Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Maty samopompujące

Maty dmuchane i samopompujące – wybierz model dla siebie w sklepie Sportano 

Regeneracja i sen po długiej wędrówce są niezbędne, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Podczas kilkudniowej wyprawy czy biwakowania, razem z namiotem warto wyposażyć się w matę samopompującą lub dmuchaną. Daje najwyższy poziom komfortu podczas odpoczynku w namiocie czy na świeżym powietrzu. W Sportano zadbaliśmy o wysoką jakość mat dmuchanych i samopompujących. U nas znajdziesz produkty takich marek jak Easy Camp, Ferrino, Outwell czy Exped.  

Jak działa mata samopompująca? 

Mata samopompująca jest alternatywą dla standardowych materacy dmuchanych czy karimat podczas biwakowania. Wypełniona jest specjalną pianką o wysokiej gęstości, a zastosowane małe komory zapewniają dostosowanie objętości do całej pianki. Mata samopompująca charakteryzuje się dużym komfortem podczas użytkowania, ale przez swoją budową jest znacznie cięższa. Zawiera warstwę pianki, która pokryta jest przyjemnym w dotyku materiałem. Po otwarciu zaworu pianka sama się pompuje – rozszerza i zasysa powietrze. Dzięki temu mata jest praktycznie od razu gotowa do użytku. Jeśli chcesz uzyskać większą twardość maty, wystarczy ją jedynie lekko dopompować. 

Grube, podwójne czy dwuosobowe – rodzaje mat samopompujących i dmuchanych 

Wśród rodzajów mat samopompujących i dmuchanych wyróżnia się modele dwuosobowe, które mogą służyć również dla jednego użytkownika, zapewniając sobie więcej miejsca. Z kolei mata samopompująca podwójna to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają wysokiego poziomu komfortu i izolacji termicznej.  

Jeśli chodzi o wybór grubości pianki, możesz wybrać matę samopompującą 5 cm. Dostępne są również modele 2,5 cm czy 10 cm grubości. Przyjmuje się jednak, że 5 cm to optymalna wartość, która zapewni odpowiedni poziom izolacji od podłoża i komfort. Cienka i lekka mata samopompująca to zazwyczaj modele o 1,5 cm, 2,5 cm lub 3,5 cm grubości. 

Mata dmuchana i samopompująca – czym się różnią, którą wybrać? 

Wybierając matę dmuchaną, należy zabrać ze sobą również pompkę, aby móc napompować sprzęt. Działa bardzo podobnie jak materac dmuchany. Charakteryzuje się jedynie mniejszą powierzchnią i grubością zastosowanego materiału. Z kolei mata samopompująca do namiotu, jak już zostało wspomniane, sama się napompowuje po otwarciu zaworu.  

Obie maty najbardziej różnią się sposobem pompowania, mogą także występować różnice w grubości materiału. Dodatkowo mata dmuchana będzie lżejszym rozwiązaniem i zajmuje mniej miejsca. Jednak trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą pompki. Z kolei mata samopompująca jest od razu gotowa do użytku po otwarciu zaworu. Wszystko zależy od rodzaju uprawianej turystyki, ilości bagażu, a także preferencji względem poziomu komfortu.  

Maty dmuchane i samopompujące – jak wybrać właściwy model? 

Podczas wyboru maty, zwróć uwagę na materiał wykonania. Zazwyczaj są to tworzywa sztuczne z wykończeniem antypoślizgowym. Dzięki temu zapobiegnie się przesuwaniu pościeli turystycznej czy zsuwaniu się maty. Należy także sprawdzić poziom izolacji termicznej maty względem podłoża. Wpływa na to grubość pianki czy materiały, z których została wykonana. Określa się to współczynnikiem R-Value, gdzie im wyższe R, tym mata znacznie lepiej izoluje.  

Wyróżnia się matę o prostokątnym kształcie, która jest uniwersalna, a także o zwężanym kroju w okolicach nóg, dopasowujący się do sylwetki. Wybierz rodzaj w zależności od możliwości przechowywania maty w ekwipunku i własnych potrzeb. Oprócz tego pianka jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczna, a w razie ewentualnego przebicia – nadal można z niej skorzystać. Dla większego komfortu możesz wybrać matę samopompującą z poduszką

W Sportano znajdziesz najwyższej jakości maty dmuchane i samopompujące, które zabierzesz ze sobą w góry, na biwak lub kemping. Skorzystaj z naszej profesjonalnej obsługi klienta - pomoże Ci wybrać odpowiedni produkt!  

Rozwiń opis Zwiń opis