Spis treści:
Jazda na deskorolce zaczyna się od oswojenia ze sprzętem i treningu utrzymania równowagi, a dopiero w dalszej kolejności przychodzi czas na opanowanie podstawowych manewrów, czyli m.in.: hamowania, upadania i skręcania. Radzimy, jak zacząć przygodę z deskorolką, aby w pełni czerpać korzyści, jakie niesie za sobą skateboarding.
Jazda na desce to popularna forma spędzania wolnego czasu oraz środek transportu, ale i sposób na poznawanie nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach. W trakcie jazdy angażujesz niemal całe ciało, dzięki czemu regularne przejażdżki czy treningi w skateparku pozytywnie wpływają na kondycję fizyczną i wzmocnienie mięśni, przede wszystkim nóg (ud i łydek), ale również mięśni brzucha i grzbietu. Dodatkowo przyspieszasz metabolizm i spalasz spore ilości kalorii. Jedna godzina jazdy to ok. 300-600 kcal mniej (w zależności od indywidualnych parametrów ridera oraz intensywności wysiłku), dlatego skateboarding może być świetnym wsparciem w kształtowaniu sylwetki. Jednymi z najważniejszych umiejętności, jakie zyskuje skater jest utrzymanie równowagi i koordynacja. Ponieważ jazda na desce wiąże się m.in.. z pokonywaniem przeszkód, zdobywaniem nowych umiejętności i wykonywaniem akrobacji o różnym stopniu trudności, pomaga to zwiększyć pewność siebie i pobudza kreatywność.
Pozostałe korzyści z jazdy na deskorolce:
Na początku przygody ze skatingiem należy zadbać o odpowiednie wyposażenie, czyli oprócz deskorolki dopasowanej do swoich parametrów (wzrostu i masy ciała) i umiejętności, potrzebny będzie: kask, ochraniacze, rękawiczki oraz buty z płaską podeszwą o dobrej przyczepności. Warto zakładać też grube i wysokie skarpety, które m.in.: zmniejszą ryzyko otarć przy upadku. Niezbędne
akcesoria do jazdy na desce od takich renomowanych producentów, jak: FILA, K2, Tempish, Rollerblade, Mechanics, Razor, Element, Globe, Micro, IMPALA, Powerslide, Fish Skateboards, Giro czy HUMBAKA, znajdziesz na Sportano.pl.Więcej o wyborze sprzętu przeczytasz w naszych poradnikach:
Rodzaje deskorolek oraz Jaka deskorolka na początek przygody ze skatingiem ?Podstawową umiejętnością, nad którą musisz popracować ucząc się jazdy na deskorolce jest utrzymanie równowagi. Znajdź miejsce z równą, bezpieczną nawierzchnią oraz o małym natężeniu ruchu – może to być przydomowy trawnik lub chodnik czy asfaltowy plac. Z powodzeniem pierwsze kroki i oswajanie się z deską możesz zacząć na dywanie w swoim pokoju. Stań na desce, ustawiając jedną nogę prostopadle do deski, a drugą – równolegle do krawędzi decku. Ugnij nogi w kolanach i pochyl tułów do przodu tak, aby złapać odpowiedni balans. Możesz spróbować trenować równowagę na desce, stając raz na jednej, raz na drugiej nodze i utrzymując pozycję przez 3-5 sekund.
To, którą nogą będziesz się odpychać, a którą ustawiać na desce zależy od indywidualnych preferencji:
Aby jechać do przodu, ustaw wybraną nogę na desce tak, aby była obrócona w kierunku jazdy. Następnie odepchnij się delikatnie drugą nogą i gdy deskorolka zacznie jechać, postaw tę nogę na tailu (tył deski). Przednią stopę obróć tak, aby była ustawiona równolegle do tylnej.
Najważniejszą zasadą upadania na deskorolce jest wystrzeganie się upadków na ręce, zwłaszcza przy dużych prędkościach. Grozi to poważnym urazem, w tym złamaniem, gdyż zazwyczaj przed upadkiem bronimy się utrzymując ręce sztywne i wyprostowane w łokciach. Bezpieczniejszym sposobem na zamortyzowanie upadku jest lądowanie na jak największej powierzchni ciała, np. na boku. Aby zmniejszyć bolesne konsekwencje upadku, staraj się maksymalnie obniżysz środek ciężkości.
Kolejną niezbędną umiejętnością pozwalającą bezpiecznie poruszać się na desce i redukować prędkość jest hamowanie. Do podstawowych sposób hamowania na desce zaliczamy:
Aby skręcić na desce, musisz ustawić przednią nogę prostopadle do deskorolki, a tylną – równolegle do krawędzi deski, ugiąć lekko nogi w kolanach i utrzymać nisko środek ciężkości. Aby skręcić w prawo, przesuń ciężar ciała na lewą nogę i skieruj tył deski w wybranym kierunku. Skręcanie w lewo odbywa się podobnie, z tym, że ciężar ciała przechylasz w prawo. Kluczem do wykonania manewru skręcania jest zachowanie równowagi, utrzymanie odpowiedniej prędkości i nie przesadzanie z siłą nacisku piętami na deskę.
Ollie, czyli podskok z deskorolką, to podstawowy trik dla początkujących adeptów skateboardingu. Jego opanowania pozwala nauczyć się kolejnych bardziej zaawansowanych ewolucji, np. pop shov-it (obót deskorolki wokół jej własnej osi) czy kickflip (obrót deski o 360 stopni wokół osi podłużnej). Aby wykonać ollie, nabierz prędkości, ugnij nogi w kolanach i wyciągnij ramiona w przód. Mocno odepchnij się tailem i jednocześnie pociągnij w górę przednią nogę. Wyskocz i wyprostuj nogi w powietrzu. Aby wylądować po skoku, przesuń tył deski tak, aby opaść równo na kółkach (trzymaj nogi zgięte w kolanach, aby zamortyzować lądowanie).
Regularność i realistyczne cele to klucz do nauczenia się jazdy na deskorolce. Aby nie zniechęcić się już po pierwszych niepowodzeniach, zacznij od podstawowych manewrów i dopiero po ich opanowaniu stopniowo zwiększaj poziom trudności przechodząc do flipów, slide’ów czy grindów. Zawsze dbaj o swoje bezpieczeństwo, aby zminimalizować ryzyko kontuzji (noś kask oraz ochraniacze na łokcie i kolana). Ćwicz wytrwałość i cierpliwość – spróbuj nie poddawać się po nieudanych próbach, ale konsekwentnie ucz się efektywnej jazdy i kolejnych trików, a z każdą sesją jazda na desce będzie coraz lepsza i przyjemniejsza.