Spis treści:
Jesień to doskonała pora roku, aby kontynuować swoje rowerowe przygody. Jednak zmienne temperatury, deszcze i wiatr mogą sprawić, że jazda stanie się mniej komfortowa i bezpieczna. Podpowiadamy, jak ubrać się na rower jesienią, aby cieszyć się jazdą bez względu na pogodę, unikając wychłodzenia organizmu i przeziębienia. Dowiedz się, jak zadbać o widoczność na drodze i co zrobić, aby uniknąć niespodzianek związanych z pogodą.
Zimne poranki, ciepłe popołudnia i nieregularne ulewne deszcze sprawiają, że jesień to jedna z trudniejszych pór roku, jeśli chodzi o wybór
odzieży rowerowej . Zwykle miłośnicy jednośladów popełniają dwa błędy i w chłodny poranek:Jak zapobiec tym sytuacjom? Z uwagi na niestabilność pogody, jazda na rowerze jesienią będzie wymagać nieco więcej warstw niż latem. Nie musisz jednak rezygnować całkowicie ze swojej letniej odzieży rowerowej. Wystarczy, że uzupełnisz ją o kolejne warstwy, takie jak bielizna termoaktywna, bluza rowerowa, kamizelka kolarska oraz przeciwdeszczowa kurtka rowerowa. W ten sposób będziesz mógł „ubrać się na cebulkę”.
Przy jesiennej, zmiennej aurze lepiej jest mieć na sobie dodatkową warstwę, którą możesz zdjąć, gdy zrobi się za gorąco – z powodu zmiany temperatury czy intensywności jazdy, niż przez brak odpowiedniej odzieży zmarznąć lub zmoknąć. Dzięki swobodzie manewrowania ilością warstw i możliwości szybkiej reakcji na kapryśną pogodę, zwiększasz komfort, efektywność i bezpieczeństwo jazdy. Warto pamiętać, aby ostatnia rzecz, którą założysz, była pierwszą, którą będziesz chciał zdjąć. Kiedy już skompletujesz rowerową garderobę na jesień, zacznij eksperymentować z różnymi kombinacjami warstw, aby znaleźć idealny zestaw na różne warunki. Jesienny zestaw z pewnością przyda się też w czasie wiosennych przejażdżek czy treningów.
Koszulka rowerowa z krótkim rękawem lub potówka i
spodenki kolarskie to świetny fundament jesiennego zestawu. Dodaj do nich warstwę bazową w postaci bezrękawnika oraz specjalnych rękawków. Podobnie możesz zrobić z dolną warstwą – do krótkich spodenek rowerowych możesz założysz termoaktywne nogawki. Inna propozycja na chłodniejsze i deszczowe dni? Termoaktywny longsleeve, koszulka kolarska i kurtka przeciwdeszczowa w parze z długimi spodniami rowerowymi lub krótkimi spodenkami i getrami termoaktywnymi. W deszczowe dni przydatna może okazać się peleryna rowerowa (tzw. ponczo rowerowe). Z kolei przy błotnistej pogodzie lub pierwszych opadach śniegu doskonale sprawdzą się ochraniacze na buty rowerowe .Kompletując strój na rower jesienią, dobierz takie podstawowe elementy, jak:
Warstwa bazowa, czy to w postaci bielizny lub koszulki termoaktywnej, odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu komfortu podczas jazdy na rowerze. Pomaga w regulacji temperatury ciała, odprowadza wilgoć i zapobiega przegrzewaniu lub wychłodzeniu. To przekłada się na przyjemniejszą i bardziej efektywną jazdę. Wybór odpowiedniego rodzaju i materiału zależy od warunków pogodowych i indywidualnych preferencji rowerzysty. Jeździsz w cieplejsze dni lub masz tendencję do przegrzewania się? Koszulki termoaktywne bez rękawów lub z krótkimi rękawami wykonane z syntetycznej tkaniny będą doskonałym wyborem. Te materiały pomagają w odprowadzaniu wilgoci z ciała i utrzymaniu uczucia suchości. To jest szczególnie istotne podczas intensywnego wysiłku w ciepłych warunkach.
Jesteś bardziej wrażliwy na zmiany temperatury lub jeździsz w chłodniejsze dni? Modele koszulek termoaktywnych z krótkim lub długim rękawem wykonane z dodatkiem wełny z merynosów mogą być idealnym rozwiązaniem. Wełna merino jest znana z doskonałych właściwości termoregulacyjnych. Pomaga utrzymać ciepło w chłodniejszych warunkach i chłodzić w cieplejszych.
Gdy temperatura na zewnątrz przekracza 10 stopni Celsjusza, na warstwę bazową wystarczy zarzucić izolator w postaci bluzy rowerowej typu jersey. Inna opcja to kamizelka rowerowa w uzupełnieniu z rękawkami kolarskimi lub bielizną termoaktywną z długim rękawem. Wybierając bluzę rowerową, zwróć uwagę na obecność stójki, która będzie dodatkowo chronić szyję przed wiatrem i zimnem dla szyi. Z kolei lepszą osłonę plecom zapewni przedłużanego tył.
Wybór jesiennej
kurtki na rower będzie podyktowany m.in. temperaturą oraz warunkami atmosferycznymi. W czasie deszczu, gdy temperatura będzie oscylować wokół 5 stopni Celsjusza, najlepszym wyborem może okazać się rowerowa kurtka membranowa. W słoneczne, ale wietrzne jesienne dni postaw na kurtkę przeciwwiatrową, a gdy zapowiadają opady deszczu – zabierz ze sobą lekką rowerową kurtkę przeciwdeszczową. Pośrednim rozwiązaniem będzie softshell, który ochroni Cię przed wiatrem, chłodem i niewielkimi opadami deszczu (w przypadku impregnacji DWR), a do tego zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza.Więcej w poradniku:
Jaką kurtkę rowerową wybrać ?Dolna warstwa ubioru na rower jesienią zależy od indywidualnych preferencji oraz pogody. Możesz sięgnąć po długi spodnie rowerowe typu windstopper, spodnie softshell czy membranowe spodnie kolarskie o właściwościach wodoodpornych (np. z dodatkiem impregnacji DWR), które sprawdzą się w niskich temperaturach oraz w deszczowe dni. Warto sięgnąć po modele z dodatkowymi wzmocnieniami np. w okolicach kolan oraz wykonane z oddychających i szybkoschnących materiałów. Zwróć uwagę na elastyczny pas oraz ściągacze lub zwężenia na nogawkach – pomogą uniknąć przypadkowego zaplątania się materiału w łańcuch. Przy łagodniejszej jesiennej aurze odpowiednie mogą okazać się krótkie spodenki w połączeniu z legginsami/getrami termoaktywnymi lub nogawkami kolarskimi. Szczegóły w naszym poradniku:
Jakie spodenki rowerowe wybrać ?Zastanawiając się nad tym, jak się ubrać na rower jesienią, nie zapomnij też o dodatkach typu: skarpety rowerowe, rękawiczki kolarskie oraz opaska na głowę, chusta wielofunkcyjna lub czapka. Ocieplacze rowerowe na ręce i nogi to praktyczne dodatki na okres przejściowy, gdy na dworze jest przyjemne 15 stopni. Nogawki i rękawki kolarskie z łatwością podwiniesz podczas podjazdu, z powrotem wydłużysz na zjazdach czy w trakcie chłodnych podmuchów wiatru lub całkowicie zdejmiesz, gdy temperatura się ustabilizuje. Niewielkie rozmiary umożliwiają swobodne schowanie w tylnych kieszonkach koszulki kolarskiej, a bezszwowa konstrukcja zapewni komfort i pozwoli uniknąć otarć.
Aby uniknąć wychłodzenia, musisz zadbać o stopy i dłonie. Przydadzą się wysokie skarpetki rowerowe (podkolanówki) wyprodukowane z połączenia włókien syntetycznych (poliester, poliamid, spandex) i wełny merino. Ochrona dłoni jesienią jest kluczowa, aby nie mieć problemów z utrzymaniem kierownicy i użyciem palców do operowania hamulcami i manetkami. Odpowiednie będą
rękawiczki rowerowe z długimi palcami z dodatkami materiału typu windstopper oraz o właściwościach szybkoschnących, dzięki którym unikniesz nadmiernego wychłodzenia dłoni.Aby uniknąć wyziębienia głowy podczas jazdy rowerem jesienią, postaw na termiczne czapki pod kask wykonane z cienkich, oddychających materiałów (np. z dodatkową ochroną uszu) lub opaski na głowę. Dobrą osłoną przez wiatrem i zimnem będzie też komin rowerowy czy wielofunkcyjna chusta typu Buff.
Więcej w naszych poradnikach:
Jakie skarpety rowerowe ? oraz Jakie rękawiczki rowerowe ?Przygotowując się do jazdy na rowerze jesienią, warto wziąć pod uwagę wiele czynników, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort w zmieniających się warunkach pogodowych. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać.
Nawet jeśli cała wiosnę i lato przejeździłeś bez większych awarii, warto przed rozpoczęciem chłodniejszych miesięcy zrobić podstawowy przegląd roweru, skupiając się na takich elementach, jak:
Pamiętaj, że regularna konserwacja jest kluczem do utrzymania roweru w dobrej kondycji i przedłużenia jego żywotności.
Potrzebujesz wykonać profesjonalny przegląd rowerowy? Skorzystaj z serwisu rowerowego w sklepie stacjonarnym Sportano w Warszawie. Nasi eksperci rowerowi fachowo zajmą się Twoim jednośladem, abyś mógł w pełni cieszyć się jesiennymi przejażdżkami czy treningami. Oferujemy m.in.: serwis układu hamulcowego, czyszczenie i smarowanie napędu, centrowanie kół, wymianę łańcucha czy przystosowanie kół w system bezdętkowy. Wykaz dostępnych usług rowerowych oraz możliwość umówienia wizyty znajdziesz na:
Serwis rowerowy w Sportano .Nawet jeśli nie jesteś zwolennikiem błotników, jesień to dobry czas, aby zmienić podejście i wyposażyć swój rower w ten element. Zarówno w rowerach miejskich, trekkingowych, jak i
rowerach szosowych , mogą znacząco poprawić komfort jazdy i utrzymanie czystości. Błotniki rowerowe skutecznie chronią Cię przed błotem, wodą i innymi zanieczyszczeniami, które mogą być rozpryskiwane podczas jazdy po mokrych lub błotnistych nawierzchniach. Ponadto zapobiegają dostawaniu się wilgoci i brudu na części roweru, co może zmniejszyć ich zużycie i korozję, a tym samym utrzymać jednoślad w lepszym stanie technicznym. Dodatkowo pomagają uniknąć rozbryzgów wody na innych rowerzystów, pieszych lub samochody.W jesienne dni dobrze jest mieć zaplanowaną trasę i przemyślaną alternatywną drogę powrotu, na wypadek nagłego załamania pogody i znaczącego pogorszenia warunków jazdy.
Przed wyjściem na rower sprawdź prognozę pogody, aby dostosować ubiór i móc przygotować się nie tylko na aktualne, ale i przyszłe zmiany temperatur czy zwiększoną wilgotność.
Zawsze nos kask podczas jazdy na rowerze, niezależnie od pory roku, a także rodzaju jazdy. Wprawdzie
kask rowerowy nie jest w Polsce obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty, ale warto mieć go zarówno w trakcie jazdy po mieście, jak i na trasie szosowej czy górskich ścieżkach. Przeczytaj: Jaki kask rowerowy wybrać?Nałóż kamizelkę odblaskową lub ubranie z odblaskowymi elementami. Im bardziej jesteś widoczny dla innych użytkowników dróg, tym bezpieczniejsza będzie jazda, szczególnie po zmroku, w trakcie mżawki i mgły czy podczas pokonywania słabiej oświetlonych tras.
Niezależnie od tego, czy zamierzasz dojechać na rowerze do pracy/szkoły/na uczelnię, czy też wybierasz się na dłuższy trening lub wyprawę, spakuj podstawowe narzędzia naprawcze, takie jak pompka do opon, klucze imbusowe i łatki na dętki.
Pamiętaj, że jesień może być czasem zmniejszonej widoczności i trudniejszych warunków na drogach. Bądź ostrożny, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego i dostosowuj prędkość do panujących warunków. Miej pod ręką naładowany telefon komórkowy oraz zapisane numery awaryjne w razie nagłej potrzeby pomocy.
Jesień może być pięknym okresem do jazdy na rowerze, ale warto pamiętać o dużej zmienności pogody i warunków na trasie. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiedni strój i przygotowanie techniczne jednośladu, aby cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą.