Pianki do pływania: niezastąpiony sprzęt do wody na Sportano.pl
Uprawiasz windesurfing czy kitesurfing, a może stawiasz pierwsze kroki w snorkelingu i stoisz przed wyborem odpowiedniej pianki do pływania? W sklepie sportowym Sportano.pl dostępny jest bogaty asortyment kombinezonów do wody i innych akcesoriów neoprenowych wyprodukowanych przed renomowane marki cenione przez profesjonalistów oraz amatorów sportów wodnych na całym świecie, m.in.: JOBE, Billabong, Quiksilver czy Roxy.
Rodzaje pianek do pływania
Pianka do pływania pełni przede wszystkim rolę ochronną – doskonale izoluje ciało przed zimną wodą, gwarantując wysoki komfort cieplny. Zapewnia też lepszą wyporność, co przekłada się na pewniejsze i szybsze ruchy oraz chroni przed promieniowaniem UV i wiatrem. Aby dopasować ją optymalnie do siebie i swoich potrzeb, poznaj najważniejsze rodzaje pianek do pływania, który wynika m.in. z kroju, umieszczenia zamka czy rodzaju szwów.
Hooded fullsuit, fullsuit, long John lub shorty
Hooded fullsuit to pianka do pływania w formie pełnego kombinezonu, który ma kaptur, długie rękawy oraz nogawki. Świetnie sprawdza się w wodach o bardzo niskiej temperaturze. Model fullsuit to zabudowany skafander pozbawiony kaptura. Pianki tzw. „long John” mają długie nogawki, ale są pozbawione rękawów dając dużą swobodę ruchów ramion. Dobrze sprawdzą się w cieplejsze okresach roku oraz dla triathlonistów. Na lato oraz ciepłe akweny z wodą mającą więcej niż 25°C świetnym wyborem będzie pianka do wody typu shorty/shortie z krótkim rękawem oraz krótkimi nogawkami o grubości 2-3 mm.
Front zip lub back zip
Pianka do pływania z zamkiem z przodu (front zip) jest szczelniejsza i daje większy komfort cieplny. Opcja z zamkiem umieszczonym na plechach (back zip) jest łatwiejsza w zakładaniu i ściąganiu, ale jej właściwości termiczne są nieco mniejsze. Na rynku dostępna jest również opcja zipless – bez suwaka, lub chest zip – z krótkim zamkiem na klatce piersiowej.
Poradnik: Jaką piankę do pływania wybrać?
Zanim sięgniesz po konkretny model pianki do pływania, zastanów się jak często i w jakich warunkach będziesz z niej korzystać. Jeśli pływasz przez cały rok, wybierz dwa modele – cieńszy na cieplejszą pogodę oraz grubszy na zimniejsze okresy.
Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących zakupu pianki do pływania jest jej grubość, która warunkuje stopień izolacji termicznej. Na rynku dostępne są pianki mające od 2 do 7 mm. Generalnie, im grubszy materiał, tym wyższa ochrona przed zimnem. Dobór tego parametru zależy też od pory roku – na zimę najlepsza będzie grubość 6-7 mm, na jesień 4-5 mm, na lato 2 mm, a na wiosnę 2-4 mm. Przy zakupie spotkasz się z podwójnym parametrem, np. 5/4 mm. Oznacza to, że materiał na tułowiu ma grubość 5 mm, a na rękawach i nogawkach 4 mm. Taki krój pozwala odpowiednio chronić ciało przed zimnem, a zarazem dawać swobodę ruchu kończynom.
Wybierając piankę do pływania należy zwrócić uwagę na właściwy rozmiar. Zbyt luźna będzie niefunkcjonalna ponieważ spowoduje duży przepływ wody i większe wychłodzenie organizmu, z kolei za ciasna będzie krępować ruchy, powodować otarcia i utrudniać właściwe krążenie krwi. Warto dodać, że pianka po kilku sesjach delikatnie się rozciągnie. Niektóre modele mają oznaczenie S (short) lub T (tall), co pozwala na lepsze dopasowanie do wzrostu i budowy ciała.
Dobierając kombinezon do wody, postaw na model dedykowany danej płci. Pianka do pływania damska może mieć np. krzyżową konstrukcję na plechach (crossbody) i anatomiczny krój odpowiednio dopasowujący się do kobiecej sylwetki. Z kolei dziecięca pianka do pływania może posiadać dodatkowe wzmocnienia w obrębie kolan.
Wybierając piankę do pływania, zwróć uwagę na szwy – najlepiej, aby były ukryte/„ślepe” (nie widać ich na zewnętrznej stronie materiału) i płaskie.
Poprawnie dobrana pianka do sportów wodnych po założeniu daje wrażenie „drugiej skóry”, a na jej powierzchni nie tworzą się żadne fałdy.
Na Sportano.pl znajdziesz wysokiej jakości pianki do pływania, buty neoprenowe oraz inne akcesoria które sprawdzą się na różnych akwenach i do różnych sportów wodnych zarówno u profesjonalistów, jak i osób początkujących.