Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Nurkowanie

Nurkowanie na najwyższym poziomie ze Sportano.pl

Eksploracja podwodnego świata jest tym przyjemniejsza, im bardziej można polegać na ekwipunku. Najlepszy sprzęt do nurkowania dostępny jest w Sportano. Znajdziesz tu płetwy, okulary, maski, fajki, buty i noże. Zanurz się w ofercie Sportano i wybierz najlepszy sprzęt do odkrywania głębin.

Niezbędny sprzęt do nurkowania

Na podstawowy sprzęt do nurkowania składają się płetwy, okulary i maska do nurkowania. W snorkelingu konieczna jest także rurka do oddychania. Zdecydowanie rzadziej wykorzystywana jest ona w scuba divingu, a wcale – we freedivingu.

Płetwy do nurkowania

Płetwa do nurkowania składa się z dwóch części: stopy i pióra. Różnice w ich budowie zależą od typu nurkowania i miejsca, w którym się pływa. Stopy płetw dzielą się na dwa rodzaje. Modele kaloszowe pozwalają na wsunięcie stopy do płetwy. Dzięki takiej konstrukcji nie są potrzebne buty do nurkowania. Kaloszowe płetwy do nurkowania są wykorzystywane przy rekreacyjnym nurkowaniu na niewielkich głębokościach. Płetwy do nurkowania z paskiem są używane do nurkowania także na dużych głębokościach. Paski zapinane są zazwyczaj na zatrzask lub klamrę. Zakłada się je na chroniące stopy buty do nurkowania.


Pióra płetw dobiera się, biorąc pod uwagę ich twardość i budowę. Dla początkujących nurków lepszy będzie model z miękkimi piórami i rozcięciem ułatwiającym poruszanie. Osoby o wyższych umiejętnościach mogą zdecydować się na twardsze i krótsze pióra. Poprawiają one zwrotność, ale wymagają również większego zaangażowania mięśni nóg.

Okulary i maski do nurkowania

Minimum, w które powinien zaopatrzyć się każdy pływak, to bez wątpienia okulary do nurkowania. Najlepiej by ich uszczelka była wykonana z gumy. Z biegiem czasu nie odkształci się tak jak gąbka, a co za tym idzie, nie będzie przepuszczać wody. Okulary do nurkowania sprawdzą się dobrze podczas nurkowania blisko tafli wody.


Lepszą ochronę wzroku daje maska do nurkowania. Nie tylko zapewnia szersze pole widzenia, ale umożliwia wyrównanie ciśnienia wewnątrz dzięki obecności osłony na nos. Przed kontaktem oczu z wodą zapobiegają gumowe uszczelki i szybka. W najlepszych modelach wykorzystuje się trwałe szkło hartowane. Dobra maska do nurkowania (tak jak okulary) powinna mieć też regulowany pasek pozwalający na dokładne dopasowanie jej do głowy.

Fajki do nurkowania

Jednym z najważniejszych parametrów fajki do nurkowania jest jej kształt. Rurka do nurkowania nie powinna mieć żadnych przewężeń utrudniających oddychanie. Aby powietrze mogło być pobierane bez trudu, jej średnica musi wynosić ok. 2 cm. Odpowiednia długość rurki do nurkowania to co najmniej 30 cm.


Przydatne są również zawory. Nie są one jednak elementem obecnym w każdej rurce. Zawór zwrotny ułatwia wylewanie wody z rurki do nurkowania, a labiryntowy utrudnia wlewanie się cieczy do środka. Użyteczne jest też zapięcie, dzięki któremu można połączyć rurkę z maską. Aby mieć pewność, że oba elementy będą do siebie pasować, możesz kupić zestaw do nurkowania.

Pozostałe akcesoria do nurkowania

Osoby, które chciałyby nurkować dłużej i na większych głębokościach, powinny wyposażyć się w buty do nurkowania do płetw z paskiem. Zapobiegają one wychłodzeniu stóp, które mogą szybko tracić ciepło. Wykonywane są one z mającego dobre właściwości termiczne neoprenu.


Grubość butów dobierz do temperatury wód, w których będziesz nurkować. W wodach ciepłych wystarczy neopren o grubości 5 mm. W chłodniejszych lepiej sprawdzą się buty o grubości 7 mm. Warto wybrać modele z grubszą podeszwą oraz osłonami na palce i pięty, szczególnie gdy chcesz eksplorować podwodne jaskinie lub wraki statków.


W morskiej toni przyda się też nóż umożliwiający przecięcie sieci lub żyłki wędkarskiej. Najlepiej by był on wyposażony w dwie krawędzie tnące – gładką i ząbkowaną oraz szczerbę do przecinania lin metalowych. Noże do nurkowania wykonywane są ze stali lub tytanu. Ze względu na korozyjne działanie słonej wody morskiej te pierwsze wymagają pokrywania ostrza smarem silikonowym.

Rozwiń opis Zwiń opis