Steppery w ofercie sklepu Sportano: urozmaicony trening w domu!
Intensywne odwzorowywanie ruchu wchodzenia po schodach przy użyciu steppera to doskonały sposób na trening wytrzymałościowy oraz wymodelowanie dolnych partii ciała. W ofercie Sportano znajdziesz kompaktowe oraz solidne steppery skośne i proste od czołowych producentów sprzętu cardio oraz na siłownie, m.in. HMS czy Spokey.
Regularne ćwiczenia na stepperze. Zalety i efekty
To niepozornych rozmiarów urządzenie do ćwiczeń przypominających wchodzenie po schodach daje znakomite efekty w poprawie wydolności oddechowej i krążeniowej. Warto się bliżej przyjrzeć stepperowi, jeśli zależy Ci na pozbyciu się nadwagi lub wzmocnieniu i wyrzeźbieniu pośladków, ud oraz łydek. Stepper można wykorzystać także jako część rozgrzewki przed treningiem siłowym czy funkcjonalnym.
Niewątpliwą zaletą steppera jest to, że w porównaniu do tradycyjnego wchodzenia lub wbiegania po schodach zbytnio nie obciąża stawów oraz kręgosłupa, dlatego jest dobrą formą aktywności dla osób starszych czy w trakcie rehabilitacji. Ćwicząc na stepperze regularnie (np. 3 razy w tygodniu po 30 minut) oraz w prawidłowy sposób pomożesz wzmocnić odcinek lędźwiowy kręgosłupa, co przełoży się na zmniejszenie bólu i dolegliwości związanych np. długotrwałym siedzeniem w niewłaściwej pozycji.
Stepper powinien znaleźć się na liście zakupowej osób, które chcą stworzyć domową siłownię na małym metrażu lub poszukują sprzętu, który z łatwością można schować lub transportować (opcja wykonania treningu na zewnątrz: w ogrodzie, parku, itp.)
Jaki stepper do domu? Poradnik
Kupując stepper do domu, zastanów się, do jakiego rodzaju ćwiczeń będziesz go wykorzystywać (np. intensywne cardio, trening modelujący wyłącznie dolne partie ciała, trening angażujący ramiona, jako element rozgrzewki) oraz jaki cel z jego pomocą chcesz osiągnąć. Dla zróżnicowanego treningu przyda się model z regulacją oporu, a precyzyjne wyniki (liczba kroków na minutę, czas, spalone kalorie, odliczanie kroków czy tętno) pomoże kontrolować wyświetlacz LCD. Istotnym aspektem przy zakupie steppera jest jego nośność, czyli maksymalny waga użytkownika oraz rodzaj oporu (hydrauliczny – zależy od siły nacisku na pedał oraz tempa lub siłowniki – poprzez skok pedała masz wrażenie, że opór rośnie lub maleje).
Stepper prosty
Ten rodzaj steppera najbardziej odwzorowuje ruch podobny do wchodzenia po schodach/marszu, czyli góra-dół. Stepper prosty jest dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, w trakcie rehabilitacji (należy skonsultować z lekarzem), z nadwagą oraz chcących popracować nad kondycją i lepszym samopoczuciem.
Stepper skośny
Stepper skośny, nazywany zamiennie skrętnym, poprzez pozorowanie ruchu jak przy jeździe na łyżwach/rolkach, mocno angażuje skośne mięśnie brzucha i przywodziciele (mięśnie po wewnętrznej stronie ud) oraz nadaje się do intensywnych ćwiczeń. W tym przypadku ruch odbywa się również na boki. Zwróć uwagę na to, aby stepper skośny posiadał antypoślizgowe, wygodne pedały.
Stepper z linkami
Stepper z linkami będzie dla Ciebie odpowiedni, jeśli lubisz intensywny wysiłek i chcesz zrobić bardziej ogólnorozwojowy trening. Linka oporowa pozwala na pracę górnych partii ciała oraz wzmocnienie mięśni posturalnych.
Stepper z kolumną
Ta wersja steppera jest doskonała dla osób początkujących, mających problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacją oraz przy długotrwałych treningach. Kolumna służy jako oparcie, co pomaga w utrzymaniu stabilnej pozycji, jak również odciąża dolne partie ciała. Warto wybrać stepper z odczepianą kolumną, który daje więcej opcji urozmaicenia treningu oraz jest łatwiejszy w przechowywaniu.