Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Golf

Golf – gra na najwyższym poziomie ze Sportano

Golf, uznawany za jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych gier na świecie, łączy w sobie elegancję, precyzję i strategię. Ta dyscyplina sportu, choć może wydawać się spokojna i rozważna, wymaga znakomitej koordynacji, siły i umiejętności strategicznego myślenia. Golf jest unikalny pod wieloma względami - od sprzętu, przez stroje, po kulturę i etykietę z nią związaną. Jego historia, zasady i aspekty techniczne tworzą fascynujący świat, który przyciąga zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. 

W kategorii Golf w sklepie sportowym Sportano znajdziesz wysokiej jakości produkty od renomowanych producentów takich jak Peak Performance, Oakley, Nike czy QuickPlay. 

Historia golfa: od szkockich pól do międzynarodowych turniejów

Golf, uważany za jedną z najstarszych gier na świecie, ma swoje korzenie w Szkocji w XV wieku. Początkowo była to prosta gra polegająca na uderzaniu kamienia kijem w kierunku wyznaczonego celu. Wraz z upływem czasu, golf zaczął nabierać bardziej zorganizowanej formy, a jego popularność wzrosła w całej Szkocji. W 1744 roku powstał pierwszy klub golfowy – The Honourable Company of Edinburgh Golfers, a wraz z nim pierwszy zapisany zestaw zasad gry w golfa. 

W XIX wieku golf rozprzestrzenił się poza granice Szkocji. Pierwszy klub golfowy poza Szkocją, Royal Blackheath, powstał w Anglii w 1608 roku, a wkrótce potem golf zyskał popularność również w innych krajach. Pierwszy turniej The Open Championship, rozegrany w 1860 roku w Szkocji, uznawany jest za początek nowoczesnego golfa. W tym czasie zaczęły powstawać profesjonalne turnieje golfowe, a gra zyskała międzynarodową sławę. 

XX wiek przyniósł dalszą ekspansję golfa na całym świecie. Powstawały nowe pola golfowe, kluby i turnieje, co sprawiło, że golf stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportów. Wprowadzenie golfa do programu igrzysk olimpijskich w 1900 i 1904 roku oraz powstanie wielu znaczących turniejów, jak Masters Tournament czy PGA Championship, umocniło pozycję golfa jako globalnego sportu. 

Dziś golf jest uprawiany na całym świecie, z milionami amatorów i profesjonalistów. Turnieje takie jak Ryder Cup czy Presidents Cup przyciągają uwagę międzynarodowej publiczności, a golfiści tacy jak Tiger Woods czy Rory McIlroy stali się ikonami sportu. 

 

Podstawy gry w golfa: zasady i cele

Golf to gra precyzyjna, w której gracze używają różnych kijów do uderzania piłki golfowej, mając za cel umieszczenie jej w serii dołków na polu golfowym w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Każdy dołek na polu ma określoną parę, czyli standardową liczbę uderzeń, w której oczekuje się, że dobry gracz zakończy dołek. 

Gra rozpoczyna się na tee boxie, gdzie gracz wykonuje pierwsze uderzenie, mające na celu jak najdalej wysłanie piłki w kierunku greena, czyli obszaru wokół dołka. Każde pole golfowe składa się z 18 dołków, z różnymi przeszkodami naturalnymi i sztucznymi, takimi jak bunkry z piaskiem, woda czy drzewa. 

Ważnym elementem gry w golfa jest strategia i wybór odpowiedniego kija. Gracze muszą umiejętnie wybrać odpowiedni kij w zależności od odległości do dołka, rodzaju terenu i warunków pogodowych. Kije golfowe dzielą się na puttery, irons, wedges i woods, każdy przeznaczony do innych sytuacji na polu golfowym. 

Zakończenie dołka następuje, gdy piłka golfowa trafia do dołka na greenie. Wynik gracza jest rejestrowany po każdym dołku, a ostateczny wynik po zakończeniu rundy na wszystkich 18 dołkach określa zwycięzcę. Golf jest grą indywidualną, ale często rozgrywany jest również w formie drużynowej, gdzie wyniki poszczególnych graczy są sumowane. 

Golf kładzie duży nacisk na etykietę i szacunek dla innych graczy, co jest równie ważne jak umiejętności fizyczne i techniczne. Szacunek dla pola golfowego, spokój i koncentracja to kluczowe aspekty, które wyróżniają golfa spośród innych dyscyplin sportowych. 

 

Różnorodność sprzętu golfowego: kije, piłki i akcesoria 

Sprzęt golfowy odgrywa kluczową rolę w grze i jest tak różnorodny, jak sami gracze. Od kijów golfowych, przez piłki, aż po akcesoria, każdy element ma znaczący wpływ na grę i jest dostosowany do potrzeb i preferencji indywidualnych graczy. 

Kije Golfowe

Kije golfowe to podstawowe narzędzie każdego golfisty, a ich różnorodność pozwala na dostosowanie do różnych sytuacji na polu golfowym. Wyróżniamy kilka głównych typów kijów: 

 • Woods: są to kije z długimi trzonkami i dużymi główkami, przeznaczone do długich uderzeń, zwykle wykonywanych z tee boxu. Kij oznaczony jako "driver" jest największym i najmocniejszym z woodów, służącym do uzyskania jak największej odległości. 
 • Irons: to grupa kijów używanych do średnich i krótkich uderzeń, charakteryzujących się cieńszymi i płaskimi główkami. Irony są numerowane od 1 do 9, gdzie niższe numery oznaczają dłuższe uderzenia. 
 • Wedges: są to specjalne rodzaje ironów, które mają większy kąt łopatki, co jest przydatne przy krótkich uderzeniach w trudnych warunkach, na przykład z piasku. 
 • Putters: używane na greenie do delikatnych uderzeń, które mają wprowadzić piłkę do dołka. Puttery mają różne kształty i rozmiary, dostosowane do stylu i preferencji gracza. 

Piłki Golfowe

Piłki golfowe, choć z pozoru proste, są wynikiem zaawansowanych badań. Skonstruowane są tak, aby zoptymalizować odległość i trajektorię lotu. Piłki różnią się wagą, rozmiarem, konstrukcją wewnętrzną (jedno- lub wielowarstwowe) i rodzajem powierzchni (ilością i układem dołków), co wpływa na ich zachowanie w powietrzu i na greenie. 

Akcesoria Golfowe

Wśród akcesoriów golfowych znajdziemy przedmioty, które ułatwiają grę i dodają jej komfortu. Do najważniejszych należą: 

 • Teesy: małe kołki, na które umieszcza się piłkę przed wykonaniem uderzenia z tee boxu. 
 • Rękawice golfowe: zapewniają lepszą przyczepność i kontrolę nad kijem, szczególnie w wilgotnych warunkach. 
 • Torby golfowe: służą do przenoszenia kijów i wyposażenia po polu golfowym. 
 • Miarki odległości: urządzenia elektroniczne, takie jak dalmierze laserowe lub GPS, pomagające określić odległość do dołka. 
 • Narzędzia do naprawy greenów: używane do naprawy uszkodzeń powierzchni greenów spowodowanych piłkami golfowymi. 

Wybór odpowiedniego sprzętu golfowego może znacząco wpłynąć na grę, dlatego ważne jest, aby każdy gracz dostosował swój sprzęt do indywidualnych umiejętności, siły i stylu gry. Dobrze dopasowany sprzęt nie tylko poprawia wydajność, ale także zwiększa przyjemność z gry. 

Wybór odpowiedniego sprzętu golfowego: przewodnik dla początkujących

Wybór odpowiedniego sprzętu golfowego jest kluczowy dla nowych graczy, gdyż odpowiednio dobrany sprzęt może znacząco wpłynąć na komfort gry, szybkość nauki i ogólną przyjemność z gry. Oto kilka wskazówek, które pomogą początkującym golfistom w wyborze sprzętu. 

Kije Golfowe

 • Zestaw startowy: dla początkujących najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu kijów. Taki zestaw zwykle zawiera kilka podstawowych kijów potrzebnych do gry, w tym wooda, ironów i puttera. 
 • Dobór kijów do stylu gry: początkujący gracze powinni wybrać kije, które są przebacząjące, czyli takie, które minimalizują skutki nieidealnych uderzeń. Kije z większą główką i szerszym słodkim punktem (miejsce na główce kija, gdzie uderzenie piłki jest najbardziej efektywne) są zwykle bardziej odpowiednie. 
 • Długość i flex kija: ważne jest, aby kije były odpowiedniej długości i miały odpowiednią sztywność (flex) trzonu. Kije można dopasować do wzrostu i siły gracza. 

Piłki Golfowe

 • Wybór piłek: początkujący gracze nie muszą inwestować w drogie, zaawansowane piłki. Lepiej wybrać piłki średniej klasy, które zapewnią dobrą równowagę między kontrolą a odległością. 
 • Ilość piłek: warto mieć większą ilość piłek, gdyż początkujący gracze częściej tracą piłki podczas gry. 

Akcesoria Golfowe

 • Rękawice golfowe: dobrze dopasowane rękawice poprawią chwyt i zapobiegną powstawaniu odcisków na dłoniach. 
 • Teesy: dla początkujących najlepiej wybrać teesy o standardowej długości, które będą pasować do większości uderzeń z tee boxu. 
 • Torba golfowa: wybór torby zależy od preferencji – niektórzy wolą lekkie torby na ramię, inni wózki golfowe. Ważne, aby była wystarczająco duża, by pomieścić wszystkie kije i akcesoria. 
 • Obuwie golfowe: dobre buty golfowe zapewniają stabilność i przyczepność podczas uderzenia. Dla początkujących odpowiednie będą buty zapewniające komfort i wsparcie. 

Dla początkujących graczy ważne jest, aby nie przejmować się zbytnio zaawansowanym sprzętem. Ważniejsze jest skoncentrowanie się na nauce i praktyce, a sprzęt można ulepszać w miarę rozwoju umiejętności i zrozumienia własnych preferencji w grze. Dobór odpowiedniego sprzętu golfowego powinien być procesem, który ewoluuje wraz z doświadczeniem gracza. 

Odzież golfowa: połączenie stylu i funkcjonalności

Odzież golfowa to nie tylko kwestia zgodności z tradycją i etykietą, ale także wyraz osobistego stylu i funkcjonalności. W golfie, gdzie na polu spędza się wiele godzin, ważne jest, aby strój był wygodny, dopasowany do warunków pogodowych i umożliwiał swobodę ruchów. 

Koszulki polo są nieodłącznym elementem stroju golfowego. Wykonane z oddychających materiałów, takich jak bawełna czy techniczne tkaniny syntetyczne, zapewniają komfort i elegancję. Koszulki polo powinny być dostatecznie luźne, aby nie ograniczać ruchów, ale jednocześnie dopasowane, by nie wyglądać niechlujnie. 

Spodnie golfowe, podobnie jak koszulki, powinny być wygodne i zapewniać swobodę ruchów. Zazwyczaj wykonane są z lekkich, elastycznych materiałów, które dobrze dopasowują się do ciała, a jednocześnie umożliwiają swobodę ruchu. W cieplejsze dni popularne są także spodenki golfowe, które powinny sięgać tuż nad kolano. 

Buty golfowe są równie ważne, co reszta stroju. Muszą zapewniać dobrą przyczepność i stabilność, szczególnie na nierównym terenie pola golfowego. Współczesne buty golfowe łączą w sobie funkcjonalność obuwia sportowego z eleganckim wyglądem. Większość modeli wyposażona jest w system mocowania kolców lub specjalne podeszwy, które zapewniają przyczepność, ale nie uszkadzają trawy. 

Kurtki i swetry golfowe są niezbędne w chłodniejsze dni. Powinny być lekkie i nie krępować ruchów, a zarazem zapewniać odpowiednią ochronę przed zimnem i wiatrem. Materiały, z których są wykonane, często są wodoodporne i oddychające, co jest ważne w zmiennej pogodzie. 

Czapki golfowe lub wizjerki chronią oczy przed słońcem i poprawiają widoczność podczas gry. Są nie tylko praktycznym, ale i stylowym dodatkiem do stroju golfowego. 

 

Rozwiń opis Zwiń opis