Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Konserwacja roweru

Konserwacja – zadbaj o swój rower razem ze sklepem Sportano 

Jeśli chcesz, aby rower służył nie tylko długo, ale również precyzyjnie i bez usterek, należy odpowiednio o niego dbać po każdej dłuższej podróży. Przede wszystkim warto dokładnie go czyścić i pielęgnować, wymieniać zużyte części, a także poddawać konserwacji przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz rdzy. W Sportano posiadamy smary rowerowe, produkty do pielęgnacji roweru oraz zestawy od profesjonalnych marek jak CeramicSpeed, Motorex, Zefal, Topeak, Lezyne, Continental, Blackburn czy Peaty’s.  

Blackburn czy Peaty’s.  Jak dbać o rower? 

Przede wszystkim należy zadbać o czyszczenie roweru ze zbyt dużej ilości brudu, wody czy błota, dlatego warto po każdej przejażdżce dokładnie umyć wszystkie elementy. Do tego najlepiej używać miękkiej szczoteczki, szmatki lub gąbki z odpowiednimi środkami do czyszczenia. Po umyciu, wszystkie części trzeba osuszyć. Oprócz tego należy regularnie smarować rower (głównie linki do hamulców i przerzutek), co zapewni długą żywotność poszczególnych elementów i sprawne działanie wszystkich mechanizmów. Z kolei czyszczenie i smarowanie łańcucha rowerowego to podstawa, gdzie najpierw należy wyczyścić poprzedni smar oraz wszystkie zanieczyszczenia z niego. Najlepiej wybrać do tego specjalny olej do smarowania łańcucha rowerowego, który zawiera odpowiednie substancje, chroniące przed działaniem wilgoci czy ujemnych temperatur. Zużyty łańcuch powinno się również regularnie wymieniać, ponieważ brak wymiany wyciągniętego elementu może powodować uszkodzenie zębatek. Zadbaj o systematyczne przeglądy roweru i wymianę zużytych części napędu oraz hamulców, aby zawsze korzystać z bezpiecznego sprzętu do jazdy. 

Smary rowerowe i inne akcesoria do konserwacji roweru – w co warto się wyposażyć? 

Prawidłowa konserwacja roweru umożliwia ograniczenie jego zniszczenia czy powstania korozji oraz innych uszkodzeń. Jednoślad często ma kontakt z wodą, błotem, kurzem czy różnymi zanieczyszczeniami. Wśród najważniejszych preparatów warto wyposażyć się w smar do pedałów rowerowych, smar do łożysk, oleje do hamulców, smar i oleje do łańcuchów, lekki smar do zębatek przerzutek czy preparaty uniwersalne. Oprócz tego zaopatrz się w środki pielęgnacyjne do hamulców, napędu czy opon, a także odtłuszczacze rowerowe do usuwania pozostałości po starych warstwach preparatów. 

W Sportano oferujemy również zestawy do konserwacji roweru i pielęgnacji jak produkty do naprawy, zestawy kluczy i narzędzi, do naprawy opon oraz czyszczenia roweru.  

Łańcuch rowerowy – jak o niego dbać, jak i czym go smarować? 

Dbanie o łańcuch to podstawa, jeśli chcesz cieszyć się dobrze działającym napędem, a także efektywnością przekazywania energii podczas pedałowania. Przed samym nasmarowaniem łańcucha i jego konserwacją należy dokładnie go umyć ze wszystkich zanieczyszczeń. Nakładanie świeżych produktów na brudne elementy nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nowe środki nie spełnią swojego założenia. Nakładając nowy olej, należy precyzyjnie rozprowadzać preparat po wewnętrznej stronie ogniw, a nie na całej długości i po bokach. 

Z pewnością zastanawiasz się, czym smarować łańcuch rowerowy. Przede wszystkim dostępne są środki dedykowane do tego elementu w rowerze, które mają za zadanie zwiększyć jego żywotność i jednocześnie zredukować tarcie, wyciszając pracę napędu. W ofercie produktów znajdziesz smary do odpowiednich warunków – suchych lub mokrych. Pierwsze produkty z tej kategorii gwarantują odporność na zanieczyszczenia czy kurz, a drugie mają chronić przed szkodliwym działaniem wilgoci. Smary na warunki mokre mogą również być odporne na wycieranie, a niekiedy znajdziesz także produkty o uniwersalnym działaniu.  

Konserwowanie roweru na zimę – podstawowe informacje 

Przed schowaniem roweru na zimę, należy go dokładnie wyczyścić ze wszystkich zanieczyszczeń i smarów. Najlepiej z wykorzystaniem zestawów do czyszczenia i pielęgnacji, a także dedykowanych środków do rowerów. Elementy takie jak łańcuch, tarcze, kasety czy linki hamulców powinny być pozbawione pozostałości po olejach i smarach. Po tym należy dokładnie osuszyć wszystkie elementy i pokryć łańcuch świeżym produktem, nawet uniwersalnym, jeśli nie zamierzasz korzystać z jednośladu w zimę. Podczas konserwacji roweru wyreguluj odpowiednio przerzutki, a także pozostaw powietrze w oponach. Ze wszystkich elektronicznych elementów jak lampki lub licznik, wyjmij baterie, aby się nie rozlały. Można również rozpiąć hamulce oraz ustać przerzutki na najniższych zębatkach. Warto także przechowywać rower, zakrywając go specjalnym pokrowcem, co ochroni elementy przed kurzem i brudem. 

Rozwiń opis Zwiń opis