Kamery sportowe na Sportano.pl
Wakacyjne wyjazdy w góry, zimowe szusowanie na nartach czy nurkowanie w oceanie tworzą piękne wspomnienia na wiele lat. Aby przeżyte chwile pozostały niezapomniane, warto je utrwalić. W Sportano znajdziesz najlepsze kamery sportowe od cenionych marek. Oferta sklepu to nie tylko urządzenia, ale także szeroki wybór akcesoriów, takich jak uchwyty, statywy, pasy biodrowe, mocowania na kask i ładowarki do akumulatorów. W bogatym asortymencie Sportano.pl znajdziesz najlepsze dodatki do najlepszych kamer.
Kamera sportowa: dlaczego warto ją mieć?
Nieodłączny dziś smartfon jest urządzeniem, dzięki któremu kręcenie filmów jest na wyciągnięcie ręki. Nie zawsze jednak nagrywanie nim będzie wygodne – lub nawet możliwe. Wówczas z pomocą przychodzi kamera sportowa: urządzenie, które przyda się miłośnikom różnych aktywności fizycznych.
Gdzie sprawdzi się kamera sportowa? Choćby na stoku. Możliwość nagrywania swojego zjazdu kamerą przymocowaną na kasku narciarskim to doskonała pamiątka z zimowego wyjazdu. Wideo nakręcone z takiej perspektywy pozwoli jeszcze raz przeżyć te chwile – niemal tak samo, jak na żywo.
Również miłośnicy nurkowania docenią zastosowania, jakie daje kamera sportowa. Wodoszczelna konstrukcja tego typu urządzeń chroni czułą elektronikę, umożliwiając rejestrację podwodnego świata. Zainteresować się tym sprzętem mogą więc osoby, które planują np. wycieczkę do tropikalnego kraju i wykupienie kursu nurkowania.
Sporty wodne to jednak nie tylko nurkowanie. Z funkcjonalności kamery sportowej skorzystają także surferzy. Odpowiednie przymocowanie urządzenia do głowy lub klatki piersiowej zapewni swobodę ruchów, a sama kamera zarejestruje najlepsze momenty spędzone na morskich falach.
Kamera sportowa na głowę lub kask to dobry wybór także dla miłośników innego rodzaju desek. Dzięki takiemu sprzętowi swoje triki uwiecznić mogą osoby jeżdżące na deskorolce. Innym przykładem zastosowania kamery sportowej w mieście jest jazda na rolkach lub wrotkach.
Czy to w mieście, czy poza nim, z kamery sportowej skorzystać mogą także rowerzyści. Pozostając zaś przy eksploracji natury, nie sposób nie wspomnieć o wycieczkach górskich i survivalu. Możliwość nagrywania bez użycia rąk docenią także pasjonaci wspinaczki.
Jaką kamerę sportową wybrać? Funkcje i parametry
Urządzenie wykorzystywane w terenie, nierzadko daleko od dostępu do gniazdka elektrycznego, nie sprawiać kłopotów przy ładowaniu. Bateria do kamery sportowej powinna mieć więc jak największą pojemność. Wybierając się daleko w góry lub las, dobrze jest wyposażyć się również w zapasowe akumulatory.
Szerokość kąta nagrywania to jedna z tych cech, które wpływają na finalny kształt nagrania. Najlepsza kamera sportowa to taka, która umożliwia kręcenie filmów o kącie nawet 170 stopni. Osoby, dla których to zbyt mało, mogą pokusić się o zakup kamery nagrywającej w 360 stopniach.
Rozdzielczość to również jeden z parametrów, który decyduje o satysfakcji z zakupu. Najlepsza będzie kamera sportowa 4K przy minimum 60 klatkach na sekundę (FPS). Dzięki niej nagrania odtwarzane później np. na nowoczesnym telewizorze zachwycą bogactwem szczegółów i płynnością obrazu.
Dobierając kamerę, warto sprawdzić, jakie moduły komunikacji posiada dana kamera sportowa. Dzięki Bluetooth możliwe jest połączenie np. ze smartfonem pozwalające na błyskawiczną edycję wideo. Przydatne jest także Wi-Fi umożliwiające zgrywanie filmu wprost z kamery do chmury lub na dysk komputera.
Najlepsze kamery sportowe dla aktywnych
Powyższe elementy specyfikacji, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, są ważne niezależnie od przyszłego zastosowania kamery. Pozostałe należy dobrać pod kątem uprawianej aktywności fizycznej.
Kamery sportowe dla narciarzy, surferów i do sportów ekstremalnych
Dla osób uprawiających tego rodzaju sporty dobra będzie kamera sportowa ze stabilizacją obrazu. Nagranie nawet w najlepszej rozdzielczości nie będzie bowiem użyteczne, gdy obraz będzie niewyraźny wskutek wstrząsów. Najlepsze filmy wykona kamera sportowa z optyczną stabilizacją obrazu, w mniejszym stopniu pomaga także stabilizacja elektroniczna.
Kamery sportowe dla nurków
Bardzo ważnym elementem specyfikacji kamery sportowej jest odporność na upadki oraz działanie wody. Wykorzystywane w różnych warunkach urządzenie powinno mieć poświadczający jego wytrzymałość certyfikat. Wybierając kamerę sportową, należy zwrócić uwagę na oznaczenia takie jak IP67, IP68, IPX7 i inne, które gwarantują, że sprzęt nie zepsuje się po zamoczeniu lub wyślizgnięciu się rąk.
Kamery sportowe dla biegaczy i rowerzystów
Szybka jazda rowerem po bezdrożach czy bieganie wymagają obiektywu nagrywającego w jak największej liczbie FPS (klatek na sekundę). Im więcej kamera nagrywa, tym bardziej wideo jest płynne, a co za tym idzie – po prostu przyjemne dla oka. Kamery sportowe nagrywają zwykle w 30 lub 60 FPS. Istnieją także modele rejestrujące obraz w 120 FPS.
Akcesoria i dodatki do kamer sportowych
W wielu scenariuszach użycia przydatne, a często też konieczne okazują się dodatkowe elementy wyposażenia. Akcesoria do kamery sportowej niwelują konieczność trzymania jej w rękach, co zwiększa bezpieczeństwo użytkownika.
Uchwyt do kamery sportowej
Zamocowanie urządzenia do kierownicy to gadżet, który przyda się przede wszystkim rowerzystom i osobom jeżdżącym na quadach. Wśród kamer sportowych dostępne są także takie, które mogą nagrywać zapętlone wideo. Takie modele można wykorzystać także w charakterze wideorejestratora samochodowego.
Szelki do kamery sportowej
Uniwersalne akcesorium, z którego skorzystać może każdy. Szczególnie przyda się tym osobom, które uprawiają sport bez kasku. Zakup szelek mogą więc rozważyć m.in. surferzy.
Statyw do kamery sportowej
Statywy i gimbale przydają się wszędzie tam, gdzie można sobie pozwolić na chwilę wytchnienia. Statyw to dobry wybór np. dla deskorolkarzy, którzy dzięki temu mogą płynnie nagrywać swoje triki. Gimbal sprawdzi się zaś wtedy, gdy chce się zrobić relację lub wideobloga ze swojej wycieczki.