Spis treści:
Zaczynając przygodę z narciarstwem zjazdowym w pierwszej kolejności stajesz przed ciężkim zadaniem skompletowania odpowiedniego sprzętu narciarskiego. Potem pojawia się kolejne wyzwanie: Jak ubrać się na narty? Oto ważne wskazówki, które pomogą ci dobrać strój narciarski, aby był nie tylko wygodny, ale przede wszystkim zapewnił Ci właściwą ochronę podczas pobytu na stoku.
Ubierając się na
narty musisz wziąć pod uwagę trzy ważne czynniki, które będą wpływać na komfort i wydajność jazdy – zimno, wiatr i wilgoć, zarówno pochodząca z zewnątrz w postaci śniegu lub deszczu, jak i z wewnątrz w postaci potu. Stąd zastosowanie ubioru na cebulkę i założenie 3 cieńszych warstw, którymi można manewrować tak, aby zachować ciepło i komfort na stoku w zależności od sytuacji jest praktyczniejszym rozwiązaniem niż ubranie grubych warstw, które sprawią, że będzie ci albo za ciepło, albo za zimno (gdy się przegrzejesz i będziesz ubrany np. w bawełnianą koszulkę czy bluzę, która nie odprowadza nadmiaru wilgoci).Jak w takim razie ubrać się na narty? Jako warstwę podstawową załóż bieliznę termoaktywną, do niej dobierz warstwę docieplającą w postaci bluzy lub polaru sportowego, a całość uzupełnij warstwą zewnętrzną, np. kurtką narciarską. Nie musisz nosić wszystkich warstw przez cały czas, zamiast tego możesz je dowolnie wymieniać, np. jeśli jest dość ciepło, ale pada śnieg, możesz zdjąć warstwę izolacyjną i jeździć na nartach w kurtce oraz warstwie podstawowej, natomiast gdy jest zimno, ale nie ma opadów, możesz jeździć w warstwie podstawowej i izolacyjnej. Możesz też działać w drugą stronę, czyli podwoić warstwy izolacyjne w zimne dni, aby uzyskać dodatkowe ciepło, ale utrzymać komfort i suchość.
Warstwy podstawowa w postaci bielizny termoaktywnej damskiej czy męskiej zapewni dodatkową izolację. Pozwala ona regulować temperaturę ciała i utrzymać ciepło pod warstwą zewnętrzną, jednocześnie odprowadza nadmiar wilgoci. Dzięki dostępności w różnych gramaturach, gęstościach, kroju (np. z golfem, półgolfem itp.) i stopniu kompresji można ją dopasować w zależności od potrzeb, warunków pogodowych oraz temperatury. Szczegóły przeczytasz w naszym poradniku:
Bielizna termoaktywna na zimę: jak działa i dlaczego warto ją mieć ?Kolejna warstwa ma radzić sobie z zimnem i utrzymywać ciepło. Warstwą docieplającą zakładaną na bieliznę termoaktywną może być bluza sportowa lub polar o odpowiedniej gramaturze np. (100-150 g/m2). Druga warstwa dodatkowo powinna gwarantować dobrą cyrkulację powietrza, aby nie doszło do wychłodzenia czy przegrzania, dlatego upewnij się, że ma właściwości oddychające. Jeśli w ciągu dnia się ociepli, możesz zmienić warstwę środkową na cieńszą lub całkowicie ją zdjąć. Oziębiło się? Załóż dodatkowy polar lub bluzę, który zabrałeś.
Wybierając kurtkę narciarską, zwróć uwagę na to, aby była wodoodporna, wiatroszczelna i dobrze oddychająca. Postaw na kurtkę membranową (przeczytaj:
Membrana w kurtkach – co to jest i jak działa) . Softshell jest lżejszy, chroni przed wiatrem, daje dużą swobodę ruchów i świetnie oddycha, ale nie jest odpowiedni na intensywne opady i częsty kontakt ze śniegiem czy wodą.Podczas kupna kurtki narciarskiej masz do wyboru dwie główne opcje: puch naturalny lub izolację syntetyczną (np. PrimaLoft®). Puch naturalny oferuje najlepszy stosunek ciepła do wagi, jednak gdy zamoknie, nie będzie dobrze utrzymywał ciepła. Izolacja syntetyczna nie zapewnia tyle ciepła, ale po zamoknięciu będzie działać dalej. Dobrym wyborem może okazać się
profesjonalna kurtka narciarska o konstrukcji 3w1 pozwalająca na odłączenie zewnętrznej powłoki od wewnętrznej warstwy izolacyjnej.Pozostałe istotne elementy kurtki narciarskiej to:
wewnętrzny pas śniegowy – zapobiega przedostawaniu się śniegu do ciała;
regulowany kaptur – który będzie można swobodnie dopasować do jazdy w kasku lub bez oraz warunków na stoku;
mankiety ze ściągaczami i regulowany dół;
duża ilość kieszeni – pomogą w przechowywaniu niezbędnych akcesoriów bez konieczności np. zabierania ze sobą plecaka. Dobrym dodatkiem są specjalistyczne kieszonki, np. na karnet oraz wewnętrzna z miękką wyściółką na gogle;
panele wentylacyjne – umieszczone pod pachami i zapinane na zamek pozwolą utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza w zależności od potrzeb;
wodoodporne zamki;
klejone szwy
hydrofobowa powłoka DWR (Durable Water Repellent).
Praktycznym dodatkiem jest obecność systemu Recco, czyli specjalnej płytki – reflektora, która ułatwi poszukiwania w przypadku zasypania po zejściu lawiny.
Spodnie narciarskie, podobnie jak kurtka, mają dwa zadania: chronić przed wilgocią pochodzącą z zewnątrz w postaci śniegu lub deszczu oraz zabezpieczać przed zimnem wzmaganym przez podmuchy wiatru. W parze z warstwą podstawową w postaci kalesonów, getrów czy legginsów pozwalają skutecznie odprowadzić pot i utrzymać wysoki komfort cieplny oraz suchą skórę.
Kupując męskie i damskie spodnie na narty zwróć uwagę na takie parametry, jak: wodoodporność, oddychalność i izolację cieplną (np. w postaci lekkiej ociepliny z materiałów syntetycznych). Wybierz model z nogawkami o szerokości regulowanej przy pomocy zamków (zapewniają odpowiednie dopasowanie do butów narciarskich), z wysokim stanem i szelkami (mogą być integralną częścią spodni lub jako dodatek), które utrzymają je w jednym miejscu nawet przy bardzo dynamicznej jeździe i zapobiegną przedostawaniu się śniegu do środka. Ważnym elementem spodni narciarskich jest pas śniegowy, panele wentylacyjne na udach oraz zintegrowane stuptuty (chronią stopy i spodnie przed zamoczeniem oraz zabezpieczają mankiety spodni przed ostrymi metalowymi krawędziami).
Kobiety mogą zdecydować się na damski kombinezon narciarski, który jest wygodny, daje dużą swobodę ruchów, nie przesuwa się w trakcie dynamicznych ruchów i lepiej chroni m.in.: plecy przed mokrym i zimnym śniegiem, jednak może powodować nieco problemów w momencie, gdy trzeba będzie skorzystać z łazienki. Innym rozwiązaniem jest spódnica puchowa, która w chłodniejsze dni może pełnić rolę warstwy docieplającej.
Kompletując strój narciarski poświęć również odpowiednio dużo uwagi akcesoriom, które podniosą komfort i bezpieczeństwo podczas przebywania na stoku i poza nim. Zacznij od kasku narciarskiego, który wprawdzie w Polsce nie jest obowiązkowy dla dorosłych, ale zalecamy, aby go nosić dla ochrony głowy. Na stoku na wiele czynników nie masz bezpośredniego wpływu, a mając założony kask niwelujesz ryzyko poważnych konsekwencji przypadkowego wypadku czy upadku. Przede wszystkim, przy wyborze kasku narciarskiego zwróć uwagę na dopasowanie do indywidualnych potrzeb i możliwości. Więcej dowiesz się z naszego poradnika:
Jak dopasować kask narciarski ?Co jeszcze ubrać do jazdy na nartach?
rękawice narciarskie – mają zapobiec marznięciu rąk. Najlepiej wybrać model z puchowym lub syntetycznym wypełnieniem (PrimaLoft®) i wyjmowaną wyściółką. Praktycznym dodatkiem może być gumowy pasek na kciuku lub palcu wskazującym, który może posłużyć jako wycieraczka do gogli oraz końcówki na palcach umożliwiające korzystanie z telefonu czy innego gadżetu z ekranem dotykowym. Jeśli chodzi o wybór między jedno- a pięciopalczastymi rękawiczkami to zależy to od indywidualnych preferencji;
gogle narciarskie – stanowią ochronę przed promieniowaniem słonecznym, wiatrem i drobinkami lodu. Więcej o ich doborze znajdziesz w poradniku: Jakie gogle narciarskie wybrać ?
skarpety narciarskie – postaw na dedykowane jeździe na nartach modele z cienkich i oddychających materiałów, które dobrze odprowadzają wilgoć i zapewniają izolację cieplną (np. z wełny merino lub włókna syntetycznego);
kominiarka, komin lub chusta wielofunkcyjna typu Buff – zapewni dodatkowe ocieplenie szyi i karku zwłaszcza podczas wietrznego dnia czy jazdy z dużymi prędkościami. Wybierz model z oddychających tkanin z dodatkową warstwą ocieplającą w postaci np. polaru.
Jak ubrać dziecko na narty?
Strój narciarski dla najmłodszych adeptów jazdy na dwóch deskach kompletuj według podobnych zasad, jak własny zestaw. Zastosuj metodę ubioru na cebulkę dającą dużą swobodę w zakresie regulowania ilości noszonych warstw w zależności od pogody czy intensywności wysiłku fizycznego. Dzięki temu unikniesz marudzenia w stylu „Jest mi za ciepło/za zimno”, wcześniejszego zejścia ze stoku oraz wyziębienia czy przegrzania, które w ostateczności mogą zakończyć się przeziębieniem i wcześniejszym powrotem do domu. Najlepszym rozwiązaniem będzie oddychająca, wiatroszczelna i wodoodporna
odzież narciarska , która nie przemoknie przy bitwie na śnieżki, robieniu orzełków/aniołków czy kolejnym upadku podczas nauki jazdy, a tym samym nie zniechęci go młodego narciarza.Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej sprawdzi się narciarski kombinezon dziecięcy, czy komplet kurtka i spodnie, to pierwsza opcja będzie najlepsza dla mniejszych dzieci. Daje ona większą ochronę przed chłodem, gdyż nie będzie się przypadkowo podwijać i przepuszczać do ciała śniegu. Nieco trudności może sprawić przy konieczności skorzystania z toalety. W przypadku starszych dzieci praktyczniejszym rozwiązaniem będzie dwuczęściowy zestaw ze spodniami z wysokim stanem i szelkami, które utrzymają ubranie na miejscu oraz kurtka wyposażona w ściągacze, pas śniegowy i kieszonkę na zamek w rękawie do schowania skipass (dzięki niej dziecko bez problemu zeskanuje kartę np. przy kołowrocie). Szalik zastąp kominiarką o wydłużonym kominie i wyprodukowaną z softshellu (ochroni przed zimnem, wiatrem i wilgocią, a jednocześnie pozwoli skórze oddychać) i wyściełany polarem. Przypominamy, że w Polsce dzieci i młodzież do 16 r.ż. mają obowiązek noszenia kasku podczas jazdy na nartach czy
desce snowboardowej po oznaczonym stoku.Odpowiednio dobrany strój na narty zarówno dla dorosłego, jak i dziecka, to gwarancja udanego pobytu w kurorcie narciarskim. Postaw na ubranie warstwowe oraz oddychające, wodoodporne i wiatroszczelne tkaniny, które dodatkowo zapewniają wysoki komfort cieplny w każdej sytuacji. Cały strój narciarski możesz skompletować ze Sportano.pl. Bogata oferta
odzieży i akcesoriów narciarskich od takich czołowych producentów, jak: HEAD, Salomon, K2, 4F, Black Diamond, Brubeck, Color Kids, DYNAFIT, Helly Hansen, icebreaker, La Sportiva, LEGO, Nordica, POC, SILVINI, Rossignol czy Viking pozwala dopasować strój narciarski skrojony na miarę indywidualnych potrzeb i możliwości.Przymierzasz się również do jazdy na nartach biegowych? Przeczytaj nasz poradnik:
Jak się ubrać na biegówki?