Wędkarstwo spławikowe: nowoczesny sprzęt i zestawy na Sportano.pl
Jeśli potrzebujesz wyciszenia, relaksu i towarzystwa natury – wędkarstwo jest dla Ciebie. Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z wędką dzięki ciągle rozwijającym się technologiom sprzętu wędkarskiego. Na Sportano.pl znajdziesz sprzęt dopasowany zarówno do potrzeb amatora, jak i profesjonalisty. Znajdujące się w ofercie zestawy od czołowych producentów, takich jak Milo, Delphin, Browning czy Sensas zapewnią Ci połów na najwyższym poziomie. Ze Sportano.pl masz pewność, że łowisz z najlepszymi!
Profesjonalny sprzęt do wędkarstwa spławikowego
Każde wyjście na ryby wymaga odpowiedniego przygotowania. Zależnie od wybranego stylu różni się też sprzęt, który należy ze sobą zabrać. Wędkowanie to nie tylko kij. Potrzebne będą Ci akcesoria takie jak przynęta spławikowa, odpowiednio dobrana żyłka, kołowrotek, haczyki czy pokrowiec, dzięki któremu łatwo Ci będzie przenieść wszystkie wymienione elementy potrzebne do wędkarstwa spławikowego.
Wędka do wędkarstwa spławikowego
Wędkarstwo spławikowe to jedna z najpopularniejszych metod wędkarstwa w Polsce. Polega ona na używaniu spławika jako narzędzia sygnalizującego branie. To on informuje wędkarza czy na jego haczyku coś się znalazło. Zależnie od wybranej metody i typu łowiska może być przelotowy lub stały oraz posiadać różny kształt. Ze względu na rodzaj stosowanej wędki spławikowej odróżniamy następujące metody połowu na spławik: match (metoda angielska), bolońska oraz na bata/tyczkę.
Metoda angielska wymaga tzw. wędki odległościówki, która jest wystarczająco długa, by łowić z brzegu lub łódki. Długość takiej wędki przeważnie wynosi 3,6, 3,8 lub 4,2 metra, a sama wędka składa się z trzech części. Dodatkowo w metodzie angielskiej potrzebny jest odpowiedni kołowrotek spławikowy o płytkiej szpuli, który znacznie ułatwi dalekie rzuty. Jest to metoda, którą praktykuje się w wodach stałych lub o małych prądach. Lekkie i wytrzymałe odległościówki wykonane z włókna węglowego oferuje znany na rynku producent wędek Sensas.
Metoda bolońska wymaga wędki o długości od 4 do 8 metrów. Długość takiego wędziska należy dobrać zależnie od głębokości akwenu. Bolonka, jak potocznie nazywana jest wędka używana do połowu tą metodą, jest wędką teleskopową składającą się z mniejszych części. Wykonane z włókna węglowego teleskopowe bolonki oferuje firma Milo. Wędka charakteryzuje się małymi przelotkami i podobnie jak w metodzie angielskiej wymaga niewielkich rozmiarów kołowrotka.
Połów tyczką lub batem nie wymaga od wędkarza kołowrotka, a wędki stosowane w tych metodach osiągają długości od 3 do 16 metrów. Wędki te muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów jak włókno węglowe.
Podstawowy zestaw do wędkarstwa spławikowego
Z czego składa się dobry zestaw do wędkarstwa spławikowego? Przede wszystkim z odpowiednio dobranego wędziska i pasującego kołowrotka. Kołowrotki wybiera się na podstawie ich pojemności tj. długości żyłki, jaką możemy nawinąć na urządzenie. Kolejnym elementem jest żyłka spławikowa. W wędkarstwie spławikowym im żyłka cieńsza, tym lepsza. Jedynym wyjątkiem są te używane do tzw. matcha, czyli metody angielskiej, gdzie stosuje się produkty o grubości maksymalnie 0,26 milimetra. Na rynku można spotkać żyłki tonące i pływające, z czego te drugie są stosowane jedynie do bolonki. Przy żyłce w wędkarstwie spławikowym należy pamiętać, żeby wybierać takie bez pamięci oraz mało rozciągliwe. Do zestawu warto dołączyć poza spławikiem: stopery, agrafki z krętlikiem oraz śruciny ołowiane do wyważania spławika.
Wędkarstwo spławikowe – spławik to podstawa
Na rynku można spotkać się z dwoma rodzajami spławików – przelotowymi oraz stałymi. Przy stosowaniu tego rodzaju spławików przydatne są stopery oraz ciężarki. Spławiki stałe nie przesuwają się na żyłce i świetnie sprawdzą się na płytszych wodach. Idealnie się sprawdzą do połowu tyczką lub batem, gdzie montowane są za pomocą rurek z silikonu, dzięki czemu są bardzo precyzyjne do łowienia wyczynowego. Przelotowe stosowane są w matchówce i mocowane za pomocą krętlika z agrafką.