Jaką bieżnię do domu wybrać? Najlepsze ciche bieżnie elektryczne, składane i mini
Utrzymywanie dobrej ogólnej sprawności czy formy biegowej nie musi być uzależnione od dostępności sprzętu na siłowni i warunków pogodowych. Jeśli posiadasz wolne miejsce w domowym zaciszu i szukasz sprawdzonego sprzętu, zobacz nasze propozycje cichych bieżni elektrycznych, tanich modeli mechanicznych i opcji składanych. Dowiedz się, jakiego rodzaju bieżnię wybrać ze Sportano.pl.
Bieżnia do domu: dlaczego warto kupić?
Niewątpliwą zaletą posiadania bieżni w domu jest jej dostępność – trenujesz kiedy możesz i jak długo chcesz. Znikają kwestie związane z planowaniem treningu w godzinach niskiego obłożenia na siłowni oraz dojazdami. Co ważne, kupujesz sprzęt skrojony na miarę Twoich oczekiwań - o budowie, mechanizmie działania i z funkcjami, które są dopasowane do stopnia wytrenowania, a przy tym niezbędne do uzyskiwania konkretnych wyników.
Bieżnia domowa to doskonały sposób na wyrobienie w sobie nawyku regularnego treningu, co przełoży się na lepszą wydolność krążeniowo-oddechową oraz wytrzymałość, pozwoli pozbyć się nadprogramowych kilogramów i wymodelować sylwetkę (w połączeniu z odpowiednim odżywianiem i treningiem siłowym) czy wzmocni układ mięśniowy i kostny. Zaobserwujesz u siebie poprawę koncentracji, pamięci oraz samopoczucia (ćwiczenia zwiększają poziom m.in.: dopaminy i serotoniny, czyli tzw. hormonów szczęścia). Bieganie w domowych warunkach dobrze zastąpi trening w terenie, co docenisz, jeśli jesteś osobą początkującą, zapracowaną lub borykasz się z problemami ze stawami. Pas bieżni lepiej amortyzuje uderzenia stopy niż twarde i nierówne podłoże, a to zmniejsza ryzyko przeciążeń czy urazów stóp, stawów: skokowego, kolanowego i biodrowego, a także kręgosłupa.
Zakup bieżni do domu – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Wybierając bieżnię do domu, sprawdź takie parametry, jak:
- moc (oznaczona skrótem KM lub HP),
- rodzaj mechanizmu (elektryczny, mechaniczny),
- zakresy prędkości,
- ilość programów treningowych,
- możliwość regulacji kąta nachylenia pasa,
- wyświetlacz,
- nośność (maksymalna waga użytkownika).
Dobrze, aby maszyna była wyposażona w sensory dotykowe do pomiaru tętna, miejsce na bidon/butelkę, wbudowany wentylator czy opcję złożenia do pionu (istotne, jeśli masz mało miejsca do zagospodarowania).
Czas spędzony na domowej bieżni pozwolą lepiej wykorzystać takie udogodnienia, jak: uchwyt na telefon/tablet, wejście AUX czy łączność z Bluetooth. Dzięki nim możesz wzbogacić trening o wizualizację tras, słuchanie muzyki, oglądanie serialu lub filmu czy połączyć się z aplikacją mobilną, która śledzi Twoje aktywności fizyczne i zbiera dane potrzebne do tworzenia konkretnych planów treningowych. Świetnym dodatkiem będzie też port USB umożliwiający ładowanie urządzeń mobilnych.
Moc bieżni i zakresy prędkości
To, jaką moc bieżni wybierzesz, zależy od stopnia wytrenowania oraz celów. Jeśli jesteś początkującym biegaczem, Twoim priorytetem jest utarta wagi lub maszyna ma służyć głównie do ćwiczeń wytrzymałościowych czy o niskiej intensywności (np. marsz, jogging), dobrym rozwiązaniem będzie model o mocy ciągłej 2 KM. Jesteś maratończykiem, triathlonistą lub zależy Ci na możliwości zrobienia treningu o wysokiej intensywności? W tym przypadku postaw na bieżnię o dużej mocy np. 3 KM. Im wyższa moc silnika maszyny, tym większa prędkość biegu. Na początek wystarczy zakres do 12 km/h, a dla profesjonalistów sprawdzi się model pozwalający biegać z prędkością np. 18 km/h czy 22 km/h.
Mechanizm elektryczny lub mechaniczny
Mechaniczna bieżnia to prosty mechanizm napędzany siłą mięśni ćwiczącego. Oznacza to tyle, że im mocniej i szybciej będzie maszerować lub biegać, tym pas będzie poruszał się z większą prędkością. Ten typ sprzętu cardio często posiada komputer zasilany bateriami.
Z kolei bieżnia elektryczna posiada silnik, który po uruchomieniu maszyny oraz wybraniu konkretnego programu treningowego, uruchamia się automatycznie i pracuje zgodnie z określonymi założeniami. Ze względu na zaawansowany komputer, ten sprzęt wymaga podłączenia do sieci elektrycznej.
Ilość programów treningowych
Bieżnie elektryczne posiadają wbudowane programy treningowe pozwalające różnicować intensywność ćwiczeń – od marszu i joggingu, przez dłuższe wybieganie po interwały czy symulację biegów górskich, dzięki czemu bez problemu dopasujesz poziom wysiłku do swoich możliwości. Im więcej programów, tym masz szersze pole manewru przy budowaniu planu treningowego. Wśród nich możesz znaleźć opcję interwałów, modelowania pośladków, treningu górskiego, spalania tkanki tłuszczowej, itp. Dla zaawansowanych użytkowników przyda się opcja stworzenia własnych rozpisek ćwiczeń.
Szerokości i długość pasa bieżni oraz regulacja kąta nachylenia
Wymiary pasa bieżni należy dobierać do wzrostu i postury użytkownika – im jesteś wyższy, tym szerszy i dłuższy powinien być pas i odwrotnie. Dość uniwersalnym rozwiązaniem jest pas o szerokości 45 cm i długości 140 cm (dla wzrostu od 170 - 190 cm). Możliwość regulacji kąta nachylenia pasa bieżni pozwala imitować różnego rodzaju trening – od biegu po płaskim terenie po bieg pod górkę, a tym samym zmieniać trudność wysiłku.
Wyświetlacz
Ekran wbudowany w bieżnię pozwala na bieżąco kontrolować parametry podejmowanego wysiłku, w tym czas, dystans, tempo, puls, spalone kalorie czy kąt nachylenia. Zwróć uwagę na jego czytelność, umieszczenie (bez konieczności pochylania się do sprawdzenia wskaźników) i łatwy dostęp do najważniejszych funkcjonalności.
Nośność
Przy zakupie bieżni do domu, zwróć uwagę na taki parametr, jak nośność inaczej maksymalne obciążenie lub maksymalną wagę użytkownika. Podawana jest w kilogramach i mieści się w przedziałach od 90 do 180 kg. Jeśli ze sprzętu będzie korzystać kilka osób o różnej wadze lub zamierzasz ćwiczyć z dodatkowym obciążeniem, nośność powinna być większa. Przełoży się to na żywotność bieżni oraz jej prawidłowe funkcjonowanie.
Rodzaje bieżni domowych: jaką wybrać?
Wybór odpowiedniej bieżni do domu determinują też takie czynniki, jak: cicha praca mechanizmu bieżni, możliwość złożenia do małych rozmiarów czy niska cena. Dowiedz się, które marki mają w swoim asortymencie sprzęt o konkretnych właściwościach.
Cicha bieżnia do domu
Jeśli ze względu na małe dziecko lub mieszkanie w bloku zależy Ci na cichej bieżni, to wybierz UrboGym V680 z 12 programami treningowymi, 3 poziomami regulacji kąta nachylenia pasa oraz prędkością do 16 km/h. Model wyposażono w funkcję Physical Test (FAT) do ustawiania spersonalizowanych parametrów (ze względu na płeć, wiek, wagę i wzrost), sensory pulsu na uchwytach, wbudowane głośniki, wejście USB i AUX, komputer z czytelnym wyświetlaczem LCD oraz kółka transportowe do łatwego przemieszczania. Jej nośność wynosi do 140 kg.
Bieżnia elektryczna składana
Zależy Ci na dobrych parametrach, a jednocześnie szukasz bieżni elektrycznej składanej? Postaw na Kettler Alpha Run 200. Ten sprzęt cardio łatwo złożysz, dzięki szybkiej i bezpiecznej funkcji Soft Drop. Bieżnia posiada 27 trybów pracy, szeroki pas biegowy z amortyzacją Kettler Energy Deck i systemem automatycznej regulacji nachylenia (do 12%), sensory pulsu i możliwość rozpędzania do 16 km/h. Wbudowany głośnik integruje się z telefonem za pomocą Bluetooth, a czytelny ekran LCD wyświetla: czas, prędkość, dystans, kąt nachylenia, tętno i kalorie.
Mini bieżnia domowa
Mało miejsca na bieżnię to nie problem w przypadku Spokey Even, elektrycznej bieżni o kompaktowych rozmiarach, którą dzięki konstrukcji XPLACE można złożyć w pionie i poziomie. Model świetnie sprawdzi się u osób początkujących lub starszych – oferuje prędkość do 6 km/h (regulacja za pomocą pilota), silnik o mocy 0,6-1,5 KM i wyświetlacz na przednim panelu. Dzięki łączności Bluetooth można ją zintegrować z aplikacją GFIT i śledzić na bieżąco postępy. Maksymalna dopuszczalna waga użytkownika wynosi do 90 kg.
Tania bieżnia do domu
Niska cena nie musi wiązać się ze słabszą jakością, co pokazuje bieżnia UrboGym V450 z 12 programami do biegu lub marszu w tempie do 10 km/h, antypoślizgowym pasem, sensorycznymi uchwytami, magnetycznym klucze i ekranem LCD wyświetlającym takie parametry treningu, jak: czas, prędkość, spalone kalorie, tętno czy dystans. Moc stała tego modelu wynosi 1 KM.
Ile kosztuje bieżnia domowa? Zakres cen
Ceny bieżni na użytek domowy wahają się od tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych. W znacznej mierze ten parametr wynika z mechanizmu działania, mocy oraz ilości opcji wbudowanych w dany model. Im mocniejszy jest sprzęt, im więcej zaawansowanych funkcjonalności oferuje, tym cena zwykle jest wyższa. Nie brakuje jednak bieżni domowych o świetnych parametrach w dobrej cenie.
Dysponujesz niewielkim budżetem, ale zależy Ci na dobrej jakości bieżni? Sprawdź ofertę marki Spokey (model Luna, Even+ czy Even Home) lub UrboGym (np. V550M), których cena mieści się w przedziale 1000-1800 zł.
Zależy Ci na profesjonalnym sprzęcie i masz środki rzędu 3 do 6 tys. zł? Zainteresuj się bieżniami elektrycznymi marek: Schwinn (np. 510T), Kettler (np. Axos Sprinter 2.0), HMS Premium (np. Be5856) czy York Fitness (T451G).