Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Gryfy

Gryf – wybierz właściwy model w sklepie sportowym Sportano  

Olimpijski, łamany a może prosty? W kategorii Gryfy na Sportano dostępny jest bogaty wybór sprzętu z wysokiej jakości materiałów, z którym wykonasz zróżnicowany trening, poprawisz siłę mięśni oraz ich wygląd. Sprawdzą się zarówno u osoby, która uczy się poprawnej techniki ćwiczeń siłowych, jak i u trójboistów czy kulturystów.  

Łamany, prosty lub olimpijski – jak wybrać właściwy gryf i na co zwracać uwagę podczas zakupów?  

Najlepiej wybrać gryf chromowany, ze stali hartowanej lub żeliwa – są to solidne i wytrzymałe materiały, odporne na korozję i uszkodzenia (np. porysowanie). Jeśli chodzi o konstrukcję, wyróżniamy gryfy proste, łamane, krótkie i kratownicę. Wybór odpowiedniego modelu powinien być podyktowany stopniem wytrenowania, partią ciała, na której chcesz się skupić i celem, jaki ma przynieść trening siłowy. 

Gryf prosty 

Uniwersalny pręt o szerokim zastosowaniu, w którym obciążenie w postaci talerzy (o różnej wadze) zakłada się symetrycznie i zabezpiecza zaciskiem. Gryf prosty daje szerokie pole do popisu, ponieważ można go stosować zarówno do ćwiczeń na nogi, klatkę piersiową, biceps czy triceps (np. do przysiadu, martwego ciągu, podrzutu, wyciskania w pozycji leżącej, wiosłowania w opadzie czy uginania przedramion). 

Gryf łamany 

Gryf łamany jest krótszy niż wersja prosta i bardziej wygięty. Dzieli się na mocniej łamany - zapewnia wysoką intensywność ćwiczeń lub słabiej łamany – mało obciąża nadgarstki. Jego konstrukcja umożliwia anatomiczne ułożenie rąk przez co jest bezpieczniejszy dla nadgarstków (chroni przed ich przeciążeniem), dlatego zaleca się go osobom początkujących, jak również mających problemy z tą częścią kończyny górnej. Gryf łamany jest używany głównie do ćwiczeń na biceps i triceps. 

Gryf krótki 

Ten rodzaj gryfu wykorzystuje się do zakładania hantli. Pozwala wykonać wszechstronny trening na bicepsy i tricepsy, a także mięśnie przedramion, barków, pleców oraz klatki piersiowej. 

Kratownica 

Gryf o konstrukcji kratownicy umożliwia ćwiczenia z zastosowaniem nietypowych chwytów, np. uginanie przedramion w chwycie młotkowym czy wyizolowanie konkretnej grupy mięśni. Wykorzystywany głównie do poprawy siły i rozbudowy bicepsa oraz tricepsu. Idealnie sprawdzi się przy długim stażu treningowym. 

Gryf olimpijski 

Ma większą średnicę od pozostałych – 50 mm, co przekłada się na treningi z solidnym obciążeniem. Gryf olimpijski może być damski (długość 210 cm i waga 15 kg) lub męski (długość 220 cm i waga 20 kg). 

Wymiary i waga gryfu – jak dobrać je właściwie?  

Aby gryf spełniał swoje zadanie, musi posiadać odpowiednie wymiary i wagę. Najlepiej sięgać po sprzęt, który ma co najmniej 30 mm średnicy. Przy mniejszej średnicy chwyt jest mało komfortowy, a i sam gryf jest mniej wytrzymały (zwłaszcza przy stosowaniu dużych ciężarów). Z kolei zbyt duża średnica może być problematyczne przy utrzymaniu stabilności chwytu. 

Długość gryfu uzależniona jest od indywidualnych potrzeb i celów treningowych. Gryf krótki (120 lub 150 cm) używa się głównie do ćwiczeń, gdzie ruch jest szybki lub potrzebne jest mniejsze obciążenie (np. przy wykrokach ze sztangą na barkach, przy uginaniu ramion).  Długi gryf (180 lub 220 cm) daje więcej możliwości w zakresie np. uchwytu (można ustawiać różną szerokość) czy pozycji (np. w leżącej, siedzącej lub w przysiadzie). Pozwala też założyć większe obciążenia, co jest ważne, gdy zależy Ci na progresie i bardziej zaawansowanych ćwiczeniach.  

Jeśli chodzi o dobór wagi gryfu, to również uzależnione jest to od ćwiczącego. Przy 1-2 ostatnich powtórzeniach w serii czujesz, że ruch przychodzi Tobie z łatwością? Powinieneś zastosować większe obciążenie. I odwrotnie, gdy nie jesteś w stanie wykonać kolejnych powtórzeń, to znaczy, że ciężar jest zbyt duży i przekracza Twoje możliwości. 
 
Na Sportano dostępny jest duży wybór solidnych gryfów, dzięki czemu niezależnie od stopnia wytrenowania dobierzesz do siebie odpowiedni model. 

Rozwiń opis Zwiń opis