Spis treści:
Wraz z końcem sezonu zimowego pojawia się konieczność zadbania o sprzęt narciarski tak, aby był sprawny i gotowy na następną zimę. Nie chcesz przecież znaleźć rdzy na krawędziach nart czy pleśni na odzieży na dzień przed wyjazdem na stok? Jak przechowywać narty poza sezonem? Zebraliśmy najważniejsze wskazówki na temat czyszczenia, konserwacji i właściwego przechowywania sprzętu oraz odzieży narciarskiej.
Czyszczenie i konserwacja nart to pierwszy krok, dzięki któremu przedłużysz żywotność sprzętu i będziesz gotowy do wyjścia na stok, gdy wyciągi znów zaczną pracować w nowym sezonie. Poziom prac, jakie będziesz musiał wykonać, zależy od tego, jak bardzo i jak mocno
narty były eksploatowane i jak o nie dbałeś po każdym białym szaleństwie. Najłatwiejszym sposobem na przygotowanie nart do przechowywania będzie oddanie ich do profesjonalnego serwisu narciarskiego (np. w sklepie stacjonarnym Sportano.pl w Homepark Targówek w Warszawie), gdzie zrobią przegląd i tuning sprzętu (smarowanie, ostrzenie, naprawa uszkodzeń). Jeśli jednak jesteś typem majsterkowicza i samodzielnie serwisowałeś narty w sezonie, wystarczy przestrzegać kilku wskazówek i trzymać się zaleceń producenta.Zacznij od oczyszczenia nart z zabrudzeń typu błoto, sól, kurz czy piasek. Opłucz je dokładnie wodą (np.: pod prysznicem) i usuń resztki zanieczyszczeń miękką szmatką. Możesz użyć preparatu do czyszczenia ślizgów lub płynu do naczyń. Do pozbycia się mocniejszych zabrudzeń możesz wykorzystać mosiężną szczotkę. Pozwól nartom wyschnąć na powietrzu – unikaj stawiania ich przy kaloryferze czy w pełnym słońcu. Kiedy narty będą już suche, przejdź do prac konserwatorskich – usuwania rdzy i starego wosku oraz smarowania podstawy i krawędzi w celu zabezpieczenia ich przed wilgocią i rdzą. Najlepiej wybierz metodę woskowania na gorąco. Przygotowując narty do przechowywania, unikaj płynnych wosków. Pamiętaj, aby zeskrobać nadmiar wosku przed kolejnym sezonem narciarskim (przed pierwszym dniem jazdy na nartach w nowym sezonie).
Więcej o konserwacji nart znajdziesz w naszych poradnikach:
Smarowanie nart oraz Ostrzenie nart .Narty przechowuj w suchym miejscu z dala od źródeł ciepła, światła słonecznego i wilgoci. Ciepło wysuszy narty, a wilgoć może spowodować korozję. Dobre miejsca do przechowywania to szafa, wolny pokój lub miejsce pod łóżkiem. Unikaj betonowych podłóg z uwagi na to, że beton ma porowatą strukturę i może uwalniać wilgoć. Nie należy spinać camberów i środkowych części nart (chyba, że zalecenia producenta są inne). Narty możesz ułożyć poziomo lub pionowo w taki sposób, aby ślizgi się ze sobą nie stykały. Związanie końcówek za pomocą rzepów z wytrzymałych materiałów może pomóc w utrzymaniu jednej pozycji nart. Unikaj ustawiania innych rzeczy na nartach lub
desce snowboardowej , aby nie spowodować uszkodzeń czy odkształceń.Ważne: Nie przechowuj sprzętu w wodoodpornej torbie na narty lub deskę snowboardową, aby uniknąć zniszczeń związanych z gromadzeniem się w zamkniętym pokrowcu wilgoci. Jeśli zdecydujesz się na przechowywanie w pokrowcu, nie zapinaj go całkowicie, ale zostaw nieco otwarty, aby zapewnić przewiew.
Optymalną temperaturą do przechowywania nart jest temperatura pokojowa.
Zacznij od wyczyszczenia wiązań i spryskania ich dedykowanym preparatem, który zabezpieczy sprężyny. W zakresie przechowywania wiązań narciarskich poza sezonem istnieją dwie szkoły. Pierwsza zaleca, aby zwolnić napięcie w wiązaniach (jak najniższe ustawienie skali DIN) w celu przedłużenia ich żywotności. Druga sugeruje, aby zostawić wiązania w takim stanie, w jakim są. To pozwoli uniknąć m.in.: konieczności ponownego ustawienia przed kolejnym użyciem. W przypadku
wiązań snowboardowych – możesz je odkręcić od deski.Zanim schowasz
odzież narciarską i akcesoria (rękawiczki, chustę wielofunkcyjną, kominiarkę itp.) do szafy lub spakujesz do dedykowanej torby, upewnij się, że wszystko jest czyste, suche i nieuszkodzone. Jeśli pozostawisz zabrudzone ubrania bez prania, bakterie i wilgoć będą niszczyć tkaninę i jej wodoodporność. Wypierz niezbędne rzeczy lub usuń punktowe zabrudzenia za pomocą wilgotnej szmatki z dodatkiem dedykowanego preparatu do czyszczenia odzieży zimowej. Podczas czyszczenia pamiętaj o przestrzeganiu instrukcji producenta, ponieważ zalecenia mogą się różnić w zależności od materiału. Po całkowitym wysuszeniu ubrań, poskładaj je i włóż do szafy lub torby. Dodaj zapachowe saszetki lub woreczki (np. lawendowe), aby nadać odzieży świeży zapach i odstraszyć mole.Przed schowaniem butów narciarskich czy butów snowboardowych do szafy na cieplejsze miesiące, dokładnie je oczyść, osusz, wywietrz i zaimpregnuj. Jeśli buty są mokre, wyjmij buty wewnętrzne (linery) i rozłóż w przewiewnym miejscu aż całkowicie wyschną.
Buty narciarskie możesz też wysuszyć za pomocą dedykowanej suszarki. Dokładnie sprawdź buty pod kątem pęknięć, złamanych klamer czy rozdartych pasków. Wykonaj niezbędne naprawy lub wymień uszkodzone części. Jeśli w butach utrzymuje się nieprzyjemny zapach, spryskaj wnętrze butów ulubionym sprayem do stóp lub preparatem antybakteryjnym, aby zwalczać bakterie i pleśń.Luźno zapnij klamry, zawiąż sznurówki, aby uniknąć odkształceń i przełóż buty do dedykowanego pokrowca. Przechowuj je w czystym, suchym miejscu.
Podczas przygotowania nart do przechowywania na czas miesięcy bez śniegu, nie zapomnij zadbać również o dodatkowy sprzęt narciarski, który używałeś na stoku czy w backcountry. Jak przechowywać pozostały ekwipunek narciarski?
kask narciarski – sprawdź, czy konstrukcja kasku nie uległa uszkodzeniu. Jeśli zauważysz drobne rysy lub ślady zużycia, zdecyduj się na kupno nowego modelu. Jeśli wszystko jest w porządku, wyjmij i wypierz wkładkę wewnętrzną, dokładnie ją osusz i z powrotem włóż do środka. Kask schowaj do materiałowej torby i przechowuj w suchym miejscu.
gogle narciarskie – osusz je i delikatnie przetrzyj zewnętrzną soczewkę miękką szmatką. Nie rób nic z wewnętrzną stroną soczewki, aby nie uszkodzić powłoki Anti-Fog (przeciwmgielna). Gogle schowane w pokrowcu ochronnym lub etui włóż do wnętrza kasku narciarskiego.
kijki narciarskie – po oczyszczeniu i osuszeniu ich z ewentualnych zabrudzeń, powieś je za paski przy rączkach lub ułóż np. w pokrowcu i połóż w bezpiecznym miejscu;
detektor lawinowy – oddaj go do serwisu, aby sprawdzić poprawność działania sprzętu czy zaktualizować oprogramowanie. Przed schowaniem go do szafki, wyjmij baterie.
foki narciarskie – dokładnie je wyczyść, osusz, przyklej do dedykowanej taśmy ochronnej lub siatki i schowaj do pokrowca.
Odpowiednie przechowywanie nart i sprzętu narciarskiego po sezonie to klucz do tego, aby utrzymać ich w dobrej kondycji i cieszyć się ich niezawodnością podczas kolejnej zimy. Warto dokładnie wykonać wszystkie czynności, aby uniknąć rozczarowania i konieczności kupna nowego zestawu do jazdy na nartach czy snowboardzie.