Naciągi do badmintona – wybierz właściwie ze sklepem Sportano
Wysokiej jakości naciąg do badmintona to podstawa do wykonywania celnych i mocnych odbić lotki. Wykonane z trwałych włókien naciągi dostępne w Sportano spełnią oczekiwania tak początkujących, jak i doświadczonych graczy. Wybierz naciąg dokładnie dopasowany do Twoich potrzeb i wejdź na wyższy poziom rozgrywki razem ze Sportano.
Naciągi do badmintona – czym się różnią i jak wybrać właściwie?
Siatka będąca centralną częścią rakiety, czyli naciąg do badmintona, różni się grubością włókien oraz siłą, z jaką siatkę naciągnięto. W zależności od tych dwóch parametrów zmienia się siła i precyzja uderzenia, a także tłumienie drgań wywołanych odbiciem lotki. Grubość włókien i siła naciągu wpływają również na żywotność siatki.
Naciąg rakiety do badmintona jest tym odporniejszy na przecieranie się i zrywanie im jest grubszy. Z tego powodu, gruby splot polecany jest szczególnie osobom, które dopiero uczą się tej gry. Cieńsze włókna są wrażliwsze na nieprawidłowo wykonywane uderzenia, przez co szybciej ulegają uszkodzeniom i pękają. Zaletą cienkich włókien jest lepsze wyczucie lotki. Jest to powodem, przez który taki naciąg rakiety do badmintona wybierają gracze o wyższym poziomie umiejętności.
Fundamentalne znaczenie ma także siła naciągu rakiety do badmintona. Dolną granicą jest tu 8 kg, a górną – 15 kg. Nie zawsze mocniejszy naciąg przekłada się na zwiększenie siły uderzenia. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku osób, które mają już dobrze opanowaną technikę uderzenia i potrafią nakierować lotkę na tzw. sweet spot. Jest to miejsce w samym środku rakiety, które zapewnia najdokładniejsze, a przy tym mocne uderzenie. Dobra technika uderzenia pozwala zmniejszyć siłę wkładaną w ruch ręką, a co za tym idzie, również redukuje ryzyko kontuzji.
Początkującym graczom poleca się naciąg na poziomie 8-10 kg. Wprawdzie kontrola nad uderzeniem jest wówczas mniejsza, ale za to wyższa jest absorpcja drgań spowodowana odbijaniem lotki. Większa jest też siła, z jaką lotka jest odbijana. W ten sposób nowicjusz unika odruchowego, nadmiernego zwiększania siły uderzenia i możliwego nadwyrężenia ręki objawiającego się zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej, czyli tzw. łokcia tenisisty.
Jak wymienić naciąg w rakiecie do badmintona?
Regularna wymiana naciągu w rakiecie do badmintona jest bardzo ważna. Używany od dłuższego czasu naciąg traci swoje właściwości, pogarszając siłę i precyzję odbić lotki. Ma to także wpływ na zużycie samej rakiety.
Wymianę naciągu powinno się rozważyć zawsze, gdy wyczuje się, że uderzenia lotki nie są odpowiednie. Nie każda osoba, zwłaszcza na początku, ma jednak takie wyczucie. Najlepiej więc zmieniać naciąg co trzy miesiące. Naciąg rakiety do badmintona należy wymienić, nawet gdy nie widać na nim widocznych przetarć. Po takim czasie jest on i tak na tyle zużyty, że nie pozwala na właściwą kontrolę lotki do badmintona.
Co więcej, stary naciąg traci swoją sprężystość, nawet gdy nie jest używany. Z tego powodu producenci oferujący rakiety do badmintona dla profesjonalistów sprzedają je często bez naciągu. Wpływ na jego żywotność ma także wilgotność i temperatura powietrza. Aby naciąg nie kurczył się i rozciągał, rakietę należy przechowywać w termoizolacyjnym futerale i suchym miejscu w temperaturze pokojowej.
Wymiana naciągu w rakiecie możliwa jest w specjalistycznym serwisie, w którym starą siatkę ściąga się maszynowo i zakłada nową. Wprawny serwisant jest w stanie zreperować rakietę w ciągu 30 minut.