Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Łańcuchy rowerowe

Łańcuchy rowerowe – trwałe i niezawodne modele w sklepie Sportano 

Łańcuch rowerowy stanowi jeden z najważniejszych elementów jednośladu i jego prawidłowe dopasowanie oraz stan wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Przekłada siłę wypracowaną przez mięśnie na ruch całego roweru, dlatego istotne jest, aby dbać o jego użytkowanie. Jeśli szukasz odpowiedniego łańcucha rowerowego, w Sportano oferujemy szeroki wybór produktów od renomowanych producentów takich jak KMC, Shimano, SRAM, CeramicSpeed czy DARTMOOR. Dopasuj odpowiedni łańcuch pod względem liczby ogniw i ilości rzędów, aby prawidłowo pasował do modelu roweru.  

7, 8, 9 lub 10-cio rzędowe – rodzaje łańcuchów rowerowych 

Łańcuchy rowerowe należy podzielić ze względu na szerokość, czyli ilość rzędów (biegów - zębatek) i na tej podstawie wybrać odpowiedni rodzaj produktu. Wyróżnia się łańcuch rowerowy 1-rzędowy, który spotykany jest w bmx-ach, rowerach typu „ostre koło” oraz często w jednośladach miejskich z przerzutką wewnątrz tylnej piasty.  

Łańcuch rowerowy 5-rzędowy, łańcuch rowerowy 6-rzędowy, łańcuch rowerowy 7-rzędowy i łańcuch rowerowy 8-rzędowy to produkty stosowane w rowerach MTB z napędem o niższej grupie lub w rowerach szosowych. Łańcuch rowerowy 9-rzędowy, łańcuch rowerowy 10-rzędowy i łańcuch rowerowy 11-rzędowy to propozycje dla nowoczesnych rodzajów jednośladów jak szosowe, górskie czy trekkingowe. Z kolei łańcuch 12-rzędowy to rozwiązanie występujące w zaawansowanych napędach. Najczęściej spotykane w rowerach MTB czy gravel, gdzie szeroki zakres przełożeń umożliwia rezygnację z przedniej przerzutki. 

Czyszczenie i dbanie o łańcuch rowerowy 

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić łańcuch rowerowy, przede wszystkim należy go oczyścić z pozostałości starych smarów oraz wszelkich zabrudzeń. Do tego najlepiej wybrać preparaty odtłuszczające lub benzynę ekstrakcyjną, które skutecznie usuną plamy. Systematyczne czyszczenie łańcucha rowerowego i konserwacja zapewniają prawidłowe działanie napędu, zwiększając jednocześnie jego żywotność. Łańcuch należy czyścić po każdej jeździe z błota lub piasku, co wpłynie na trwałość elementu. Gdy już łańcuch wyschnie, dobrze oczyścić zębatki przednie i tylne przy użyciu szmatki oraz preparatu odtłuszczającego. Warto także dokonywać smarowania łańcucha za pomocą specjalnych produktów – mokrych, suchych lub uniwersalnych dopasowanych do warunków jezdnych.  

Jak wybrać właściwy łańcuch rowerowy? 

Wybierając odpowiedni łańcuch rowerowy, należy go dopasować do klasy kasety i korby, które są stosowane w rowerach. Jeśli szukasz nowego łańcucha, jego długość mierzy się za pomocą liczby ogniw. Niekiedy wymaga skrócenia, ponieważ nowy element nie zawsze ma prawidłowy wymiar. Standardowa długość to od 114 do 118 ogniw. Dodatkowo należy sprawdzić liczbę zębatek, czyli rzędów, jakie znajdują się w kasecie lub wolnobiegu. To pozwoli na określenie szerokości łańcucha. W przypadku długości pozostaje ona w większości przypadków stała, jednak szerokość rozróżnia się również pod względem szerokości zewnętrznej (podawana w calach) i wewnętrznej ogniwa (podawana w milimetrach).  

Rozmiary łańcucha rowerowego 

Przy wyborze łańcucha możesz spotkać się z dwoma wymiarami: długość (liczba ogniw) i szerokość. Szerokość łańcucha rowerowego dotyczy zazwyczaj przedziału od 3/32 cała do 11/128 cala. Aby prawidłowo dobrać szerokość, należy policzyć ilość rzędów, czyli zębatek na kasecie tylnego koła.  W przypadku długości najważniejsza jest żywotność przerzutki i sprawna pracy napędu. Gdy łańcuch będzie za krótki, cały napinacz może być przeciążony. Z kolei zbyt długi będzie spadać podczas jazdy, co stanie się niezwykle uciążliwe. Standardowa długość łańcucha rowerowego to od 114 do 118 ogniw, ale występują również dłuższe modele.  

Marki oferujące łańcuchy rowerowe wysokiej jakości 

W Sportano posiadamy szeroki wybór łańcuchów rowerowych od profesjonalnych marek KMC, Shimano, SRAM, CeramicSpeed czy DARTMOOR, które wyróżniają się nowoczesnymi technologiami i wysoką jakością komponentów. Oferujemy łańcuchy rowerowe od 1-rzędowych do 12-rzędowych zębatek oraz z dużą ilością ogniw, dzięki czemu prawidłowo dopasujesz produkt do swojego typu roweru. U nas znajdziesz złoty łańcuch rowerowy oraz kolorowy łańcuch rowerowy, co wpływa na walory estetyczne jednośladu. Jeśli nie jesteś do końca pewny, który model będzie odpowiedni – skorzystaj z naszej obsługi klienta. W przypadku gdy wybrany produkt nie spełni Twoich oczekiwań, możesz go zwrócić do 30 dni! 

Rozwiń opis Zwiń opis