Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Jak dobrać długość nart? Zasady doboru nart do wzrostu: poradnik dla kupujących

Jak dobrać długość nart? Zanim wraz z pierwszym śniegiem zaczniesz planować wyjazd, powinieneś zaopatrzyć się w porządne i dobrze dopasowane narty. Podpowiadamy, jak to zrobić, by bezpiecznie i komfortowo cieszyć się zimą.

Odpowiednia długość nart: dlaczego to takie ważne?

Zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy najistotniejsze jest to, aby mieć sprzęt narciarski dobrany odpowiednio do indywidualnych potrzeb. Źle dopasowane narty zjazdowe to brak komfortu i ryzyko urazu. Tak samo jak narty powinny być dopasowane do umiejętności i sposobu użycia (freerideowe deski średnio będą się sprawdzać na ubitych stokach, tak samo jak gigantowe narty na wysokiej płycie nie sprawdzą się w puchu). Nie warto zatem ryzykować i decydować się na zakup, nie mając pojęcia o kryteriach doboru sprzętu.

Najlepiej, abyś upewnił się co do zasad, którymi trzeba kierować się przy zakupach – i dopiero wtedy zapoznał z tym, co oferują Ci sklepy ze sprzętem do sportów zimowych. Wybór nart zjazdowych jest bardzo duży, natomiast czynniki takie jak wzrost, waga, poziom zaawansowania czy też płeć są decydujące, które narty będą idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Rodzaje nart i ich przeznaczenie

Style jazdy narciarskiej różnią się między sobą, dlatego też długość nart jest inna w zależności od ich rodzaju. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje i do jakiego stylu są przeznaczone?

  • Narty dla początkujących (Easy) – miękkie, elastyczne i krótkie narty. Przeznaczone dla osób, które stawiają pierwsze kroki w narciarstwie. Nie wymagają używania dużej siły przy skrętach. Błędy podczas jazdy nie będą zbyt odczuwalne, dzięki czemu możesz się oswoić ze sportem.
  • Allround – są to najpopularniejsze narty spośród wszystkich rodzajów. Podobne do modeli Easy, ale różnią się od nich większą sztywnością.
  • Allmountain/Cross – nieco dłuższe narty dla bardziej zaawansowanych użytkowników, przeznaczone do jazdy na każdej powierzchni.
  • Race – przystosowane do jazdy po stromych stokach. Wyróżniają się dużą przyczepnością. Twarde i wyspecjalizowane.
  • Race FIS – narty, które pozwalają na uczestniczenie w międzynarodowych zawodach na trasach z homologacją FIS.
  • Freestyle – przeznaczone do jazdy w miękkim śniegu, skoków i akrobacji. Mają specyficzną budowę z zaokrąglonymi tipami, czasami używane są jako zastępsto dla nart Allmountain.
  • Freeride – narty dla miłośników adrenaliny i szybkiej jazdy po puszystym śniegu. Długie, z szerokim podbiciem pod okuciem. Z reguły wybierane przez osoby z dużym doświadczeniem.
  • Ski-touringowe – coraz popularniejsze narty do turystyki górskiej. Budowa okucia oraz możliwość wykorzystania nakładki ze sztucznego tworzywa (tzw. foki) pozwala na podejścia.
  • Telemarkowe – specjalne narty przeznaczone do jazdy telemarkiem z ruchomą (wolną) piętą. Raczej mało popularne.
  • Short skis – jak wskazuje sama nazwa, są to krótkie narty (długość do 1 m), przeznaczone do trenowania jazdy carvingowej. W Polsce tzw. bigfooty nie są zbyt popularne, ciężkie do jazdy dla osób bez doświadczenia.
Jak dobrać długość nart do wzrostu?

Źle dobrana para nart może skutecznie zniechęcić do jazdy. W przypadku decyzji o zakupie nart jednym z kluczowych czynników jest wzrost ich użytkownika. Nasuwa się więc pytanie: jak dobrać narty? Zapoznaj się z tabelą, która pomoże Ci dopasować rozmiar nart do wzrostu.

Klucz do powyższej tabeli jest prosty: im mniej doświadczony narciarz, tym bardziej dopasowane do wzrostu powinien mieć narty. Zaawansowani narciarze będą dobierać sprzęt bardziej do specyficznego użytku. Początkujący zawsze powinni mieć nieco krótsze narty.

Narty dla kobiet – czym się charakteryzują?

Budowa kobiecego ciała powoduje, że środek ciężkości jest położony w innym miejscu niż u mężczyzn. Damskie narty uwzględniają tego typu uwarunkowania. Wyróżnia je to, że mocowania wiązań są przesunięte do przodu.

Odmienna względem standardowych nart jest także charakterystyka sprzętu. Narty dla kobiet są lżejsze i bardziej elastyczne, dlatego idealnie sprawdzą się także u osób drobnej postury.

Standardowe narty – czy tylko dla mężczyzn?

Mężczyźni mogą śmiało wybierać spośród standardowych modeli nart. Biorąc pod uwagę fakt, iż zazwyczaj są silniejsi od kobiet, panowie nie będą mieli problemów z kontrolą cięższych i sztywniejszych nart. Czy jednak kobiety również mogą skorzystać ze standardowych nart?

Jak najbardziej – uniwersalne narty są dla każdego, kto czuje się na siłach i jest pewny, że będzie w stanie kontrolować w nich tor jazdy. Dla doświadczonych narciarek wybór nie będzie problemem. Jeśli jednak dopiero stawiasz pierwsze kroki na stoku, lepiej postawić na sprzęt narciarski dla początkujących, który na pewno nie zniechęci do zimowych aktywności.

Zasady doboru długości nart do stopnia zaawansowania

Stopień zaawansowania użytkownika jest kolejnym czynnikiem, który pomoże określić, jak dopasować narty. Doświadczenie i poziom, na jakim jeździsz, to kolejna podpowiedź co do tego, jaki rozmiar nart wybrać.

Poziom początkujący

Osoby, które nie miały wcześniej styczności z narciarstwem, powinny zdecydować się na modele krótkiej długości (ok. 15-20 cm niższej od wzrostu). Krótkimi nartami jest bowiem o wiele łatwiej kierować. Na samym początku nauki trzeba się oswoić ze sprzętem – również po to, by opanować idealne wejścia w zakręty. Ważna jest także lekkość i elastyczność nart do nauki, która pozwala łatwiej szlifować styl jazdy.

Poziom średniozaawansowany

Narciarze, którzy poznali już smak jazdy na nartach i wiedzą, jak się poruszać po trasach, mogą zakupić dłuższe narty (ok. 5-15 cm niższe od wzrostu). Warto wtedy skorzystać ze sztywniejszych, cięższych nart, które pozwolą rozwinąć posiadane umiejętności skuteczniej niż lekkie modele dla początkujących.

Poziom zaawansowany

Najdłuższe narty przeznaczone są dla profesjonalnych narciarzy, którzy wiedzą, jak zachować pełną kontrolę nad nartami. Osoby posiadające duże doświadczenie na stoku mogą sięgnąć po narty równe ich wzrostowi. Będą one przy tym różnić się wagą i sztywnością od modeli przeznaczonych dla mniej zaawansowanych.

Tak jak w każdym sporcie, również w narciarstwie jakość sprzętu odgrywa bardzo ważną rolę. Często mając źle dobrany sprzęt, nie można w pełni wykorzystać ich potencjału. Na szczęście producenci oferują szeroki wybór modeli, które można dopasować do potrzeb praktycznie każdego miłośnika sportów zimowych. Warto przy tym indywidualnie dopasować długość i przeznaczenie nart.

Narty dla kobiet
Narty uniwersalne