Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Aminokwasy

Aminokwasy – wybierz odpowiednie produkty w sklepie Sportano 

Aminokwasy należą do grupy składników, które odpowiadają za prawidłowy przebieg wielu procesów w organizmie jak budowa białek. W kategorii Suplementy i odżywianie na Sportano.pl znajdziesz produkty, dzięki którym uzupełnisz swoje niedobory, poprawisz samopoczucie i dostarczysz organizmowi tego, czego potrzebuje. Kupując w naszym sklepie sportowym, możesz mieć pewność, że wybierasz wartościowe aminokwasy w różnej formie od profesjonalnych marek jak Trec, 6PAK, 7Nutrition, Essence, Real Pharm czy Nutrend.  

Czym są aminokwasy? Podstawowe informacje 

Aminokwasy to grupa związków organicznych, na które składają się cząsteczki azotu, tlenu, wodoru, węgla oraz zmiennych z grup łańcucha bocznego. Zawarte w aminokwasach związki chemiczne łączą się ze sobą, tworząc białko, które jest niezbędnym budulcem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wyróżnić można podstawowy podział aminokwasów:  

  • aminokwasy endogenne – syntetyzowane w organizmie, należą do nich: alanina, kwas asparaginowy, asparagina czy kwas glutaminowy; 
  • aminokwasy egzogenne – ich wytworzenie przez organizm nie jest możliwe, dlatego należy dostarczać do diety tego rodzaju aminokwasy. Można do nich zaliczyć: lizyna, treonina, walina, leucyna czy metionina; 
  • warunkowo niezbędne – wytwarzane przez organizm wtedy, gdy występuje odpowiednia ilość aminokwasów będących ich prekursorem jak glicyna, prolina, tyrozyna czy arginina.  

Dla ogólnej poprawy i prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest stosowanie aminokwasów, gdzie większość procesów zachodzących wymaga przebiegu białek. Dlatego na co dzień warto spożywać produkty, które zawierają aminokwasy: mięso, ryby, siemię lniane, migdały, banany, produkty zbożowe czy orzechy. Najważniejsze są tutaj białka pełnowartościowe, czyli o wyższym poziomie białka. Z kolei produkty roślinne zalicza się do białek niepełnowartościowych, aby wyrównać ich zapotrzebowanie, należy stosować produkty z wysokim poziomem aminokwasów lub wybrać odpowiednie suplementy. W Sportano znajdziesz aminokwasy od najlepszych producentów, które dopasujesz do swoich potrzeb jak Olimp, 7Nutrition czy Nutrend. Zgromadzone produkty są suplementami, które wspomagają funkcjonowanie organizmu i poprawią samopoczucie. 

Aminokwasy – czemu są tak istotne dla trenujących i uprawiających sport? 

Aminokwasy pełnią ważną funkcję w wielu procesach budulcowych organizmu jak w produkcji hormonów czy enzymów. Ich największy wpływ mogą dostrzec osoby, które prowadzą aktywny tryb życia. Zaleca się wówczas stosowanie suplementów, zawierających aminokwasy egzogenne rozgałęzione (leucyna, izoleucyna i walina). Wspomniane trzy związki odpowiadają jednocześnie na prawidłową regenerację mięśni, budowanie masy mięśniowej oraz zmniejszenie zmęczenia po intensywnym wysiłku. Oprócz tego stosowanie aminokwasów wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wątroby i układu nerwowego. Wpływają na poprawę samopoczucia i zapewniają odpowiednią wydajność treningową.  

Aminokwasy a suplementacja dla aktywnych 

Niezależnie od tego, czy aktywnie trenujesz lub prowadzisz zdrowy tryb życia, stosowanie aminokwasów i suplementów będzie niezbędne, aby poprawić funkcjonowanie organizmu w wielu procesach. Właściwości aminokwasów korzystanie wpływają na wydajność i wytrzymałość podczas treningów. W przypadku budowania masy mięśniowej stosowanie aminokwasów BCAA przed treningiem wpłynie korzystanie na pracę i funkcjonowanie organizmu. Aminokwasy egzogenne, czyli takie, których ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, należy dostarczać poprzez suplementację. To niezbędne zwłaszcza u osób trenujących, gdzie podczas intensywnego wysiłku ich stosowanie wpłynie na budowanie masy mięśniowej.  

Oprócz aminokwasów osoby aktywne powinny stosować w wyniku większego zapotrzebowania lub niedoboru witaminę D, probiotyki, odżywki białkowe, kompleks witamin z grupy B, suplementy witaminowo-minerałowo, żelazo czy wapń. Z kolei wśród suplementów poprawiających wydajność podczas treningu można zdecydować się na beta alaninę, kofeinę czy kreatynę

Rodzaje aminokwasów istotne dla aktywnych fizycznie 

Przede wszystkim osoby aktywne fizycznie powinny stosować aminokwasy białkowe, które odpowiadają za gospodarkę hormonalną i regenerację komórek, biorąc jednocześnie udział w procesie metabolizmu tłuszczów oraz węglowodanów. Wyróżnia się takie aminokwasy białkowe jak alaninę, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, fenyloalaninę czy lizynę. Najpopularniejsze formy aminokwasów stosowanych przed sportowców to rozgałęzione aminokwasy BCAA i suplementy o nazwie EAA. Spożywane zazwyczaj przed lub po treningu, a ich zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości i wydajności. Odpowiadają również za regenerację układu mięśniowego i zwiększenie masy mięśniowej.  

Wśród rodzajów aminokwasów, możesz spotkać także aminokwasy ketogenne, które odpowiadają za zamianę na ciała ketonowe w procesie ketogenezy. Wspomagają osoby, będące w stanie keto jako jeden z budulców białka.  

Z kolei, jeśli jesteś aktywny, z pewnością warto stosować aminokwasy zasadowe, do których zalicza się kwas glutaminowy i kwas asparaginowy. Pierwszy z nich pobudza pracę mózgu, zmniejsza zmęczenie i wpływa na zdolności poznawcze, a także poprawia funkcjonowanie układu nerwowego. Z kolei kwas asparaginowy wzmacnia układ odpornościowy, zapewnia prawidłową przemianę metabolizmu i dostarcza energii na poziomie komórkowym.  

BCAA i EAA – podstawowe informacje 

Aminokwasy BCAA to aminokwasy rozgałęzione, do których zaliczyć można walinę, izoleucynę oraz leucynę. Przede wszystkim odpowiadają za wysokie źródło pełnowartościowego białka w diecie. Poleca się je osobom aktywnym, ponieważ włókna mięśniowe są po części zbudowane właśnie ze wspomnianych aminokwasów. Prawidłowo się wchłaniają w strukturę mięśniową, przez co podczas intensywnego wysiłku, organizm czerpie z nich energię. Dostarczając aminokwasy BCAA z suplementów, zwiększa się wytrzymałość i wydajność podczas treningów.  

Z kolei aminokwasy EA to aminokwasy egzogenne, które odpowiadają za działanie budulcowe. Organizm nie jest sam w stanie ich wytworzyć, dlatego warto suplementować te składniki. Wpływają na budowę masy mięśniowej, gwarantują prawidłowy przebieg procesów biochemicznych jak anabolizmu, poprawiają nastrój czy zwiększają wydajność treningową.  

Rozwiń opis Zwiń opis