dolinę Pięciu Stawów. Na jednodniową wędrówkę można wybrać Czerwone Wierchy z Kopą Kondracką, Małołączniakiem, Ciemniakiem i Krzesanicą lub Szpiglasową Przełęcz ze Szpiglasowym Wierchem. Jedne z najpiękniejszych widoków oferuje Hala Gąsienicowa czy Rusinowa Polana. Weekend w najwyższych polskich górach może być dla tatromaniaków okazją do wspięcia się na Rysy od strony polskiej. Więcej przeczytasz w naszym poradniku:
Szlak na Rysy . Jeśli planujesz rodziny wypad w Tatry, sprawdź nasze propozycje w artykule: Łatwe szlaki w Tatrach .Pieniny to również świetna opcja spędzenia aktywnego weekendu w polskich górach. Można zdobyć Trzy Korony (982 m n.p.m.) i Sokolicę (747 m n.p.m.) lub wybrać się na Jezioro Czorsztyńskie i do pobliskich zamków (Niedzicy oraz Czorsztyńskiego) czy na kultowy spływ Dunajcem na flisackiej łodzi (ze Sromowców Niżnych do Szczawnicy lub Krościenka). Rowerzyści mogą podziwiać malownicze tereny z perspektywy Drogi Pienińskiej (prowadzi do Czerwonego Klasztoru na Słowacji). Dobrą bazą wypadową w Pieninach może być Szczawnica, Sromowce Wyżne lub Sromowce Niżne.
„Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady” – pewnie nie raz słyszałeś to hasło w kontekście potrzeby odpoczynku od codziennych spraw i zgiełku miasta. Weekend w Bieszczadach to idealny sposób na zregenerowanie sił i aktywny wypoczynek na łonie natury nie tylko dla miłośników wędrówek, ale również pasjonatów dzikiej przyrody czy zapalonych rowerzystów. Bazą wypadową mogą być: Ustrzyki Dolne, Ustrzyki Górne, Polańczyk, Wetlina, Cisna, Solna czy Lutowiska.
Obowiązkowym punktem wypadu w Bieszczady dla osób lubiących sportowe wyzwania będzie wspinaczka na Tarnicę, najwyższy szczyt tego pasma górskiego (1346 m n.p.m.). Popularne „siodło” można zdobyć szlakiem czerwonym z Ustrzyk Górnych (przez Szeroki Wierch) lub niebieskim z Wołosatego. Aktywnie czas w Bieszczadach spędzisz wybierając się na Połoninę Wetlińską (z najwyższym szczytem Roh -1255 m n.p.m. i tzw. Chatką Puchatka – najwyżej położone bieszczadzkie schronisko) i Caryńską (z najwyższym szczytem Kruhly Wierch -1297 m n.p.m.). Bieszczady dla rowerzystów to przede wszystkim tzw. Wielka Pętla Bieszczadzka o długości 144 km z licznymi zakrętami, punktami widokowymi z zapierająca dech panoramą (np. Przełęcz Wyżna) i Chatą Wędrowca z Wetlinie z kultowym „Naleśnikiem Giganta” (certyfikowany bieszczadzki produkt lokalny). Fani sportów wodnych powinni zajrzeć nad Jezioro Solińskie z licznymi zatokami i wypożyczalniami łódek,
kajaków czy żaglówek. Z dziećmi warto pojechać widokową koleją PKL, która przejeżdża nad zaporą i pozwala dojechać na górę Jawor.Dla miłośników historii, kultury regionalnej czy fauny i flory polecamy przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną w Cisnej oraz wizyty w: Elektrowni Wodnej w Solinie (zwiedzanie m.in. sztolni), Muzeum Historii Bieszczadów w Czarnej, Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie, Muzeum Budownictwa Ludowego (inaczej Park Etnograficzny) w Sanoku czy Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Ciekawym punktem na mapie Bieszczadów podczas weekendu w górach z dziećmi będzie zagroda pokazowa żubrów w Mucznem.
Niezależnie od tego, gdzie wybierzesz się w góry na weekend – czy będzie to niewymagająca trasa po Beskidach, czy też strome podejście w Tatrach, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie się na kapryśną pogodę czy niespodziewane sytuacje. Postaw na funkcjonalną odzież i ubiór na tzw. cebulkę, wygodne buty z niską lub wysoką cholewką i dobrze trzymającą się różnego podłoża podeszwą (np. Vibram). Niezbędne rzeczy, apteczkę oraz prowiant spakuj do
plecaka turystycznego o pojemności np. 20-35 l – w zależności od długości i trudności trasy (dowiedz się więcej: Jaki plecak w góry wybrać ). Zadbaj o bezpieczeństwo – dopasuj trasę i jej trudność do najsłabszego uczestnika wycieczki, koniecznie miej przy sobie telefon z numerami alarmowymi (112 – ogólnopolski) i powerbanku oraz laminowaną mapę turystyczną. Więcej o tym, jak się przygotować na weekend w górach przeczytasz w naszym poradniku: Co zabrać w góry . Niezbędną odzież, obuwie i akcesoria na górskie wyprawy znajdziesz na Sportano.pl.