Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Wędki karpiowe

Wędki karpiowe: wybierz najlepszą z oferty sklepu Sportano.pl

Wędki karpiowe na Sportano.pl to moc najlepszych produktów dostępnych dla miłośników relaksu nad wodą. Niezależnie od tego, jak i gdzie łowisz, w Sportano z pewnością znajdziesz idealny sprzęt do wędkarstwa karpiowego dla siebie. Najlepsze wędki karpiowe od Greys, JRC i Prologic to synonim przyjemnych i udanych połowów oraz jakościowego sprzętu, który będzie Ci służył przez wiele lat.

Jaką wędkę karpiową wybrać? Porady dla kupujących

Wędka karpiowa musi znieść znaczne obciążenia wynikające z masy złapanej ryby. Jeśli zastanawiasz się, jaka wędka karpiowa będzie dobra, weź pod uwagę takie aspekty jak jej długość, budowę, materiał wykonania, ciężar rzutowy i krzywą wygięcia.

Wędka karpiowa – długość

Wędka karpiowa ma rozmiar od 3,6 m do 3,9 m. Jeśli łowisz ryby z brzegu, lepszym wyborem będzie model, który pozwoli sięgnąć jak najdalej w głąb akwenu. Wędka karpiowa z kołowrotkiem i o długości 3,9 m pozwala na rzut nawet na długość 120 m.


Dłuższe egzemplarze sprawdzają się lepiej podczas połowu w zbiornikach dużych i skąpo porośniętych roślinnością. Dzięki temu ograniczysz ryzyko zaczepienia się żyłki o konary drzew czy rośliny. W przypadku łowienia ryb z łodzi czy pontonu wędka karpiowa do dalekich rzutów niekoniecznie się sprawdzi.

Wędka karpiowa – budowa

Wybierać możesz między modelami teleskopowymi i wieloskładowymi. Wędki karpiowe teleskopowe łatwo się przenosi, ponieważ mniejsze części chowają się w dolniku. Wędka karpiowa teleskopowa jest jednak mniej odporna na przeciążenia od wieloskładowej.

W tym segmencie produktów dostępne są modele składane z dwóch lub trzech części. Za najlepsze wędki karpiowe uchodzą egzemplarze 2-składowe. Są one wytrzymalsze niż 3-częściowe, ale wymagają zagospodarowania większej ilości miejsca w bagażniku czy piwnicy.

Wędka karpiowa – materiał wykonania

Wędka karpiowa musi być na tyle wytrzymała, by utrzymać rybę o dużej wadze. Dobre wędki karpiowe wykonane są z włókna węglowego. Jest to materiał łączący lekkość z wytrzymałością.


Ważny jest również dobór wytrzymałego kołowrotka. Najlepsze są te wykonane z metalu. Wędki karpiowe z kołowrotkiem wyposażonym w stalowe łożyska sprawdzą się lepiej niż modele wyposażone w łożyska plastikowe, nawet jeśli jest ich więcej niż stalowych.

Wędka karpiowa – ciężar rzutowy i krzywa wygięcia

Ciężar rzutowy wędki karpiowej zależny jest od krzywej wygięcia wędziska. Jest to moment obciążenia, w którym szczytówka i dolnik osiągają kąt 90°. Wiedza na temat zachowania się wędki jest konieczna do dobrania odpowiedniego ciężarka. Wyróżnia się cztery poziomy ugięcia: pełny, paraboliczny, półparaboliczny (półszczytowy) i szczytowy.


Pełne wygięcie wędziska ma miejsce na całej długości wędki. W tym przypadku szansa na spadek ryby z haczyka jest mała. Podobna sytuacja zachodzi w przypadku wygięcia parabolicznego.


Przy wygięciu półszczytowym wędzisko ugina się od szczytówki do połowy długości wędki. Wygięcie szczytowe dotyczy tylko szczytówki. Amortyzacja jest w tym wypadku niska, a szansa na wyrwanie się ryby podczas holu – wysoka.

Najlepsze wędki karpiowe od profesjonalnych marek

Nim pójdziesz nad wodę, odwiedź Sportano.pl i wybierz wędkę karpiową od najlepszych producentów. Oferujemy wędki karpiowe marek takich jak Greys, JRC czy Prologic. Skorzystaj z wygodnych zakupów online, a także darmowej dostawy zamówień w kwocie powyżej 100 zł opłaconych przez internet, przekazania wysyłki kurierowi już 24 godziny po zakupie i 30 dni na zwrot towaru.

Rozwiń opis Zwiń opis