Z niecierpliwością czekasz na sezon narciarski i pierwsze zjazdy po ośnieżonych stoku? Ale czy podjąłeś już odpowiednie kroki, dzięki którym będziesz w pełni gotowy na zimowe wyjazdy na narty czy deskę snowboardową? Bez względu na to, czy jesteś początkującym narciarzem, czy doświadczonym pasjonatem sportów zimowych, przygotowanie do sezonu to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego sprzętu, odzieży i obuwia narciarskiego. To złożony proces, który obejmuje również dbałość o kondycję fizyczną, planowanie wyjazdu, a także bezpieczeństwo na stoku. Nasz poradnik zawiera wskazówki, które pomogą Ci w pełni wykorzystać zbliżający się sezon narciarski.
Przygotowanie do sezonu zimowego – dlaczego jest ważne i co powinno obejmować?
Bez względu na poziom zaawansowania, odpowiednie przygotowanie fizyczne i sprzętowe ma znaczenie dla każdego, kto zamierza spędzić czas na stoku, zapewniając zarówno bezpieczeństwo, jak i satysfakcję z jazdy. Dobra kondycja razem z właściwie dobranym i sprawnym sprzętem narciarskim/snowboardowym pozytywnie wpłyną na komfort, wydajność i efektywność na stoku, co przełoży się na większe zadowolenie z białego szaleństwa i pomoże zminimalizować ryzyko kontuzji czy zapobiec groźnym wypadkom. Unikniesz również niepotrzebnego zmęczenia i dyskomfortu, dzięki czemu będziesz mógł dłużej cieszyć się ulubionym sportem zimowym. W miarę zdobywania doświadczenia, będziesz stawiać sobie coraz większe wyzwania na stoku, a dzięki temu zyskasz motywację do ciągłego rozwoju zimowej pasji. Odpowiednie przygotowanie pozwoli śmiało eksplorować różne trasy i poznawać kolejne rodzaje narciarstwa czy style jazdy na desce snowboardowej, zwiększając jednocześnie Twoje umiejętności i pewność siebie. Warto podkreślić, że sezon narciarski może przynieść różne warunki pogodowe i śniegowe. Odpowiednie przygotowanie zarówno fizyczne, jak i sprzętowe pozwala lepiej radzić sobie w zmiennych warunkach, co jest istotne dla bezpieczeństwa na stoku. Warto dodać, że regularna konserwacja i serwisowanie to klucz do przedłużenia żywotności nart, snowboardu i innych akcesoriów, co oznacza, że będziesz mógł z nich korzystać przed kilka sezonów.
Przygotowanie fizyczne do sezonu narciarskiego: ćwiczenia i trening
Minimum 6-8 tygodni przed pierwszym wyjazdem na
narty
– tyle wcześniej powinieneś rozpocząć treningi dedykowane przygotowaniu do uprawiania sportów zimowych. Dotyczy to zarówno osób, które zamierzają dopiero uczyć się jazdy na nartach/snowboardzie, jak i doświadczonych narciarzy/snowboardzistów. Taki cykl przygotowań skupiający się na trenowaniu wytrzymałości, siły mięśniowej i gibkości w oparciu o ćwiczenia, które pozwalają zaangażować mięśnie pracujące w trakcie jazdy na jednej lub dwóch deskach, warto wdrożyć bez względu na to, czy ćwiczysz systematycznie, czy też nie.
Postaw na ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, pływanie, nordic walking lub jazdę na rowerze, które pomogą zwiększyć wytrzymałość, a tym samym uniknąć zmęczenia na stoku. Popracuj nad wzmacnianiem mięśni nóg, pleców, brzucha i ramion, aby zwiększyć poziom kontroli jazdy na nartach czy snowboardzie i zapobiegać kontuzjom. Sprawdzą się takie ćwiczenia, jak przysiady, wykroki, martwy ciąg, wiosłowanie, pompki czy podciąganie. Skuteczne będą różne warianty planka (tzw. deska), które pomogą wzmocnić mięśnie brzucha i pleców, co jest kluczowe przy utrzymaniu stabilności podczas jazdy na stoku oraz ćwiczenia z taśmami TRX. W planie treningowym uwzględnij stretching i ćwiczenia na gibkość, aby poprawić zakresy ruchu i zminimalizować ryzyko przeciążeń czy naciągnięć mięśni. Wypróbuj ćwiczenia na piłce gimnastycznej lub bosu, aby rozwijać umiejętności równowagi i koordynacji ruchowej. Możesz wybrać się na zajęcia z jogi lub pilates – wykonywane tam ćwiczenia to doskonały sposób na poprawę elastyczności, równowagi i siły mięśniowej.
Co ważne, wcale nie musisz codziennie odwiedzać siłowni – z powodzeniem trening przed nartami wykonasz w domu. Ważna jest systematyczność – spróbuj trenować 2-3 razy w tygodniu po około 30-45 minut. Jeśli nie masz doświadczenia treningowego lub chcesz poprawić technikę konkretnych ćwiczeń, warto skonsultować się z trenerem personalnym, który przygotuje dla Ciebie plan treningowy odpowiedni do Twojego stanu zdrowia i poziomu kondycji fizycznej.
Propozycje ćwiczeń, dzięki którym dobrze przygotujesz się do sezony narciarskiego, znajdziesz w naszym poradniku:
Narty vs snowboard – co wybrać i jak przygotować sprzęt?
Bez względu na to, czy masz przed sobą pierwszy, czy kolejny sezon narciarski, jednym z najczęściej pojawiąjących się dylematów jest wybór między nartami a snowboardem.Narty oferują większą stabilność na stoku, co sprawia, że są bardziej odpowiednie dla początkujących narciarzy. Ponadto narciarstwo pozwala na różnorodność stylów, od zjazdu na stoku, przez freestyle, po narciarstwo biegowe. Narty sprawdzą się lepiej niż snowboard, jeśli występują u Ciebie problemy z barkami, kostkami czy nadgarstkami. Z kolei
snowboard
to jedna deska pod stopami, co może być wygodniejsze i bezpieczniejsze dla stawów kolanowych. Jednak to bardziej wymagający technicznie sport, który wiąże się z odmiennym podejściem do jazdy na stoku. Snowboard może być najlepszym wyborem, jeśli interesuje cię jazda w snowparku i wykonywanie trików albo poszukujesz zimowej alternatywy dla sportów wodnych typu: surfing czy wakeboarding.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz narty czy snowboard, musisz właściwie przygotować swój sprzęt na zimowe szaleństwa na stoku i poza nim. Upewnij się, że narty lub deska nie mają widocznych uszkodzeń, takich jak pęknięcia, odpryski czy głębokie rysy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, rozważ naprawę lub wymianę. Sprawdź, czy wiązania snowboardowesą w dobrym stanie i czy działają prawidłowo. Pamiętaj, że powinny być odpowiednio dopasowane do twoich parametrów, umiejętności i stylu jazdy. Jeśli używasz kijków narciarskich, sprawdź, czy nie są uszkodzone i czy gumowe końcówki są w dobrym stanie. Przyjrzyj się kaskowi narciarskiemu. W przypadku jakichkolwiek zniekształceń, rys, uszkodzeń, niewłaściwego działania zapięć itp., koniecznie wymień go na nowy. Warto podkreślić, że kask narciarski zaleca się wymieniać co ok. 3 lata. Po przeglądzie technicznym, zabierz się za usuwanie różnego rodzaju zabrudzeń, błota, kurzu itp. Użyj miękkiej szczotki do czyszczenia krawędzi i spodów. Oceń stan wosku i rozważ nałożenie nowej warstwy. Jeśli krawędzie nart lub deski snowboardowej są wyraźnie wytarte lub uszkodzone, zdecyduj się na ich ostrzenie – samodzielnie lub w profesjonalnym serwisie narciarskim.
W sklepie stacjonarnym Sportano.pl w Homeark Targówek w Warszawie możesz wykonać podstawowy lub rozszerzony przegląd nart i snowboardu. Nasi doświadczeni serwisanci zajmą się m.in.: ostrzeniem krawędzi, wyrównywaniem ślizgu, smarowaniem na gorąco czy montażem wiązań narciarskich i snowboardowych. Szczegółowy wykaz usług, cennik oraz możliwość rezerwacji wizyty znajdziesz na:
Zimowa odzież narciarska i snowboardowa: co warto mieć w szafie?
Zimowa
odzież narciarska
i
odzież snowboardowa jest nie tylko stylowym wyróżnikiem na stoku, ale przede wszystkim ma za zadanie zapewnić komfort termiczny, ochronę przed zimnem i wilgocią oraz zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy. Co będzie Ci potrzebne?
kurtka narciarska
lub
kurtka snowboardowa – wybierz kurtkę z wodoodpornego i oddychającego materiału, który zapewni ochronę przed deszczem i śniegiem oraz umożliwi odprowadzenie wilgoci, aby skóra pozostała sucha w trakcie intensywnego wysiłku. Upewnij się, że kurtka ma regulowane mankiety, kaptur i wentylację, aby dostosować ją do zmieniających się warunków na stoku;
spodnie narciarskie
lub
spodnie snowboardowe – powinny mieć właściwości wodoodporne i oddychające. Wybierz modele z dodatkowym wzmocnieniem w okolicach kolan i pośladków, które zabezpieczą je przed przemoczeniem i zniwelują ryzyko otarć czy urazów spowodowanych upadkiem;
bielizna termoaktywna – postaw na lekką i oddychającą bieliznę termoaktywną z włókien syntetycznych lub wełny merino, która utrzyma ciepło i odprowadzi nadmiar wilgoci. Unikaj bawełnianej bielizny, ponieważ zatrzymuje wilgoć i może potęgować uczucie wychłodzenia;
warstwa pośrednia – np. polar lub bluza narciarska zapewnią dodatkową izolację cieplną. Wybierz model, który będzie dopasowany do kurtki narciarskiej lub snowboardowej;
rękawice narciarskie
lub snowboardowe – powinny być wodoodporne i zapewniać izolację termiczną, ale jednocześnie umożliwiać swobodną pracę rąk;
kask narciarski – bezpieczeństwo na stoku jest priorytetem, dlatego zawsze noś odpowiednio dopasowany kask, który ochroni głowę przed urazami w razie upadku lub wypadku. Więcej we wpisie:
Jak dopasować kask narciarski
;
skarpety narciarskie lub snowboardowe – z odpowiednimi właściwościami termoaktywnymi i wentylacyjnymi pomagają utrzymać ciepło i zapobiec obtarciom;
gogle narciarskie
lub snowboardowe – zapewniają ochronę przed wiatrem, śniegiem i promieniowaniem UV. Wybierz modele z dobrą widocznością i systemem przeciwmgielnym. Więcej:
Jakie gogle narciarskie
;
buty narciarskie
lub
buty snowboardowe – dobra para butów jest kluczowa dla wygody i wydajności na stoku. Upewnij się, że buty są prawidłowo dopasowane pod względem rozmiaru, ale także rodzaju wiązań, a system zamknięć i regulacji jest sprawny i łatwy w obsłudze. Przetestuj buty przed sezonem, aby uniknąć niewygodnych niespodzianek na stoku. Wskazówki znajdziesz w poradnikach:
Buty narciarskie
oraz
Buty snowboardowe
.
Pamiętaj, że każdy element odzieży narciarskiej lub snowboardowej powinien być odpowiednio dopasowany do indywidualnych potrzeb i warunków, w jakich jeździsz. Warto także inwestować w wysokiej jakości odzież od renomowanych producentów, aby posłużyła przez wiele sezonów.
Więcej o tym, jak ubrać się na stok lub narty biegowe znajdziesz w poradnikach:
Planowanie wyjazdów na narty lub snowboard: wybór tras i przygotowanie do wypadów
Zarezerwowanie wyjazdu na narty to świetny sposób na zmobilizowanie się do rozpoczęcia odpowiednich przygotowań do sezonu zimowego. Łatwiej jest, gdy od kilku sezonów odwiedzasz ten sam ośrodek narciarski i zatrzymujesz się w tym samym hotelu/hostelu/apartamencie. Zwykle w tej sytuacji wiesz, kiedy najlepiej rezerwować termin wyjazdu i na jakie warunki być przygotowanym. Jeśli w tym roku planujesz sprawdzić nowe miejsce lub to Twój pierwszy wyjazd na narty/snowboard, będziesz musiał poświęcić trochę więcej czasu i wysiłku. Przede wszystkim, planowanie wyjazdy rozpocznij od researchu stoków/tras biegowych, które odpowiadają Twoim potrzebom i umiejętnościom. Odpowiedź sobie na kilka ważnych pytań:
Co decyduje o Twoim wyjeździe na narty – warunki narciarskie (sztuczne naśnieżenie czy prawdziwy śnieg), popularność kurortu, zakwaterowanie, dostępność wypożyczalni sprzętu, oferta szkoleniowa, zaplecze gastronomiczne i rozrywkowe, możliwość jazdy na nartach z dziećmi, ilość oraz rodzaj tras i wyciągów, budżet itp.;
Co jest dla Ciebie priorytetem w trakcie wyjazdu na narty/snowboard – nauka jazdy, poprawa lub zdobycie nowych umiejętności, spędzenie czasu z rodziną, korzystanie z luksusowych après-ski?
Stwórz harmonogram wyjazdu na narty, uwzględniając dni na stoku, czas na odpoczynek i inne atrakcje dostępne w danym regionie. To pozwoli na bardziej zrównoważony i satysfakcjonujący wyjazd.
Chcesz siebie lub swoje dziecko nauczyć od podstaw jazdy na nartach/snowboardzie albo potrzebujesz popracować nad techniką? Rozważ lekcje pod okiem doświadczonego instruktora narciarstwa/snowboardu. Najczęściej szkółki narciarskie dla dzieci lub możliwość indywidualnych/grupowych zajęć dla dorosłych są dostępne w popularnych kurortach narciarskich. Dowiedz się więcej z artykułu:
Wybierasz się za granicę? Koniecznie wykup ubezpieczenie zdrowotne, które w pakiecie zapewnia pomoc medyczną, itp. Sprawdź też zasady bezpieczeństwa obowiązuje na danym stoku dotyczące np. obowiązku noszenia kasku.
Przygotowanie do sezonu narciarskiego to proces, który wymaga zaangażowania i planowania. Dzięki zadbaniu o odpowiednią kondycję fizyczną, sprawny sprzęt, wysokiej jakości odzież, obuwie i akcesoria, będziesz mógł cieszyć się bezpiecznymi i przyjemnymi zjazdami na nartach czy snowboardzie oraz osiągnąć lepszą wydajność na stoku.