Strój na siłownię: jak ubrać się na trening siłowy, a jak na zajęcia fitness? 

Sylwia Stwora-Petela 24.08.2023 ( 08.02.2024 )

Strój na siłownię lub zajęcia fitness to nie tylko kwestia wyglądu, ale przede wszystkim komfortu, wydajności i dobrego samopoczucia podczas ćwiczeń. Bez względu na to, czy planujesz intensywny trening siłowy, dynamiczne zajęcia fitness czy relaksującą jogę, odpowiednia odzież i obuwie mogą wpłynąć na Twoją skuteczność, pewność siebie, swobodę ruchu oraz komfort termiczny. Dowiedz się, jak dopasować elementy garderoby do różnych rodzajów aktywności fizycznej i na co zwrócić uwagę przy zakupie odzieży sportowej, aby czerpać maksymalną korzyść z każdej sesji treningowej. 

Dlaczego jest ważne odpowiednie dobranie stroju na trening siłowy lub zajęcia fitness?  

Właściwie dopasowany strój na trening siłowy lub zajęcia fitness ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na wydajność, komfort, bezpieczeństwo oraz ogólne doświadczenie treningowe. Wybierając ubranie wykonane z oddychających i elastycznych materiałów, unikasz uczucia dyskomfortu związanego z przyleganiem, poceniem się czy podrażnieniami skóry. Stroje sportowe o właściwym kroju pozwalają na pełny zakres ruchu, co jest istotne, zwłaszcza podczas ćwiczeń, które mogą wymagać różnorodnych ruchów i pozycji ciała (joga, aerobik, ćwiczenia siłowe itp.). Odpowiednie obuwie oraz odzież mogą wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo podczas treningu i zmniejszyć ryzyko kontuzji w trakcie podskoków czy podnoszenia ciężarów, a także poprawić Twoją wydajność. Na przykład, lekkie i oddychające materiały wsparte innowacyjnymi technologiami pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i odprowadzają wilgoć z powierzchni skóry, co może wpłynąć na lepszą skuteczność podczas treningu. To jest szczególnie ważne w trakcie intensywnych ćwiczeń. Odpowiednio dopasowana koszulka, spodenki czy legginsy fitness mogą zapewnić wsparcie dla określonych obszarów ciała, co jest kluczowe podczas treningu siłowego czy zajęć fitness. Ponadto, dobrze czując się w swoim stroju, zyskujesz pewność siebie i pozytywną motywację do treningu. Zakładając ubrania sportowe, które Ci się podobają i w których czujesz się komfortowo, zwiększasz swoją gotowość do działania. Poza tym, wybierając właściwy strój, wykazujesz profesjonalizm i szacunek dla innych użytkowników siłowni czy zajęć. 

Strój fitness – jak się ubrać na zajęcia fitness? 

Zajęcia fitness często wymagają dynamicznych ruchów, skoków i szybkiej zmiany kierunku, dlatego najlepszy będzie wygodny, elastyczny i umożliwiający pełny zakres ruchu strój. Wybierz koszulkę lub top z technicznych materiałów, które pomagają w odprowadzaniu wilgoci i utrzymaniu skóry w suchości. Koszulki z cienkimi ramiączkami, tzw. tank topy lub bluzki sportowe o luźniejszym kroju oraz długie legginsy, modele z nogawkami 7/8 czy bikery to najczęstszy wybór kobiet, jeśli chodzi o zajęcia fitness. Zapewniają one komfort i elastyczność, zarówno podczas ćwiczeń siłowo-wytrzymałościowych, wzmacniających, mentalnych czy tanecznych. Popularnym rozwiązaniem są też damskie komplety sportowe składające się z legginsów lub krótkich spodenek treningowych oraz topu sportowego w jednolitym kolorze lub o unikalnym designie (np. ombre), które podkreślają walory kobiecej sylwetki (np. efekt push up), a ukrywają mankamenty (np. wysoki stan). Mężczyźni mogą sięgnąć po klasyczne T-shirty z włókien syntetycznych czy naturalnych (wełna merynosów i włókno bambusowe) wspartych nowoczesnymi technologiami (np. Dri-FIT, dryCELL, 4FDry, UA Rash), funkcjonalne tank topy czy termoaktywne longsleeve oraz spodenki sportowe lub krótsze legginsy w zależności od swoich preferencji. Dobrym wyborem będą ubrania z siateczkowymi wstawkami wokół pach, na plecach czy pod kolanami, które zapewnią dodatkową wentylację. Unikaj odzieży w 100% wykonanej z bawełny z uwagi na to, że wchłania ona bardzo szybko pot, ale wolno wysycha, przez co będzie nie tylko powodować dyskomfort z powodu przyklejającego się do ciała materiału, ale i może wzmagać uczucie zimna.  

Ważne jest noszenie termoaktywnej bielizny sportowej, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, wsparcie i wygodę podczas treningu. Kobiety powinny obowiązkowo zadbać o prawidłowo dobrany stanik sportowy bezszwowy czy z płaskimi szwami oraz z odpowiednim stopniem wsparcia w zależności od rozmiaru biustu i intensywności ćwiczeń. Należy też pamiętać, że powinien on pasować nieco ciaśniej niż zwykły biustonosz. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu kompresji, aby poradzić sobie z aktywnym ruchem. Alternatywą może być top sportowy z usztywnianymi miseczkami. Szczegóły w naszym poradniku: Jak dobrać biustonosz sportowy

Nie zapomnij o sportowych skarpetach z elastycznych, oddychających włókien o właściwościach antybakteryjnych, które mogą pomóc w uniknięciu otarć i dyskomfortu. W przypadku jogi czy pilatesu, odpowiednie będą cienkie skarpety antypoślizgowe, dla lepszego utrzymania równowagi i bezpieczeństwa.  

W zależności od potrzeb i charakteru zajęć, możesz użyć opaski na nadgarstki, opaski na włosy czy rękawiczki treningowe. Warto mieć ze sobą również cienką warstwę odzieży, którą można zdjąć w razie potrzeby, np. bluzę treningową, która zapewni Ci odpowiedni komfort termiczny przed rozgrzewką i po treningu.  

Jak się ubrać na siłownię? 

Podobnie, jak w przypadku zajęć fitness, strój na siłownię powinien być wykonany z lekkich, przewiewnych i szybkoschnących materiałów funkcyjnych (np. poliester z domieszką elastanu, poliamid z dodatkiem lycry itp.), które pomogą utrzymać komfort termiczny i suchą skórę. W tym przypadku jednak duże znaczenie będzie mieć dobre dopasowanie do ciała – unikaj zbyt ciasnych ubrań, które będą ograniczać ruchy i powodować otarcia, ale też byt luźnych, aby obniżyć ryzyko niebezpiecznych sytuacji, które mogą skończyć się urazem czy kontuzją (np. z zahaczenie się bluzki o gryf w momencie podrzutu czy w trakcie ćwiczeń na maszynach itp.). Warto dodać, że ubrania z ciężkich, grubych tkanin mogą powodować szybsze zmęczenie, krótsze treningi i mniejszą wydajność. Jak zatem powinien wyglądać męski, a jak damski strój na siłownię? 

Strój na siłownię męski 

Na trening siłowy sprawdzi się najlepiej koszulka z krótkim rękawem lub bezrękawnik o dopasowanym kroju z syntetycznych włókien z dodatkiem technologii zapewniających świetną oddychalność i suchość nawet przy bardzo intensywnym wysiłku. Jeśli chodzi o dół, postaw na przewiewne i elastyczne szorty z szerszą nogawką i o luźniejszym fasonie lub legginsy (długie albo ¾),. Muszą umożliwiać wykonywanie ćwiczeń wielostawowych w pełnych zakresach (przysiady, wykroki, podrzuty, wyciskanie itp.), ale i zapewniać wysoki komfort w każdym ruchu. Doskonałym wyborem przy ponoszeniu ciężarów czy przysiadach może okazać się odzież kompresyjna, która zachowuje się jak „druga skóra”, a delikatny ucisk na mięśnie i stawy pomaga je stabilizować. Ponadto umożliwia szybszy i sprawniejszy przepływ krwi, przez co zapewnia mięśniom oraz stawom większy dopływ tlenu i substancji odżywczych, a to może przełożyć się na większą wydajność podczas treningu siłowego. Pozytywnie wpływa też na regenerację, przyspieszając ją. Wielu doświadczonych ciężarowców preferuje dopasowane zestawy odzieży sportowej, które podkreślają przyrosty i zapewniają kontrolę temperatury oraz zakres ruchu podczas treningów o wysokiej intensywności. Jeśli legginsy kompresyjne są dla Ciebie nieco obcisłe, możesz założyć na nie szorty, aby uzyskać bardziej sportowy wygląd. Szczegóły w poradniku: Odzież kompresyjna

Strój na siłownię damski 

Podstawą damskiego stroju na siłownię powinien być stanik sportowy o bezszwowym, elastycznym kroju z szerokimi ramiączkami i z poziomem wsparcia dopasowanym do rozmiaru biustu oraz typu ćwiczeń. Postaw na oddychające, odporne na rozciąganie materiały. Dzięki tym cechom, piersi będą bezpiecznie utrzymywać się w jednym miejscu, co zmniejszy ryzyko np. uszkodzenia więzadeł Coopera. Jeśli chodzi o dalszą część zestawu na siłownię, zadbaj o przewiewne, szybkoschnące tkaniny syntetyczne o odpowiednim poziomie rozciągliwości, które będą zapewniać wysoki komfort cieplny zarówno w trakcie intensywnych ćwiczeń, jak i przerw między seriami, aby trening przebiegał w komfortowych warunkach. Doskonale sprawdzą się koszulki, topy czy legginsy termoaktywne, które dobrze dopasowują się do ciała, sprawnie odprowadzają wilgoć, a przy tym utrzymują stałą temperaturę, dzięki czemu unikniesz przegrzania czy wychłodzenia. Dobierz fason, który pozwoli Ci czuć się pewnie poprzez odpowiednie wymodelowanie sylwetki, podkreślenie atutów, a ukrycie mankamentów (wspomniane już podwyższony stan czy efekt push up). Na siłownię nie zakładaj spodni z długimi, szerokimi nogawkami czy bluz oversize, które mogą utrudniać wykonywanie np. przysiadów, martwych ciągów jednonóż czy wykroków, i zwiększać ryzyko kontuzji. Unikaj też bardzo dopasowanej damskiej odzieży sportowej – raz będzie ona krępować ruchy, dwa – może zaburzać krążenie, a tym samym nie tylko zmniejszać efektywność treningu, ale też prowadzić do problemów natury zdrowotnej czy estetycznej (np. pajączki na nogach, cellulit). 

Zwróć uwagę na to, aby materiał nie prześwitywał w obrębie pośladków, co pozwoli uniknąć dyskomfortu podczas wykonywanie takich ćwiczeń, jak przysiady czy skłony. Jeśli decydujesz się na legginsy z oryginalnym printem, upewnij się, że po założeniu i rozciągnięciu materiału, wybrany motyw nie będzie wyglądać kuriozalnie.   

Jakie buty na siłownię, a jakie na fitness? 

Buty na siłownię powinny zapewniać dobrze zdefiniowane wsparcie na pięcie i bokach stopy. To pomoże w utrzymaniu stabilności podczas wykonywania ćwiczeń, takich jak przysiady, wyciskanie, martwy ciąg czy różnego rodzaju podciągnięcia. Postaw na płaską i stabilną podeszwę oraz dobrą przyczepność. Lekka amortyzacja w pięcie może pomóc w absorbowaniu wstrząsów podczas skoków czy dynamicznych ruchów. Jeśli masz konkretne cele treningowe, takie jak trening siłowy, crossfit czy powerlifting, zwróć uwagę na specjalistyczne buty dostosowane do tych dziedzin. Przykładowo, buty do crossfitu, mogą mieć dodatkowe wzmocnienia w obszarach podatnych na zużycie. 

Z kolei buty fitness powinny być dostosowane do różnorodnych dynamicznych ruchów i aktywności charakterystycznych dla tego rodzaju wysiłku fizycznego. Powinny zapewniać odpowiednie wsparcie na pięcie i łuku stopy, lekką amortyzację w celu absorbowania wstrząsów i być dobrze dopasowane, aby umożliwiać naturalny ruch stopy podczas skoków, wykroków czy biegania. Zwróć uwagę na podeszwę środkową – warto, aby zapewniała dobrą stabilność, co pomoże w utrzymaniu równowagi i da wsparcie podczas zmiany kierunku ruchu. Ważne jest też, aby podeszwa miała dobrą przyczepność na różnych rodzajach podłoża, szczególnie jeśli zajęcia fitness zawierają elementy biegania czy skakania. Postaw na buty fitnessowe z oddychających materiałów, aby utrzymać stopę suchą i komfortową, zwłaszcza w czasie intensywnych zajęć. 

Więcej wskazówek znajdziesz w naszym poradniku: Buty na siłownię

Co zabrać na siłownię i zajęcia fitness? 

Odpowiedni strój i obuwie to nie jedyne kwestie, o których należy pamiętać wybierając się na siłownię lub do klubu fitness. Co zabrać na trening? 

  • ręcznik szybkoschnący – pozwoli zachować komfort i higienę podczas ćwiczeń na sprzęcie czy macie. Więcej w artykule: Jaki ręcznik szybkoschnący
  • bidon/butelka z wodą czy izotonikiem pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Szczegóły w poradniku: Prawidłowe nawodnienie organizmu
  • torba treningowa lub plecak sportowy pozwoli komfortowo przenosić niezbędne rzeczy i sprzęt na trening. O tym, co lepiej sprawdzi się na trening, przeczytasz w artykule: Torba sportowa czy plecak
  • rękawiczki treningowe – mogą przydać się podczas ćwiczeń ze sztangą, hantlami, kettlami czy w trakcie zajęć rowerowych; 
  • opaski na nadgarstki – pozwolą ocierać pot np. z twarzy, a także stanowią dodatkową ochronę nadgarstków; 
  • opaska na włosy – utrzyma fryzurę w ryzach oraz ograniczy problem przedostawania się potu do oczu w trakcie intensywnego wysiłku; 
  • worek treningowy/nerka – pozwoli mieć pod ręką niezbędne akcesoria i sprzęt treningowy; 
  • kosmetyczka – spakuj do niej niezbędne akcesoria pielęgnacyjne umożliwiające zadbanie o higienę po treningu; 
  • kłódka – może być potrzebna do zamknięcia rzeczy w szafce, 
  • przekąska/baton energetyczny – sprawdzi się zwłaszcza po intensywnym treningu jako szybkie uzupełnienie poziomu cukru; 
  • koktajl białkowy – ważny, szczególnie gdy pracujesz nad wzrostem masy mięśniowej czy dbasz o zrównoważoną dietę. Więcej dowiesz się z poradnika: Odżywki białkowe.  

Podsumowując, odpowiednie dobranie stroju na trening siłowy lub zajęcia fitness ma pozytywny wpływ na wydajność, komfort i bezpieczeństwo, a także na ogólne doświadczenie treningowe. Dzięki właściwemu strojowi możesz cieszyć się treningiem, osiągać lepsze wyniki i unikać niepotrzebnych kontuzji. Bez względu na to, czy stawiasz pierwsze kroki na siłowni, czy też jesteś doświadczonym entuzjastą fitnessu, na Sportano.pl znajdziesz szeroką gamę damskiej i męskiej odzieży, obuwia i akcesoriów treningowych od takich topowych marek, jak: Gym Glamour, Nike, adidas, Gymshark, Under Armour, New Balance, PUMA, Carpatree, THORN FIT, Evelast, Calvin Klein czy Tommy Hilfiger.

Polecane produkty